אדם האבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אדם האבן
Reckless. Steinernes Fleisch
אדם האבן.jpg
מידע כללי
מאת קורנליה פונקה
שפת המקור גרמנית
סוגה פנטזיה
הוצאה
שנת הוצאה 2010
מספר עמודים 300
הוצאה בעברית
הוצאה זמורה ביתן
שנה 2013
תרגום חנה לבנת
סדרה
סדרת ספרים עולם המראה
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-905294-85-5
הספרייה הלאומית 003535284

אדם האבן (או במקור בגרמנית: Reckless. Steinernes Fleisch) הוא ספר פנטזיה שכתבה הסופרת הגרמנייה קורנליה פונקה יחד עם המחזאי הבריטי ליונל ויגראם. הספר הוא הראשון בסדרת "עולם המראה", והיחיד מבין ספרי הסדרה שיצא לאור בעברית עד כה. הספר נכתב בהשראת אגדות האחים גרים, ואף שני הגיבורים הראשיים בו נקראים "ויל" ו"יאקוב" על שמם של האחים גרים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מתרחש בעולם מקביל לעולמנו שלנו, אשר מתואר כעולם מתחילת המאה ה-19, אשר בו חיים יצורים ודמויות מאגדות עם גרמניות (במיוחד אגדות האחים גרים). הספר עוסק ביאקוב רקלס, אשר אביו נעלם בפתאומיות והותיר אותו עם אחיו ויל ועם אמו. בגיל צעיר, יאקוב מגלה בחדרו של אביו מראה מסתורית אשר מעבירה אותו אל העולם האחר. הוא מתגנב אל עולם המראה פעמים רבות יותר ויותר, ובהדרגה הופך שם לצייד אוצרות אקזוטיים וקסומים עבור לקוחות עשירים, במיוחד עבור תרזה קיסרית אוסטרזיה (מבוססת על דמותה של מריה תרזה). הוא מתחבר אל ילדה המסוגלת להפוך את עצמה לשועל (ומעדיפה בדרך כלל להישאר בצורה זו), ולפיכך מכנה את עצמה "שועלה". היא מתאהבת ביאקוב, אולם לו אין רגשות מיוחדים כלפיה. כאשר הוא כבר בן 24 ואמו מתה, מחליט יאקוב להראות לוויל את עולם המראה. עם זאת, יאקוב נקלע שלא מרצונו לתוך מאורעות גדולים ממנו אשר הוא מנסה להתחמק מהם.

הגוילים, עם של יצורים דמויי אדם בעלי עור של אבן, אשר במשך שנים שועבד בידי בני האוסטרזים, פותח במרד בהנהגתו של מנהיג מוכשר וכריזמטי בשם קאמיאן. אהובתו של קאמיאן, אשר היא פיה אפלה, מכשפת את חייליו כך שכל אדם שאותו הם ישרטו בטפריהם יהפוך גם כן לגויל. כאשר יאקוב וויל משוטטים, הם מותקפים במקרה בידי פטרול גוילים אשר פוצעים את ויל. יאקוב מבחין לחרדתו שאט אט אחיו נהפך לגויל. הוא מחזיר את ויל לזמן קצר לעולם הרגיל, אולם שם ויל מתקשר בטלפון לחברתו קלרה, אשר מיד מגיעה לבדוק מה קרה ונכנסת בעקבותיו אל עולם המראה. בלית ברירה יאקוב מצרף את קלרה אל המסע. הוא מנסה לרפא את ויל באמצעות גרגרים קסומים אשר גדלים ליד בתים של מכשפות ממתקים, ובדרך מותקף בידי יצור מסוכן המכונה "החייט". הוא מצליח אמנם להתגבר על החייט, אולם הגרגרים לא פועלים את פעולתם, והאבן ממשיכה לפשות בעורו של ויל. בלית ברירה מחליט יאקוב לפנות אל הפיה מירנדה, אחותה של הפיה האפלה, אשר מאוהבת בו וניהלה עמו מערכת יחסים ארוכה.

