דלק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טמפרטורת רתיחה של מוצרי דלק שונים
כדוריות דלק גרעיני

דלק הוא שם כולל לכל חומר שאצורה בו אנרגיה פוטנציאלית רבה, שההעברה שלה לצורה אחרת של אנרגיה (חום, אנרגיה קינטית, אנרגיה חשמלית או כל טיפוס אחר של אנרגיה) היא קלה ויעילה. בדרך כלל העברה כזאת מתבצעת בצורה של שריפה, ודלק הוא פשוט חומר המשחרר אנרגיה רבה בשעת שריפתו.

ישנם סוגים רבים של דלק. דלק מוצק כמו פחם או עץ, שהם חומרים דליקים היוצרים אנרגיית חום. פחם היה משמש בעבר להנעת רכבות קיטור. עץ לעומתו משמש בדרך כלל לחימום ביתי ותעשייתי, אולם כיום השימוש בדלק זה הולך ופוחת.

דלק נפוץ אחר, שאינו מוצק, הם הנפט והגז, כאשר לשניהם יש מספר וריאציות. שני סוגי הדלק משמשים ליצירת חשמל בתחנות חשמל, להנעת מכוניות ועוד.

הדלק אינו חייב להיות רק אנרגיה פוטנציאלית הנובעת כתוצאה משינוי מולקולרי, המתרחש בעת בעירה. הוא יכול להיות גם חומר שאינו דליק או שריף, המשחרר את האנרגיה שאצורה בו בתהליכים של ריאקציה גרעינית. במקרה זה למשל עובר הדלק ביקוע, מה שמספק מקור אנרגיה מצוין ללא שריפה. בנוסף, בכוכבים (כמו השמש שלנו) מימן הוא הדלק המשמש להיתוך גרעיני.

הדלק המשמש לאספקת אנרגיה בגוף האדם הוא פחמימות פשוטות (סוכרים). גם פחמימות מורכבות ושומנים ואף חלבונים מהווים מקורות אנרגיה לגוף, על ידי הפיכתם לסוכרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מוצרי דלק

בנזין · גז טבעי · גז פחמימני מעובה · ביו דיזל · אתנול

ביטומן · דלק גרעיני · חולות זפת · כבול · מזוט · נפט · נפטא · סולר

עצי הסקה · פחם אבן · פחם עץ · פצלי שמן · קרוסן/דלק סילוני
Bazan icon 01.png