תאומים סיאמיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של זוג תאומי סיאם המקוריים

תאומים סיאמיים או תאומים מחוברים הוא כינוי לתאומים אשר נולדים מחוברים זה לזה בחלקי גוף שונים. מקור השם הוא בתאומים אנג וצ'אנג בנקר, שנולדו בסיאם (כיום תאילנד), חיו בין השנים 1874-1811 והתפרסמו בעולם המערבי בשל השתתפותם בשורה של מופעי קרקס (אם כי תאומים מחוברים היו מוכרים בתולדות האנושות גם לפני כן).

תאומים סיאמיים מתפתחים מביצית אחת, שלא חלה בה הפרדה מושלמת של תאי הנבט לאחר ההפריה. החיבור בין תאומים סיאמיים יכול להיות בגולגולת (craniopagus), במותן (xiphopagus), בגב (pygopagus) ובאיברים נוספים. חלק מהתאומים הסיאמיים נולדים מחוברים במערכות פנימיות כגון הלב או מערכת העיכול - מקרים כאלה נוצרים כאשר תא הביצה נפרד בשלב מאוחר יחסית (ביום ה-14 להיריון). ברובם המוחלט של המקרים, תאומים כאלה מתים מספר ימים לאחר הלידה. ישנו סוג נוסף בשם דיפרוסופוס בו התאומים מחוברים בכל הגוף, הם חולקים אותו לב וגפיים, אך בעלי שני פנים ושני מוחות.

כיום הרפואה המודרנית יכולה לבצע במקרים מסוימים פעולות כירורגיות להפרדת תאומים סיאמיים, אם כי הניתוח עלול להביא למות אחד התאומים או שניהם. כך קרה, לדוגמה, עם האחיות לאדן וללה ביג'אני מאיראן, אשר נולדו מחוברות בגולגולותיהן ומתו על שולחן הניתוחים בסינגפור ב-8 ביולי 2003. גם אם זוג התאומים שותף במערכות פנימיות ההפרדה היא אפשרית אם כי מסובכת בהרבה.[1] בשנים האחרונות נודע על מספר מקרים בהם קבעו הרופאים כי לא ניתן להפריד בין תאומים סיאמיים בעלי גוף אחד, עם לב אחד ושני ראשים, משום שיש לתינוקות יותר מידי איברים פנימיים משותפים.[2]

השכיחות ללידת תאומים סיאמיים נמוכה ביותר, ונעה בין 1 ל-50,000 הריונות ל-1 ל-100,000 הריונות. כ-60% מהתאומים הסיאמיים הן נקבות.

תאומים סיאמיים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1995 נולדו תאומות מחוברות בבית החולים "שניידר" והופרדו בהצלחה. ב-27 בספטמבר 2005 נולדו בבית החולים "שיבא" לראשונה בישראל תאומות סיאמיות המחוברות בבית החזה עם לב משותף אחד.[3] המום לא התגלה לפני הלידה מכיוון שהאישה לא הייתה במעקב היריון. תאומים סיאמיים בעלי לב אחד נפטרים זמן קצר אחרי הלידה, וגם במקרה זה התאומות נפטרו שלושה ימים לאחר לידתן, כתוצאה מקריסת מערכות.

בשנת 2013 נותחו תאומים סיאמיים בבית החולים רמב"ם. אחד מהם התפתח באופן תקין ונולד חי, אך השני נולד ללא רוח חיים לאחר שהתפתחותו נעצרה במהלך ההיריון והוא התמזג לתוך גופו של אחיו באופן חלקי. בניתוח שארך כ-4 שעות הצליחו הרופאים להפריד בין גופו של האח המת לגופו של האח החי. האיבר המשותף היחיד בין השניים היה הכבד, שהושאר בשלמותו בגופו של האח החי.[4]

ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתלמוד בבלי[5] ישנה שאלה על תאומים סיאמיים כאשר יש גוף אחד ושני ראשים, על איזה ראש מניח תפילין, וכן האם בפדיון הבן משלם כפול. כמו כן מוזכר במדרש[6] שאדם כזה בא לפני שלמה המלך לדין ותבע ירושה כפולה מנכסי אביו.

במסכת ברכות דף סא מובאת דעה הסוברת שאדם וחוה היו בתחילה תאומים סיאמיים. וכן במדרש רבה ויקרא תזריע יד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטונים בחברון נולדו צמד תינוקות סיאמיים בעלי לב אחד, משותף, סרטון, באתר YouTube

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ד"ר איתי גל, צ'ילה: תאומות סיאמיות הופרדו בהצלחה, באתר ynet, 14 בדצמבר 2011
  2. ^ ד"ר איתי גל, נולד בברזיל: תינוק עם לב אחד - ושני ראשים, באתר ynet, 21 בדצמבר 2011
  3. ^ מיטל יסעור-בית אור, לראשונה בישראל: תאומות סיאם עם לב אחד, באתר ynet, 27 בספטמבר 2005
  4. ^ תאומים סיאמים נדירים הופרדו ברמב"ם, רמב"ם. הקריה הרפואית לבריאות האדם, ‏אפריל - יוני 2013
  5. ^ תלמוד בבלי, מסכת מנחות, דף ל"ז, עמוד א'
  6. ^ מובא בתוספות, מסכת מנחות, דף ל"ז, עמוד א' ד"ה או, ובאוצר המדרשים