רוגלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף תוכנת ריגול)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רוגלה (לפי כללי הכתיב חסר הניקוד של האקדמיה ללשון העברית, יש לכתוב רגלה; באנגלית: Spyware), או תוכנת ריגול, היא תוכנית מחשב העוקבת בחשאי אחר הרגלי הגלישה של המשתמש במחשב שבו היא מותקנת, ומעבירה מידע על הרגלים אלו לאתרים ששתלו אותה. מטרת הרוגלות היא לזהות את העדפותיו של המשתמש ותחומי העניין שלו, בדרך כלל על מנת להתאים לו פרסומות אישיות בעת הגלישה ולהפיק מכך רווח כלכלי.

הרוגלות מצורפות לתוכנות תמימות (למשל, קאזה - תוכנית שיתוף קבצים נפוצה). תוך כדי הסכמה להתקנת התוכנה מסכים המשתמש גם להתקנת הרוגלה ולפעולתה על מחשבו, בדרך כלל בלי להיות מודע לכך (שכן רוב המשתמשים כלל אינם טורחים לקרוא את הסכם השימוש).

תוכנות ריגול שמטרתן ריגול טהור (ולא בהכרח הפקת רווחים) מסוגלות לדעת כמעט כל דבר שבוצע על ידי משתמש המחשב, כגון יעדי הגלישה, תאריכים, הסיסמה שהקליד וכדומה. דוגמאות לתוכנות כאלו הן סוס טרויאני המתחזה לתוכנה תמימה או מופץ יחד עם תוכנות שהן לכאורה תמימות אך כוונת מפתחיהם זדונית, ותוכנת Keylog הרושמת בקובץ את כל המקשים עליהם הקיש המשתמש. לכן יש להיזהר משימוש רגיש ממחשב ציבורי - מאוד לא מומלץ להיכנס לחשבון הבנק דרך קפה אינטרנט, מאחר שייתכן שמותקנת שם תוכנת ריגול.

הרוגלה מתגלה לעתים עקב המטרד שהיא גורמת, בדמות חלונות פרסומת שקופצים תוך כדי הגלישה, חלונות שמקורם אינו באתר שאליו פונה הגולש. קיימות תוכנות אחדות המשמשות לניקוי המחשב מרוגלה שמותקנת בו. משתמשים מתקדמים נוהגים להתקין במחשביהם תוכנת רחרחן (סניפר). מטרת תוכנה זו היא לעקוב אחר תעבורת הרשת במחשב ולרשום מידע זה בקובץ. על ידי כך מאפשרת התוכנה לזהות האם תוכנה שהותקנה זה עתה היא באמת תוכנה תמימה או שמא רוגלה, וכן האם קיימת במחשב פעילות של סוס טרויאני.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]