אאוסטרפטוספונדילוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאאוסטרפטוספונדילוס
שחזור של אאוסטרפטוספונדילוס

אאוסטרפטוספונדילוס בהשוואה לאדם

תקופה
יורה עליון 162 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: דינוזאורים
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: מגלוזאוריים
סוג: אאוסטרפטוספונדילוס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Eustreptospondylus
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שלד של אאוסטרפטוספונדילוס.
אאוסטרפטוספונדילוס מתקיף קבוצת לקסוביזאורוסים.

אֵאוּסְטְרֶפְּטוֹסְפּוֹנְדִילוּס (שם מדעי: Eustreptospondylus) הוא סוג דינוזאור טורף ממשפחת המגלוזאוריים, אשר חי בדרום אנגליה, על יד ים טתיס, בסופו של תור היורה, לפני 162 מיליון שנה מהיום. דינוזאור זה קרוי על שם דינוזאור קרוב לו - הסטריפטוספונדילוס. משממשעות השם היא: "סטריפטוספונדילוס השחר".

אורכו של אאוסטרפטוספונדילוס בוגר היה כששה מטרים ומשקלו עלה על רבע טון. המאובנים שלו נמצאו סמוך לחופים ובאייים קטנים, כך שמעריכים שהוא חי לאורך החופים. הוא ניזון, כפי הנראה, מטרף של דינוזאורים אחרים או פטרוזאורים וגם מנבלות של יצורי ים כמו דגים, וזוחלי ים כמו איכתיוזאורים ופלזיוזאורים גדולים שהוחפו או נסחפו לחוף.

גילוי והענקת השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1870, עובדים בעיירת הקיץ סאמרטאון, צפונית לאוקספורד, באנגליה, מצאו את השלד של התרופוד. השרידים נרכשו על ידי מוכר הספרים המקומי ג'יימס פרקר, שהביא אותם לידיעתו של פרופסור ג'ון פיליפס מאוקספורד. פיליפס מיפה את העצמות בשנת 1871, אך לא שיים אותן. באותה עת, השרידים היוו את השלד השלם ביותר של תרופוד גדול שנמא. אאוסטרפטוספונדילוס הוא עדיין השלם ביותר מכלל הממצאים של תרופוד אירופאי גדול מתקופת היורה. בשנת 1890 נרכש השלד על ידי אוניברסיטת אוקספורד, וארתור סמית 'וודוורד בחן ושייך אותו לתת-מין של מגלוזאורוס. ב־1905 וב־1906 שייך הברון פרנץ נופצ'ה את השלד מחדש למין Streptospondylus cuvieri, שתואר לראשונה על ידי ריצ'רד אוון בשנת 1842, בהתבסס על חוליה שהייתה חסרה באחד משלבי היורה התיכון. הסיבה לקביעה זו הייתה, שתת-הסוג Streptospondylus altdorfensis מצרפת היה בעל מאפיינים דומים, ונופצ'ה החליט לכלול את כל התצורות הבריטיות מסוג זה תחת מין סטריפטוספונדילוס אחד. אולם, ההקצאה של ממצא כמעט שלם למין המבוסס על שרידים קודמים דלים מאוד, הייתה בעיתית. הצטרף לכך הפליאונטולוג הגרמני פרידריך פון הואנה, אשר פעמים שיים את הדגימה כStreptospondylus cuvieri ופעמים אחרות ראה בה סוג של מגאלוזאורוס (Megalosaurus cuvieri).

בשנת 1964 פישט אליק דונלד ווקר את העניינים על ידי שיום דגימת אוקספורד לסוג ומין חדש: Eustreptospondylus oxoniensis. שם הסוג Eustreptospondylus, ניתן במשמעות של "סטרפטוספונדילוס אמיתי". סטרפטוספונדילוס פירושו "חוליה שהתהפכה", ומקורו במילים היווניות סטרפסוט (στρεπτος) שמשמעותה "הפוך", וספונדילוס (σπονδυλος) שמשמעותה "ציר", לנוכח מבנה חוליות הגב השונה מזה של תנינים. השם הספציפי "oxoniensis", מתייחס למקורו מאוקספורד.[1]

