סוציוניקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סוציוניקה (הלחם של סוציולוגיה וביוניקה) היא פסבדו-מדע המוצג כענף בפסיכולוגיה. מקורו בעבודתם של קרל גוסטב יונג על טיפוסים פסיכולוגיים, של זיגמונד פרויד על המודע והתת-מודע ושל אנטוני קפינסקי על מטבוליזם אינפורמטיבי. הענף יוסד בעיקרו על ידי החוקרת הליטאית אושרא אוגוסטינביקיוט בשנת 1970 ומאז מתפתח במהירות.

סוציוניקה מושתתת על הרעיון שאישיותו של אדם פועלת כמו סדרה של פונקציות (או "בלוקים") הנקראות "פונקציות פסיכולוגיות". צירופים שונים של הפונקציות האלו יוצרים דרכים שונות לקליטה והפקה של מידע. דרכים אלו הן היוצרות את דפוסי ההתנהגות השונים וכך את ה"טיפוסים" השונים (טיפוס, בהקשר הזה, הוא קבוצה של בני-אדם בעלי דפוסי התנהגות דומים). סוציוניקה גם כוללת בתוכה תורה המפרשת ומנבאת את האינטרקציה הבינאישית בין הטיפוסים.

הטיפוסים הפסיכולוגיים לפי יונג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרל יונג בדברו על פונקציות פסיכולוגיות, קבע שאדם יכול להיות מודע בכמה דרכים שונות. הדרכים השונות מסתכמות בארבע פונקציות בסיסיות:

 • תחושה - כל תפיסה מודעת דרך החושים השונים (דוגמת שמיעת טפטוף הגשם).
 • אינטואיציה - תפיסה המתרחשת דרך התת-מודע, או תפיסה של מאורעות שמתרחשים בתת-מודע (הגדרה זו יכולה להישמע מעט מעורפלת, מספיק לציין בשוליים אלו שעל ידי חזרה מרובה על סדרת פעולות, אנחנו מכניסים אותם לתת-מודע והדבר הופך לאינטואיציה. דוגמת המנהג הישן לקום כשגברת נכנסת לחדר).
 • חשיבה (לוגית) - צורת פירוש למידע המבוססת בעיקרה על הקביעה האובייקטיבית לגבי נכונותו (דוגמת המסקנה הלוגית המפורסמת בדבר אפלטון. כל בני האדם הם בני-תמותה. אפלטון הוא בן-אדם. לכן, אפלטון הוא בן-תמותה).
 • רגש (אתיקה) - צורת פירוש למידע המבוססת על שיקולים אתיים (דוגמת הקונצנזוס על חוקי החברה הבסיסיים, לא-תגנוב, לא-תרצח וכיוצ"ב).

תחושה ואינטואיציה הן הפונקציות ה"תפיסתיות" או ה"אי-רציונליות". הן נקראות כך מכיוון שבשונה מהפונקציות ה"רציונליות" (הנקראות גם "שיפוטיות"), חשיבה לוגית ורגש אתי, הן לרוב חוויות של ומהסביבה ולא ביקורת או הרהור עליהן.

על-פי התורה, פונקציה אחת היא דומיננטית במודע, בעוד השנייה (הנקראת גם "מסייעת" או "שניונית" שהיא לרוב אחת מההופכיות לפונקציה הדומיננטית; רוצה לומר, במידה שהפונקציה הדומיננטית היא אי-רציונלית, הפונקציה המסייעת תהיה רציונלית) שלטת בתת-מודע. נהוג לרשום את שתי הפונקציות, הדומיננטית והמסייעת, כזוג; דוגמה אינטואיציה-חשיבה, או תחושה-רגש.

הגישה של המודע הוא האופי הכללי של תחומי העניין והמקום בו מושקעים רוב המשאבים (באופן פשטני וגס אך ברור, לרוב, תלמידים נוטים להגדיר את עצמם כ"הומניים" או "ריאליים" - זוהי דוגמה לגישה). שתי גישות אפשריות הן אינטרוברסיה (שפירושה התכנסות פנימה, ובהקשר זה, נטייה לניסיון פסיכולוגי-סובייקטיבי של הפרט), ואקסטרוברסיה (שפירושה החצנה, וכאן, נטייה לעצמים חיצוניים, אנשים אחרים, ונורמות חברתיות). בדומה לפונקציות, גם כאן הגישה ההפוכה היא השלטת בתת-מודע.

