אדמה פראית (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדמה פראית
מידע כללי
מאת מיה קינן
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה דני ספרים
תאריך הוצאה 2018
מספר עמודים 672
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 004402278
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אדמה פראית הוא ספר הרפתקאות מאת הסופרת מיה קינן, שפורסם תחילה בהמשכים בשבועון 'קטיפה לבית' בגרסה מקוצרת מעט, ויצא לאור בשנת 2018. הספר התפרסם בעיקר בציבור החרדי והדתי, שם זכה להצלחה גדולה והודפס בתוך זמן קצר במהדורות רבות[דרוש מקור].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר עוקבת אחר דמותו של גדליה כגן, אברך צעיר עילוי ברוסיה הצארית מהעיר קרסילוב שבחבל ווהלין שנלקח לצבא הצאר כקנטוניסט כאשר לאשתו חווה ולהוריו נודע דבר הלקחו הוריו מחיליטים לנסות לפדותו ומפעילים את קשריהם עם שמש הכנסייה ודמויות נוספות בעלות השפעה. למחרת הלקחו אל בניין המשטרה ממנו יועבר אל המחנה הצבאי נולדה בתו הבכורה, נחמה. כאשר מאמציהם של הוריו נושאים פרי, עומדת בפניו האפשרות להשתחרר מהשירות הצבאי אך הוא מסרב, מאחר שיילקח תמורתו צעיר אחר, וכעבור יומיים ממועד הלקחו הוא מועבר יחד עם קבוצת יהודים נוספת אל הבסיס הצבאי

. בחודשיים הראשונים לשהותו בבסיס עליו לעבור אימונים גופניים מפרכים שיחד עם תזונתו הדלילה (מטעמי כשרות) מביאים אותו עד סף מוות.

נחמן, אחד היהודים שהגיעו עם גליה מקרסילוב מוצא אותו במצב זה ולוקח אותו אל המרפאה.

במרפאה עובר גדליה סדרת בדיקות המצביעה על מצב גופני ירוד מאוד הנגרם מתת תזונה. הרופא שולח את נחמן להביא לגדליה מנה מהמטבח וזה האחרון גומר אותה עד תומה (על אף היותה טרפה) הדבר שובר את רוחו של גדליה ומכניס בו מורך מפני הנפילות העתידות לבוא.

במהלך שהותו במרפאה נרקמים יחסים מיוחדים בין גדליה לבין הרופא עד שזה האחרון מציע לו את משרת עוזר הרופא. במהלך שהותו של גדליה במחנה הוא נחשף לנתונים בדבר מחלת השחפת המאפשרים לו להגות תוכנית חילוץ לכמה ילדים יהודיים ולחלץ אותם מן המסגרת הצבאית. כדי להוציא אל הפועל את התוכנית הוא זקוק לאשתו חוה שתסייע לו והיא אכן מגיעה. התוכנית מתבצעת בשלמותה וארבעה צעירים מצליחים להנצל.

במהלך הביקורים השבועיים שלו בבית הילדים מנסה ככל יכולתו להשפיע על הילדים שנחטפו כקנטוניסטים לדבוק בדתם ולסרב להמירה. כנגדו ניצב הקצין הממונה עליהם, פיוטר טרומפימוביץ' ברנוב, המתיימר ליזום טקס המרת דת המוני לעיניי הנסיך אלכסנדר. לאחר שהילדים מסרבים בטקס להמרת הדת וגורמים להשפלתו של ברנוב בפומבי הוא מכה את גדליה כמעט את מוות. כשגדליה חסר הכרה הוא מטביל אותו בעל-כרחו לנצרות ושולח אותו אל חזית מלחמת-קרים כאשר גדליה משוכנע כי המיר את דתו מרצונו ועסוק בתשובה והלקאה עצמית. לאחר השלחו לחזית נפוצו השמועות על התנצרותו של גדליה וכאשר חוה אשתו שומעת אותן היא עוזבת את אזור המחנה ועוברת יחד עם בתה נחמה לפטרבורג הבירה, בה מוצעת לה משרה רשמית כאומנת בבית ארנברג ובנוסף עבודת שתדלנות צדדית אצל בנות האצולה הרוסית.


