אולדריץ' איימס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אולדריץ' איימס, 1994

אולדריץ' איימסאנגלית: Aldrich Hazen "Rick" Ames; נולד ב-26 במאי 1941), בכיר בריגול נגדי של המודיעין האמריקאי שמכר סודות והסגיר סוכנים לסוביטיים.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אולדריץ' איימס נולד במדינת ויסקונסין בשנת 1941. היה תלמיד מצטיין בבית הספר התיכון ולאחר מכן למד היסטוריה באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. בשנת 1959, בהיותו בן 18 ובטרם השלים את לימודיו, נתקבל כטירון לשירות סוכנות הביון המרכזית ה-CIA. בשנת 1962 קיבל מעמד של סוכן והיה לאחד הסוכנים הצעירים ביותר בתולדות הסוכנות.

איימס, ששלט בשפה הרוסית, התמחה בשירותי הביון הסובייטיים ונשלח לבירת טורקיה אנקרה על מנת לגייס סוכני מודיעין סובייטים לשירות האמריקאים כסוכנים כפולים. בהמשך מילא תפקידים בניו יורק ובמקסיקו סיטי. ב-1972 חזר איימס למפקדת ה-CIA בלנגלי ובילה את ארבע השנים הבאות בחטיבה הסובייטית-מזרחית (SE). ביקורות הביצועים שלו היו "בדרך כלל נלהבות", כנראה משום שהוא היה טוב יותר בניהול ניירת ותכנון שדה פעולות מאשר גיוס סוכן. אף על פי כן, צוין בתיקו גם שתייה מופרזת, ושני תזכירים "לעינייך בלבד" הונחו בתיקו.

במרוצת השנים שבין 1985 ל-1992 מכר איימס לסובייטים מידע מודיעיני רגיש ביותר, כדוגמת פרטים על כמאה מבצעי מודיעין אמריקאים, והסגיר 12 סוכנים - שהוצאו להורג בעקבות לכידתם. תמורת המידע שמסר לסובייטים במשך תקופה זו שילמו לו הסובייטים מיליוני דולר, והוא קיבל את הסכום הגבוה ביותר ששולם למרגל מאז ומעולם. הסכום המדויק שקיבל אינו ברור. ה-BBC דיווחו שאיימס הודה שקיבל 2.5 מיליון דולר וכי נאמר לו ששמו עבורו בחשבון בנק עוד שני מיליון דולר[1]. חזי כרמל נקב בסכום "קרוב לארבעה מיליון דולר"[2] ואחרים כתבו 4.6 מיליון דולר[3]. את מעשיו ביצע איימס בעזרתה של אשתו רוסריו, שהייתה במוצאה מקולומביה.

אנשי ה-CIA, שעמדו על כך שסודותיהם דולפים לסובייטים, החלו לחפש את מקור הדליפה. חשדם באיימס התעורר עקב רמת החיים הגבוהה שבני הזוג איימס סיגלו לעצמם, שהייתה מעבר ליכולתם. איימס נבדק בפוליגרף, אך הבדיקה לא אימתה את החשד נגדו ועניינו הועבר לחקירת לשכת החקירות הפדרלית, ה-FBI, שהחלה במעקב צמוד אחריו עד שהצליחה לחשוף את בגידתו.

איימס ואשתו נעצרו ב-22 בפברואר 1994 והועמדו לדין. איימס נדון למאסר עולם ללא זכות לחנינה ואילו אשתו נדונה ל-5 שנות מאסר.

הערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם הטוענים שאיימס לא היה אחראי להסגרת כל הסוכנים של ה-CIA שנעצרו על ידי הסובייטים בשנות ה-80 של המאה ה-20. ספר שנכתב על ידי איש CIA בכיר שפרש מהשירות טען שלפחות ארבעה מהסוכנים, נתפסו לפני שאיימס החל לעבוד עבור הסובייטים[4].

חזי כרמל, שכתב ספר על איימס, טען שבשלב מסוים ייחסו השלטונות בארצות הברית את נפילת רשת סוכני ה-CIA לידי הקג"ב לפעילותו של יונתן פולארד, אשר העביר מידע לישראל, ולהערכתם משם דלף לקג"ב. לדבריו של כרמל, העונש החמור שהושת על פולארד נובע מייחוס מוטעה של תוצאות בגידתו של איימס למעשיו של יונתן פולארד, וייתכן שאיימס היה המקור לייחוס זה[2].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פיט ארלי - "ריגול - כרוניקה של בגידה"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אולדריץ' איימס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]