הרכבה של פונקציות, או: איך ליצור טיפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הפונקציות החזקות ביותר (תחושה/אינטואיציה או חשיבה/רגש) ידועות, ניתן לקבוע את הטיפוס הפסיכולוגי. לדוגמה, אם שתי הפונקציות שלך הן תחושה אינטרוברסית וחשיבה אקסטרוברסית (בסדר הזה), הטיפוס שלך הוא SiTe, הנקרא גם SLI (ראשי-תיבות ל-Sensory-Logical Intratim). אתה נוטה להעדיף ניסיון אישי, תחושה וחשיבה (ומעדיף תחושה על חשיבה). מכיוון שתחושה ואינטואיצה הן פונקציות שמטרתן איסוף מידע, פונקציות תפיסתיות, אתה מעדיף אחת מהן, תחושה, על פני הפונקציות הביקוריתיות או השיפוטיות, חשיבה. הפונקציה הדומיננטית שלך היא אינטרוברסית, פירוש הדבר שהעולם הפנימי נחשב בעינייך יותר מהעולם החיצוני. הפונקציה העיקרית נשלחת לעולם הפנימי - במקרה זה פונקציית התחושה. אם-כן, אתה נוטה לסמוך על תחושותיך ולדבוק בהן ולא על תחושות הסביבה. "אני יודע מה אני מרגיש" יכולה להיות דוגמה למשפט שנתפסת אומר. לאקסטרוברסיה השפעה הפוכה.

ישנה מערכת נפוצה לסידור טיפוסים הנקראת אינדיקטור הטיפוסים של מיירס-בריגס או MBTI; ישנה חפיפה מסוימת בין המערכת הזו למערכת הסוציוניק, אם כי היא לא מלאה. טיפוס המוגדר כ-ENTp בסוציוניק יכול בקלות להיות ENTJ במערכת MBTI ולהפך. אם-כי המחלוקת הזו נפוצה יותר בקרב טיפוסים אינטרוברסיים. הטבלה הבאה מסכמת את כל 16 הטיפוסים:

פונקציה תיאור שם דוגמה טיפוס
Si Te Ni Fe     Ne Fi Se Ti SLI ‏(Sensory-Logical Intratim) בעל-מלאכה ז'אן גאבן ISTp
Se Ti Ne Fi     Ni Fe Si Te SLE ‏(Sensory-Logical Extratim) ליגיונר ז'וקוב ESTp
Si Fe Ni Te     Ne Ti Se Fi SEI ‏(Sensory-Ethical Intratim) מגשר דיומא ISFp
Se Fi Ne Ti     Ni Te Si Fe SEE ‏(Sensory-Ethical Extratim) פוליטיקאי קיסר ESFp
Ti Se Fi Ne     Fe Ni Te Si LSI ‏(Logical-Sensory Intratim) מפקח מקסים גורקי ISTj
Te Si Fe Ni     Fi Ne Ti Se LSE ‏(Logical-Sensory Extratim) מנהל שרלוק הולמס ESTj
Fi Se Ti Ne     Te Ni Fe Si ESI ‏(Ethical-Sensory Intratim) Conservator תאודור דרייזר ISFj
Fe Si Te Ni     Ti Ne Fi Se ESE ‏(Ethical-Sensory Extratim) בלין ויקטור הוגו ESFj
Ni Te Si Fe     Se Fi Ne Ti ILI ‏(Intuitive-Logical Intratim) מבקר באלזאק INTp
Ne Ti Se Fi     Si Fe Ni Te ILE ‏(Intuitive-Logical Extratim) מחפש דון קישוט ENTp
Ni Fe Si Te     Se Ti Ne Fi IEI ‏(Intuitive-Ethical Intratim) ליריקן ריי ברדבורי INFp
Ne Fi Se Ti     Si Te Ni Fe IEE ‏(Intuitive-Ethical Extratim) פסיכולוג אלדוס האקסלי ENFp
Ti Ne Fi Se     Fe Si Te Ni LII ‏(Logical-Intuitive Intratim) אנאליסט דקארט INTj
Te Ni Fe Si     Fi Se Ti Ne LIE ‏(Logical-Intuitive Extratim) יזם ג'ק לונדון ENTj
Fi Ne Ti Se     Te Si Fe Ni EII ‏(Ethical-Intuitive Intratim) הומניסט דוסטויבסקי INFj
Fe Ni Te Si     Ti Se Fi Ne EIE ‏(Ethical-Intuitive Extratim) מנטור המלט ENFj