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדגימה העיקרית של אאוסטרפטוספונדילוס היא של פרט שלא הגיע לגודלו המקסימלי, ועל פי הערכה של החוקר גרגורי סקוט פול בשנת 1988, אורכו כ 4.63 מטר, ומשקלו כ -218 קילוגרם.[2] הערכות שונות מציעות כי אאוסטרפטוספונדילוס היה תרופוד "בגודל ממוצע", ​​באורך של בוגר היפותטי של כ -6 מטר, ובמסה של 0.5 טון. לגולגולת האאוסטרפטוספונדילוס יש חוטם מחודד למדי במבט צדדי, עם נחיר אופקי גדול. לא קיום של עצם דמעות. גג הגולגולת עבה יחסית. חריצים אלכסוניים במפרקי הלסת אפשרו את פעירת הפה על ידי פתיחת הלסת התחתונה. לא השתמרו שיניים בלסת העליונה או התחתונה, אך גודל ארובות השיניים מוכיח כי השן השלישית של הלסת התחתונה הייתה גדולה במיוחד. חוליות הגב הקדמיות היו עם בליטות בחלקן התחתון, כשם שנצפה אצל הסטריפטוספונדילוס.

מאפיינים אנטומיים מבחינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאמרה משנת 2008, רוזלינד סאדלייר ביססה כמה תכונות המבדילות את האאוסטרפטוספונדילוס מקרוביו הישירים. בעצם הדמעות קיים שקע רדוד, שבו נקב קטן יותר. לחוליית הצוואר העשירית יש שקע ניכר בחלקה התחתון. חוליות הצוואר והגב אינן בתפנית בצדדיהן. בשנת 2012 מתיו קרנו הוסיף לרשימה זו. רוחבה של עצם הכסל שאליה מחוברת עצם החיק שווה לאורכה. הלהב האחורי של עצם הכסל בעל זווית אופקית, ובכך מתחבר ל"מדף הברויס" שמתפקד אצל דינוזאורים כאזור התקשרות לשריר הזנב, Musculus caudofemoralis brevis.

פלאו-ביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיאטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוסטרפטוספונדילוס, כמו תרופודים רבים אחרים, ניזון מדינוזאורים ופטרוזאורים קטנים יותר, מפגרי דגים ומזוחלים ימיים. נראה שהיה תר בקווי החוף אחר פגרים וחיות מים.

שחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אאוסטרפטוספונדילוס זוהה ממאובנים שנמצאו במה שהיה אי, בתקופה בה אירופה כללה בעיקר ארכיפלגים. זה מצביע על כך שהוא כנראה הצליח לשחות מרחקים קצרים. אאוסטרפטוספונדילוס נחשב לשחיין טוב, חזק מספיק כדי לשחות מאי לאי כמו כוח ענק מודרני. לא כל הפליאונטולוגים מסכימים עם השערת השחייה. התיאוריות המנוגדות גורסות כי המאובן של האאוסטרפטוספונדילוס נסחף אל הים במהלך שיטפון לאחר שהחיה מתה בישבה, או שהיא נסחפה לאוקיינוס לאחר שמתה בנהר.

גמדות איים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוסטרפטוספונדילוס הוצג כמין שסבל מגמדות איים. בשנת 2000 דייוויד מרטיל ודארן נאיש הצביעו על כך שאבחנת החיה כמין גמדי שוכן-אי, נגרמה מכך שלא הבינו כי דגימת ההולוטיפ מייצגת תת-מבוגר.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ A. D. Walker, Thomas Stanley Westoll, Triassic reptiles from the Elgin area: Ornithosuchus and the origin of carnosaurs, Philosophical Transactions of the Royal Society of London. Series B, Biological Sciences 248, 1964-11-26, עמ' 53–134 doi: 10.1098/rstb.1964.0009
  2. ^ Gregory S. Paul, Predatory dinosaurs of the world : a complete illustrated guide, New York : Simon and Schuster, 1988, ISBN 978-0-671-61946-6
  3. ^ David M Martill, Walking with dinosaurs, DK, 2000, ISBN 978-0-7894-7167-3