אהרון בן יוסף הרופא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אהרון בן יוסף היה רב קראי, פילוסוף, פרשן מקרא, פייטן והוגה דעות חשוב אשר חי במאה ה-13 בקרים ובקושטא. הוא מכונה "אהרון הרופא" וגם "אהרון הראשון" משום שקדם לרב קראי מפורסם אחר, גדול וחכם שנקרא אהרון בן אליהו ומכונה "אהרון האחרון" שחי לאחריו והיה שמרן יותר.

הרב אהרון בן יוסף נולד בסולכאת שבקרים. פעל בעיקר בקונסטנטינופול וחי בין השנים 12601320. כיום ידועים לנו מספר חיבורים שהוא חיבר:

  1. ספר המבחר וטוב המסחר – פירוש לחמשת חומשי התורה.
  2. ספר מבחר ישרים – פרשנות לנביאים ולכתובים. לא כל החיבור יצא לאור, אלא רק חלק ממנו נדפס בגוזלווא, תקצ"ד.
  3. ספר כליל יופי – ספר דקדוק לשון הקודש.

בנוסף, הוא חיבר מספר רב של פיוטים ליטורגיים שונים, כשהמרכזיים שבהם הם פיוטים המבוססים על תוכנן של כל פרשיות השבוע, הנאמרים לפני אחת הקדושות בתפילת הבוקר של שבת. כליטורגן, הוא היה מעצבו של סידור התפלה בנוסח בו משתמשים הקראים עד לימינו, תוך שהוא התבסס על נוסחים קדומים יותר.

דמותו מסמלת שינוי בולט בפילוסופיה הקראית. עד אליו הפילוסופים הקראים נקטו בשיטת ה"מדברים" (הכלאם). ר' אהרון בן יוסף היה הראשון לאמץ עמדה אריסטוטלית. המעבר לתפיסת עולם אריסטוטלית מתבטא בדעתו של אהרון בכמה פנים שונים. כך למשל, בעוד שהפרשנים הקראים שקדמו לו סברו כי מבחינה פיזיקלית העולם מורכב מאטומים, הוא דגל בשיטה שלפיה העולם מורכב מארבעת היסודות. כמו כן הוא קיבל את התפיסה של חומר וצורה. יחד עם זאת, נראה שהוא שלל את המימד הפילוסופי הערכי שבמשל זה, על-פיו האישה מסמלת את החומר והגבר את הצורה, כפי שסברו פרשנים רבניים.

למרות שבפירושיו הוא מרבה לצטט מחכמים קראים כמו יפת בן עלי, סהל בן מצליח, יוסף הרואה וישועה בן יהודה, והוא מגן על הפרשנות ההלכתית הקראית, נראה שפרשנותו הושפעה גם מפרשנים רבניים כמו רש"י, אבן עזרא, הרמב"ם ורד"ק. כבר במבוא לספר המבחר הוא מצהיר על עצמו שלא יחשוש מלהשתמש בדברי הרבניים ובדברי המשנה.

חיבוריו הזמינים באינטרנט[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ספר המבחר וטוב המסחר, דפוס י' פינקלמן, 1835, במאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית - פירוש על התורה מאת החכם אהרן הראשון בן יוסף. עם באור "טירת כסף" לחכם יוסף שלמה בן משה לוצקי (גוזלוו, 1835).
  • ספר מבחר ישרים, גוזלווא : חמו"ל, תקצ"ד, במאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית - פירוש על נביאים ראשונים ואחרונים ועל כתובים (גוזלווא, תקצ"ד) - הספר כולל את פירושיו של החכם אהרון בן יוסף לספרים יהושע, שופטים, שמואל, מלכים וחלקו הראשון של ישעיהו, וכולל פירוש של החכם יעקב בן ראובן על רובם של שאר הספרים מהנביאים והכתובים.
  • ספר כליל יופי, דפוס מ. טרישקן, 1847, במאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית - שחבר אהרן הראשון בן יוסף (גוזלוו, 1847) - ספר דקדוק לשון הקודש.

קריאה חיצונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • לובה ר' חרל"פ, פשט ודרש בפרשנות המקרא הקראית בביזנטיון: עיונים בשיטתו של אהרן בן יוסף, פעמים, 101-102 (תשס"ו), עמ' 199-220
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.