(האותיות האנגליות הקטנות בהגדרות הטיפוסים, הן perceiving/judging דהיינו חוויתי/שיפוטי)

פונקציות סוציוניקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פונקציות סוציוניקיות מייצגות את יכולתו של הפרט לקלוט ולעבד אינפורמציה. קיימות שמונה פונקציות בסיסיות, כל פונקציה אחראית על תחום מסוים של "המציאות" - קליטה של אינפורמציה מהסביבה, עיבוד של האינפורמציה, פליטה של אינפורמציה לסביבה.

הפונקציות הסוציוניקיות

Socionics profiteor.gif

P (נקראת profiteor) - "לוגיסטיקה של תהליכים" - היא אחראית ליעילותן של פעולות, להבנה של תהליכים טכנולוגיים טכניים ולארגון העבודה.

Socionics logos.gif

L (נקראת logos) - "לוגיסטיקה של מבנים" - היא אחראית ללוגיקה של מבנים, לסיווג לפי דמיון, סדר, אנליזה, טיעונים לוגיים והוכחות.

Socionics emoveo.gif

E (נקראת - emoveo) - "אתיקה של רגשות" - אחראית לתפיסה ולהבנה של מצב רגשי בו שרוי חבר או מכר, פיענוח ביטויים של רגש ונקיטת תגובה לביטויים אלו.

Socionics relatio.gif

R (נקראת - relatio) - "אתיקה של גישות" - אחראית להבנה של קשרים בינאישיים, ליכולת ולכושר לבנות ולשנות גישה, מוסר או ביקורת מוסרית תוך כדי שאיפה להומניזם.

Socionics intueor.gif

I (נקראת - intueor) - "אינטואציה של הזדמנויות" - אחראית להבנת המהות ו/או החשיבות של תופעה או תהליך, להערכה בנוגע להזדמנויות פוטנציאליות מאנשים או תופעות ודימוי השלכות, הגדרות ואפשרויות שונות להצלחה.

Socionics tempus.gif

T (נקראת - tempus) - "האינטואיציה של הזמן" - אחראית להערכה של זמן, זמני פעולה, להבנה של תהליך מתמשך ולתחזיות לעתיד.

Socionics factor.gif

F (נקראת - factor) - "הכוח של התחושות" - אחראית לתפיסה של מרחב, הופעה וצורה של עצם, להערכה של מערך כוחות, מתבטאת ברצון חזק ובשיטות חתירה למטרה.

Socionics sensus.gif

S (נקראת - sensus) - "התחושה של התחושות" - אחראית לתפיסה ולפירוש של תחושות פיזיות, מתעסקת בשאלות של שאלות של נוחות והנאה.

ארבע הפונקציות הראשונות נחשבות כפונקציות רציונליות בעוד שארבע האחרונות נחשבות אי-רציונליות. הפונקציה הראשונה נחשבת כפונקציה אקסטרוברסית בעוד השנייה נחשבת אינטורברסית. השלישית נחשבת אקסטרוברסית והרביעית אינטורברסית וכך הלאה.

מודל A[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב עבודתו ומחקרו על הטיפוסים השונים, פיתח אוסרא אוגוסטינביקיוט מודל היררכי המראה את סדר החשיבות של כל פונקציה בכל טיפוס. מודל זה נקרא מודל A.

