משנתו של דון חואן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: זה ספר על התנסות בסמים? יש צורך בהסבר יותר פשוט.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

משנתו של דון חואן (כותרת משנה דרך היאקי אל הדעת) הוא ספרו הראשון של הסופר והאנתרופולוג קרלוס קסטנדה, מתוך סדרה של 12 ספרים הנסובים סביב מפגשיו של קסטנדה בהיותו סטודנט לאנתרופולוגיה עם מכשף אינדיאני-מקסיקני בשם דון חואן. קסטנדה נהפך לחניכו של דון חואן ומתוודע אל דרך חיים ומחשבה שונה מהגישה המערבית המקובלת.

הספר מתאר את תחילת מסעו של קסטנדה אל אינסוף הים האפל של המודעות. מטרת הלימוד היא להפוך את הלומד ללוחם ואיש דעת. אחת הדרכים בהם משתמש דון חואן להעביר את הדעת לחניכו היא באמצעות "צמחי עוצמה" - צמחים המשפיעים על ראייתו הקוגניטיבית של האדם וכן על הבנתו ותפיסתו את העולם. תפיסת האורך- רוחב למשל, יכולה להשתנות, וכן כל תפיסה הגיונית על פי ראיית אנוש.

בספר מתוארים 3 צמחים כאלו:

  • "דטורה אנוקסיה" ("התפוח הקוצני", "עשב השטן"): הדטורה היא צמח שכיח הנמצא בשטחים ריקים, הוא בעל פרח לבן ומרשים, ופרי המוקף בקוצים.
  • "פיוטה" ("מסקלין", "מסקליטו"): קקטוס הגדל במקסיקו, צבעו ירוק והוא כמעט נטול קוצים, הוא בעל ניצנים לבנבנים.
  • "פסילוסיבה מקסיקנה" ("העשן הקטן"): פטרייה שגדלה בדרום אמריקה.

לאורך התנסויותיו של קסטנדה בצמחים משני תודעה הוא נחשף אל עולם חבוי אשר גורם לו להבין את המציאות בדרכים אחרות נוסף על הדרך הרגילה בה אנו תופשים את המציאות.

הספר יצא לאור בארצות הברית בשנת [1968]], ובעברית בשנת 1977.


P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות ואמריקה הלטינית. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.