בינתיים, הפיה האפלה מגלה שוויל לא עומד להפוך לתם גויל, אלא לגויל בצבע ירקן. על פי האגדה, גויל כזה מסוגל להפוך את המלך השולט עליו לבלתי מנוצח. היא מטילה על קצין גוילים בשם הנטצאו את המשימה לאתר את ויל. יאקוב מגייס לעזרתו באיומי אקדח גמד בשם וליאנט אשר יודע את המיקום הסודי של עמק הפיות. הוא נפגש עם מירנדה, אשר אומרת לו שהדרך היחידה לשחרר את ויל מהקללה היא להרוג את הפיה האפלה. היא מסבירה לו איך לעשות זאת, אולם ויל כבר כמעט הפך לגויל לחלוטין, לפיכך היא מציעה לו להקפיא את השפעת הקללה על ידי כך שירדים אותו באמצעות דקירה מוורד. לאחר שוויל מורדם, מותקף יאקוב בידי הגדוד של הנצטצאו. יאקוב נהרג, והגוילים לוקחים בשבי את ויל הישן. וליאנט קלרה והשועלה נותרים ליד גופתו של יאקוב. עם זאת, מירנדה מתערבת ומקימה את יאקוב לתחייה. וליאנט מסכים להוביל את יאקוב אל עיר הבירה התת-קרקעית של הגוילים. במהלך המסע, יאקוב וקלרה שותים בטעות מים מכושפים אשר מציתים תשוקה ביניהם וגורמים להם להתנשק. שועלה תופסת אותם באמצע, ונעשית קנאית מאוד. השפעת המים פגה במהרה, אולם יאקוב מגלה שהוא עדיין חושב על קלרה.

יאקוב מנסה להתגנב אל תא שביו של ויל באמצעות שער מכושף, אולם נתפס. הגוילים מוציאים ממנו בעינויים מידע על מקום הימצאם של קלרה והשועלה, כיוון שהדרך היחידה להעיר את ויל משנתו היא באמצעות נשיקה מאהובתו. הפיה האפלה משכנעת את קלרה לנשק את ויל, וכאשר הוא מתעורר הוא כבר גויל לגמרי ואינו זוכר איש מחייו הקודמים. וליאנט מופיע לפתע ועוזר ליאקוב קלרה והשועלה להשתחרר מהשבי. יאקוב מגלה בארמון הגוילים מטוס שנבנה על פי שרטוטים שהכין אביו. על סמך זה, וכן על סמך דברים שאמר לו הנטצאו, מבין יאקוב שאביו נעלם בתוך עולם המראה. בעזרת המטוס, הם נמלטים מעיר הגוילים. ליאקוב נודע שקיסרית אוסטרזיה מתכוונת לעשות שלום עם הגוילים על ידי חיתון בתה עם קאמיאן. יאקוב מניח שהן ויל והן הפיה האפלה יהיו בחתונה, ועל כן הוא נוסע לעיר הבירה ויאנה. בוויאנה הוא נתפס בידי מרגלים של הקיסרית אשר מביאים אותו להיפגש עמה. הוא מספר לקיסרית על תוכניתו להרוג את הפיה, והיא מסרבת להעניק לו עזרה רשמית. עם זאת, היא משחררת אותו ובערב שולחת אליו שליח שמסביר לו כיצד למצוא את הפיה. הוא מצליח להגיע עד הפיה, ובעזרת קסם שלמד ממירנדה הופך אותה לעץ. הפיה בדמות עץ מסכימה לשחרר את ויל מהקללה, אולם מתחננת בפני יאקוב שיותיר אותו לצידו של קאמיאן עד אחרי החתונה.

משנודע לקיסרית שהפיה איננה, היא הופכת את החתונה לטבח. החיילים האוסטרזים יורים לכל עבר והורגים גוילים רבים פרט לקאמיאן ולוויל שנותר לצדו. יאקוב חושש לחייו של ויל, ועל כן משחרר את הפיה מהקללה. הפיה מפסיקה את הטבח, והגוילים ששרדו מסיימים את טקס החתונה של קאמיאן עם הנסיכה, ולוקחים בשבי את הקיסרית ואת כל בני האדם הנוכחים. הם עוברים דרך המוני העם בחוץ, אשר אינם יודעים על מה שהתרחש ומריעים לעוברים. לאות תודה על ששחרר אותה, הפיה עוזרת ליאקוב קלרה והשועלה להימלט, והופכת את ויל חזרה לבן אדם. היא מתנה זאת בכך שייקח אותו רחוק מאוד. הפיה גם מספרת ליאקוב שמירנדה מעולם לא סלחה לו על כך שנטש אותה, וכי היא למעשה רימתה אותו. כאשר הוא קילל אותה, הוא למעשה קילל גם את עצמו ונותרה לו לכל היותר שנה לחיות. יאקוב מחזיר את ויל וקלרה אל העולם הרגיל, וחוזר אל השועלה המחכה לו בעולם המראה. השועלה מנחשת שיש מחיר שעל יאקוב לשלם, אולם הוא לא מוכן להגיד לה מה הוא. הוא מבין שלכל דבר יש תרופה בעולם המראה, ויוצא לחפש אותה.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קורנליה פונקה, אדם האבן, תרגמה מגרמנית חנה לבנת, הוצאת זמורה ביתן, 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]