Model А

1 2
4 3
6 5
7 8
 • פונקציה 1 - "תוכנית" - פונקציה זו מגדירה את משמעות החיים וכך את הפעולות של הפרט.
 • פונקציה 2 - "יצירתיות" - פונקציה זו מגדירה את מנגנון הפעולה ואת הדרך בה יפורשו הפעולות שהוגדרו על ידי פונקציה 1.
 • פונקציה 3 - "תפקיד" - הפרט לרוב מסוגל לעשות שימוש בפונקציה זו, אך כמעט תמיד עם קושי.
 • פונקציה 4 - "כאב" - ההתנגדות המועטת ביותר. בפונקציית הכאב, הפרט מקבל מידע מכאיב ודרושה מניפולציה מסוימת בשביל שיוכל להגיב עליו.
 • פונקציה 5 - "השראה" - רוב הפרטים חסרים את הפונקציה הזו, אך מייחסים לה חשיבות מרובה ושמחים לקבל עזרה בשביל להגיע אליה.
 • פונקציה 6 - "הפעלה" - רוב הפרטים אינם מבינים פונקציה זו ברמה מספקת. למרות זאת, הפרט מגיב בחיוב להשפעה בכיוון זה, וכן, מחפש השפעה זו בסביבה החיצונית.
 • פונקציה 7 - "ערנות" - לרוב הפרטים תפיסה טובה בנוגע למהות הפונקציה, אך נוטים להגביל את השימוש בה. טיעונים בדבר איפוק לרוב גורמים להתעלמות מפונקציה זו.
 • פונקציה 8 - "הפגנה" - לפרט יש שליטה טובה בפונקציה זו והוא מרבה להשתמש בה באופן טבעי, אם-כי לרוב הוא אינו מודע לכך.

הפונקציה הראשונה והפונקציה השנייה, יוצרות את הבלוק "אגו"; השלישית והרביעית את הבלוק "סופר-אגו"; החמישית והשישית את ה"סופר-איד"; השביעית והשמינית את ה"איד". הפונקציות 1,2,7,8 הן חזקות בעוד שהפונקציות 3,4,5,6 הן חלשות. ארבע הפונקציות הראשונות יוצרות את הטבעת "דעת" בעוד שארבע האחרונות יוצרות את הטבעת "חיוני".

הסידור של הפונקציות הסוציוניקיות במודל A[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם כללים מנחים האחראים על הסידור של הפונקציות הסוציוניקיות בתוך הפונקציות 1-8 במודל A. לכל טיפוס מתאים סידור ייחודי.

Socionic Table.JPG

יחסים בין-טיפוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחס בין-טיפוסי הוא יחס בין שני טיפוסים סוציוניקיים, בעל דפוס חוזר של החלפת אינפורמציה. זהו אחד מבין הגורמים הרבים המשפיעים על יחסים בין-אישיים. רשימה של 14 סוגים שונים של יחסים בין-טיפוסים מוגשת בזאת לקורא.

 • זהות
 • דואליות
 • מראה
 • פעיל
 • השוואתי (קרוב)
 • סמי-דואלי (דואלי חלקי)
 • נראה דומה (עסקי)
 • מדומה (מתעתע)
 • רווחי (בקשה, הזמנה)
 • פיקוח (שליטתי)
 • מנוגד
 • סופר-אגו
 • זהות כביכול
 • סותר

כל הסוגים של קשר בין-טיפוסי (למעט הפיקוח) הם סימטריים. הגישות, המעמד הסוציאלי וכו' הם הדדיים. הגישות הדואליות נחשבות אופטמליות בגלל התפקוד של הפונקציות במודל A. למידע נוסף, ראה קישורים חיצוניים.

רבעיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבעיה היא קבוצה של ארבעה טיפוסים כך שכל אחד מהם יהיה ביחסי מראה, פעולה ודואלי עם האחרים. רבעיה נחשבת כצורה האופטימלית לסידור ארבעה טיפוסים שונים במערכת בין-טיפוסית עם קשרים סימטריים (ללא פיקוח). הסידור הוא אופטימלי לכל אחד מחברי הקבוצה שכן כל אחד מארבעת חברי הרבעיה דומה לרעהו. כל אחד מהחברים ברבעיה מחפשים את הביטוי של ארבע הפונקציות בבלוקים של האגו והסופר-איד והדחקה של הביטויים הקשורים לפונקציות בבלוקים של הסופר-איגו והאיד.

The Quadras:
Alpha
 1. The Seeker (ENTp)
 2. The Mediator (ISFp)
 3. The Bonvivant (ESFj)
 4. The Analyst (INTj)
Beta
 1. The Legionnaire (ESTp)
 2. The Lyricist (INFp)
 3. The Mentor (ENFj)
 4. The Inspector (ISTj)
Delta
 1. The Psychologist (ENFp)
 2. The Craftsman (ISTp)
 3. The Administrator (ESTj)
 4. The Humanist (INFj)
Gamma
 1. The Politician (ESFp)
 2. The Critic (INTp)
 3. The Enterpriser (ENTj)
 4. The Guardian (ISFj)

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Carl Jung (1968), Approaching the Unconscious (from Man and His Symbols), ISBN 0440351839.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]