אובי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אוביקאנג'י: 帯) היא מילה ביפנית שמתייחסת לסוגים שונים של אבנטים, שנלבשים עם קימונו וקייקוגי, על ידי גברים ונשים.

אובי ולבוש יפני מסורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אובי הוא האבנט העליון שנלבש מעל לסגנונות שונים של לבוש יפני מסורתי. לעיתים נלבשים מספר אבנטים נוספים מתחת לאובי כדי להחזיק את הבגדים במקומם או כדי לחזק את הצורה של הגוף או של האבנט העליון. לעיתים נקשרו לאובי פריטים שימושיים תיקי טבק או מקטרות בעזרת שרוך שנאחז באובי עם נצקה - פסלים קטנים שגודלם נע מ-3 עד 12 ס"מ בהתאם לסוגיהם, והם עשויים ממגוון חומרים, כגון שנהב, עץ, חרסינה ועוד .

שתי נשים צעירות לובשות קימונו הקשור באובי

קימונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אובי נלבש עם כל סוגי הקימונו, ומשמש גם כדי להחזיק את הקימונו סגור ובמקומו על הגוף, וגם לקישוט. אובי יוצרו באופן מסורתי ממשי, ומשי הוא עדיין החומר המסורתי והרשמי לאובי.

האובי שגברים לובשים עם הקימונו הוא מרובע, לרוב ברוחב של כמה סנטימטרים, ואורך של כשני מטרים. הצבעים שלהם הם לרוב כהים, כחול או שחור, ולעיתים הם מעוטרים בתפרים בצבע מנוגד. למשל לבן, הוא נפוץ. הקשר הנפוץ של האובי אצל גברים, נקרא קאי נו קוצ'י. את האובי מלפפים סביב הגוף, מתחת לבטן, פעם אחת או יותר, ולבסוף קושרים קשר מאחורי הגב, לא לגמרי במרכז.

אובי של נשים הוא בערך פי שניים יותר רחב, הוא ארוך יותר במידה ניכרת, ועל פי רוב הרבה יותר מקושט. האובי של הנשים הוא צבעוני למדי, אך סגנונו תלוי גם בקומנו, בלובשת הקומנו ובמועד בו הקומנו נלבש.

גם האובי של הנשים מתלפף סביב הגוף פעם אחת או יותר. אך הוא נמצא גבוה יותר, לרוב בגבול בין החזה לבטן. גם נשים קושרות את האובי במגוון רחב של קשרים, אך הנפוץ ביניהם הוא קשר הטאיקו, או קשר התוף. שהוא קשר גדול על הגב. שלא כמו הגברים, נשים קושרות את האובי במרכז הגב.

עם האקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אובי ניקשר גם מתחת להאקמה, מפריט לבוש מסורתי, ששימש במקור כמכנסי רכיבה של סמוראיים, אך נלבש במצבים שונים גם היום. האקמה נלבשת לרוב על ידי גברים אך לעיתים גם על ידי נשים. גברים קושרים את האובי בקשר מיוחד תחת להאקמה, כדי לתמוך בקרש שנמצא בחלק האחורי העליון שלה.

עם יוקאטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוקאטה הוא מעין קימונו של קיץ. הוא קליל יותר ומתאים למזג אוויר חם. היוקאטה נלבש גם בידי גברים, וגם בידי נשים, והאובי שלו לרוב צבעוני יותר, ועשוי ממגוון רחב של בדים. חלק מהגברים לובשים אובי דומה, או זהה, עם היוקאטה, אך חלק לובשים אובי מעוטר יותר, וססגוני יותר. נשים קושרות את האובי עם היוקאטה, במגוון רב של צורות, כשהפופולרית ביותר היא קשת גדולה על הגב.

באמנויות לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשר האובי נפוץ באמנויות הלחימה אייקידו, ג'ודו וקרטה

אובי נלבש כחלק מהתלבושת בכמה אמנויות לחימה. האובי של אמנויות הלחימה הוא בעובי של כחמישה סנטימטרים, וצבעו משתנה לעיתים, כתלות בדרגת הלובש, ובסוג האמנות, או בית הספר. למרות שסדר הצבעים, מספר הצבעים, והחשיבות שלהם משתנה, לרוב הם נעים בין הצבע הלבן לשחור, כאשר כמה שיותר כהה יותר מתקדם. קיימת אגדה המספרת על מקור המנהג, האגדה מספרת שבעבר היו התלמידים לובשים רק חגורה לבנה, אך לעולם לא מנקים אותה, כיוון שהיו מתאמנים בחוץ, הייתה החגורה מתלכלכת אט אט, וככל שהיו מתקדמים כך צבעה היה מכהה, עד שלבסוף הייתה נהיית שחור לגמרי.

ישנם בתי ספר שמשתמשים בצבעים גם לאחר השחורה, למשל זהב או אדום, אך צורה זו נדירה יותר. האובי נקשר באמנויות לחימה מאחור או מלפנים (כשמחוץ ליפן, תמיד מלפנים). אזור הקשירה, הוא מעט מתחת לבטן, כשישה סנטימטרים מתחת לטבור.

עם האקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמנויות לחימה המשתמשות בהאקמה, האובי נקשר תחתיה כרגיל. נהוג להלביש את ההאקמה על האובי, כך שהוא בעצם תומך אותה ומחזיק אותה על הגוף. האקמה נלבשת לרוב באמנויות לחימה רק על אובי חום או שחור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אובי בוויקישיתוף