אביגיל ובריטני הנזל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אביגיל לוריין הנזל ובריטני לי הנזלאנגלית: Abigail Loraine Hensel, Brittany Lee Hensel‏; נולדו ב-7 במרץ 1990) הן תאומות סיאמיות בעלות שני ראשים וגוף אחד (dicephalic parapagus). גופן נראה סימטרי ואך במעט חורג מפרופורציות של גוף נורמלי. למעשה, למרות שנראה שיש להן גוף אחד, חלק מאיבריהן כפולים, כגון הלב, הקיבה, עמוד השדרה וחוט השדרה.

כל אחת מהתאומות שולטת בצד אחד של הגוף, ואחראית על פעולת היד והרגל בצד "שלה". משום כך כתינוקות הן נדרשו ללמוד לתאם בין פעולותיהן כדי לבצע פעולות כמו זחילה, הליכה או מחיאות כפיים. בשעה שפעולות כמו אכילה או כתיבה יכולות להתבצע בנפרד ובו זמנית על ידי שתיהן, פעילויות אחרות כמו ריצה, הברשת שיער ונהיגה ברכב דורשות סינכרון בין פעולותיהן של התאומות.

למרות הסקרנות שיצר מצבן, התאומות הצליחו לשמור באופן יחסי על פרטיות חייהן. בגיל 16 הן התראיינו ב-TLC בה הן סיפרו על חייהן היומיומיים ותוכניותיהן לעתיד. באוגוסט 2012 החלו שידורי סדרת הטלוויזיה אייבי ובריטני המתארת את חייהן ומשודרת ב-TLC.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביגיל ובריטני נולדו בקארבר קאנטרי שבמינסוטה, לפאטי, אחות במקצועה ולמייק, נגר וגנן. יש להן אח ואחות צעירים. הן גדלו בגרמניה החדשה - מינסוטה, ואת לימודיהן התיכוניים השלימו בתיכון הלותרני במאייר, מינסוטה.

לאחר לידתן דחו הורי התאומות את האופציה של הפרדה בניתוח לאחר ששמעו מהרופאים שככל הנראה שתי התאומות לא ישרדו את הניתוח. לאחר שגדלו התאומות חזרו ואשרו ההורים את החלטתם בעבר בטענה כי איכות חייהם של התאומות או התאומה שתשרוד תהיה פחותה אם יעברו ניתוח.[1]

התאומות עברו בהצלחה את מבחני הנהיגה שלהם. הם עשו טסטים פעמיים: אביגיל אחראית על הדוושות, הרדיו, המזגן, והתקנים אחרים הממוקמים בצד הימין של מושב הנהג ובריטני אחראית על איתות ואורות. על ההגה אחראיות שתיהן.

הן סיימו את התיכון בשנת 2008 והחלו את לימודי הקולג' שלהן באוניברסיטת בת'ל, סיינט פול, מינסוטה.

התאומות אוהבות ושונאות דברים שונים, יש להן העדפות שונות באוכל, ביגוד וכדומה. חלק מבגדיהן שונו על ידי התופרת שלהם כך שיש להם שני מחשופים נפרדים מתוך מטרה להדגיש את האינדיבדואליות שלהן. הן סועדות בדרך כלל ארוחות נפרדות אם כי לעיתים הן יחלקו ארוחה משותפת לשם נוחות. אביגיל טובה יותר במתמטיקה ובריטני טובה יותר בכתיבה. עבור משימות כמו השבה למיילים הן משיבות כאדם אחד, כשבדרך כלל הן עונות בגוף ראשון יחיד כשהן מסכימות על אותם דברים, אולם כשתגובותיהן שונות הן משתמשות בשמותיהן, בגוף שלישי יחיד.

יכולתן לשרוד חיים ממושכים באופן בריא מוטלת בספק, משום שישנם רק 4 זוגות של תאומים סיאמיים שחלקו גוף אחד ושהגיעו לבגרות ולרובם היו בעיות לבביות או בעיות באיברים אחרים. לעת עתה, אף אחד מאלה לא אובחן במקרה של הנזל.

בראיון לערוץ דיסקברי ב-2006 אמרו הבנות, אז בנות 16, כי הן מקוות לצאת לדייטים, להתחתן וללדת.

פיזיולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לתאומות הנזל גוף אחד בעל שני ראשים, חזה הרחב מעט מהממוצע, שתי ידיים ושתי רגליים. כאשר הן נולדו הייתה להן זרוע נוספת, שלישית, המחוברת לשכמה בחלק האחורי. זרוע זו הוסרה בניתוח לאחר לידתן.

ראשה של אביגיל נוטה כ-5 מעלות לצד ימין וראשה של בריטני כ-15 מעלות לצד שמאל, מה שגורם לו להיות קצר יותר. בגיל 12 הם עברו ניתוח בבית החולים Gillette Children's Specialty Healthcare כדי לטפל בעקמת שלהן ולהרחיב את חלל בית החזה על מנת למנוע קשיים עתידיים בנשימה.

עקב השליטה הפיזית של כל אחת מהן על מחצית הגוף, חוש המישוש של כל אחת מוגבל לצד בו היא שולטת. ביחס למישור החיצי יש ביניהן חלוקה מוחלטת, להוציא חפיפה חלקית בקו האמצע. פעולות רבות דורשות את שילוב הפעולה של שתיהן. יחדיו הן יכולות באופן נורמלי ללכת, לרוץ, לשחות או לרכב על אופניים - פעולות שהן למדו לבצע במהירות של אדם רגיל. הן מקלידות יחדיו במחשב ואף נוהגות יחד - כל אחת מהתאומות עברה טסט בנפרד.

אופן חלוקת האיברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאביגיל ובריטני יש איברים נפרדים בחלק העליון של גופן אשר רובם ממוקמים מעל הטבור המשותף שלהן, למעט חוט השדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטונים אביגיל ובריטני הנזל, סרטון תיעודי באתר יוטיוב

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]