כאשר נשלח גדליה אל אזור הטרק נמצאים איתו שני יהודים נוספים- וולודיה המכונה גם וולדימיר, ויולי. שניהם פורשים עליו את חסותם ומסייעים לו להתאושש מהמשבר הנפשי הקשה בו הוא מצוי בעקבות המרת הדת.

בחזית מתגלה כישרונו כצלף, ולאחר שהוא מציל את הנסיך אלכסנדר ממוות בעת הצקפת צ'צ'נים (טורקים) ממונה גדליה לאחד משומרי ראשו של הנסיך ומועבר לפטבורג הבירה, שם הוא פוגש את אשתו וביתו הקטנה, אותה לא ראה מעולם. בתקופה זו מולד גם בנו מנדל, הקרוי על שם אביו. בהמשך גם אמו של גדליה מצטרפת על הזוג וילדיהם.

באחת השמירות שלו הוא שר וסרגיי אנדרייביץ'- מנצח האופרה שומע אותו ומתרשם מיכולותיו הווקאליות הגבוהות. לאחר זמן מה השניים נפגשים שוב וגדליה מתחיל בקריירת שירה קצרה הנגדעת באיבה כאשר מפקדו במשמר המלכותי דורש שיחזור לתפקידו. החזרה לתפקיד מאפשרת לגדליה לקבל תנאים מועדפים שמקלים עליו ;משמעותית בהיבט הדתי: את יום השבת כיום חופשי ופטור מאבטחת הנסיך באירועים דתיים בתחום הכנסייה.

בשלב זה נודע לו מפי חבר שנחטף יחד עמו לצבא וראה את הטבלתו, כי למעשה הוא לא המיר את דתו- הוא היה מחוסר הכרה. גדליה מגלה שוב את פיוטר ברנוב שעדיין פועל להעברת ילדים יהודים על דתם, במהלך תקרית שהזדמנה ביניהם מאיים ברנוב על חייו וגדליה הורג אותו. מחשש לשלום הקהילה היהודית נמלט גדליה בדמותו של ברנוב לארצות הברית במטרה "להרוג" רשמית את פיוטר ברנוב.

הספר נפתח בבואו של גדליה כפיוטר ברנוב לאמריקה של טרום מלחמת האזרחים, ועוקבת אחר מסעו שם כאשר במקביל נחשפת האמת על זהותו.

גדליה מגיע לניו יורק, ומתקשה להתקבל שם לעבודה מכיוון שהוא לא מסכים לעבוד בשבת. הוא פוגש שני צעירים יהודים, זעליג וצבי הירש, שהגיעו לאמריקה כדי לחפש את וולף - גיסו של זעליג שהשאיר את אשתו וילדיו בגליציה, נמלט לארצות הברית, והשאיר את אשתו עגונה. הוא מבין שלו, בדמותו של ברנוב, יהיה קל יותר למצוא אותו מכיוון שלא תופנה כלפיו אנטישמיות. לאחר שהם מוצאים את וולף ומקבלים ממנו גט גדליה מחפש עבודה אחרת ומתקבל לעבוד כמפקד שיירת העברת משכורות של חברת הרכבות, ומצרף אליו את צבי הירש וזעליג שאין להם כסף לחזור לגליציה. השיירה נשדדת ובעקבות צירוף מקרים האשמה מוטלת עליו. במקביל שולח אחיו של פיוטר ברנוב אחריו במטרה לרצחו.

גדליה מביים את מותו ונמלט מהמקום, אך נתפס על ידי ראש-השודדים שמתגלה כחברו מילדות שנוטר לו שנאת מוות ומעוניין להורגו. לאחר שהוא דוחה את הוצאתו להורג לבוקר והם מנהלים דיאלוג נוקב נעשה השודד חולה באפנדיציט, גדליה מנסה להציל אותו אך לא מצליח, והשודד מצווה לפני מותו לשחרר את גדליה.

גדליה חוזר לאירופה, מתיישב באנגליה עם משפחתו ומקיים את אורח החיים היהודי עליו חלם.

Books-aj.svg aj ashton 01.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.