לדלג לתוכן

אוצרות התורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: סגנון יחצני מובהק.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: סגנון יחצני מובהק.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
אוצרות התורה
קטגוריה מאגר תורני
ozrot-hatora.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אוצרות התורה הוא מאגר תורני המכיל כ-42,000 ספרים. במאגר ספרי ראשונים וקדמונים, פוסקים ואחרונים, מפרשי ש"ס, הלכה, שו"ת, חסידות וקבלה, מוסר ודרוש, תולדות והיסטוריה יהודית, קבצים וירחונים, בתוכם אלפי ספרים נדירים.

הקמתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנה הוקמה מתוך המאגר הפיזי של ספריית אוצרות התורה[2] שהיא ספריה שהקים הרשל מורגנשטרן כשירות לקניית עותקים מצולמים של ספרים שאזלו מן השוק, מורגנשטרן היה מצלם דפים מהספרים הללו ליודעי ספר שהיו מעוניינים לעיין בהם, לאחר שהגיעו אליו יותר ויותר החל לשמור קלסרים עם דפים מצולמים, לאחר פטירתו הפכו יורשיו את המאגר לדיגיטלי ובהמשך צירפו לו מנוע חיפוש.

ייחודיות התוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד מאגר הספרים המצולמים הענק שיש בתוכנה, לאוצרות התורה מנוע חיפוש מתקדם, המעניק שליטה באפשריות החיפוש. מערכת החיפוש המשוכללת כוללת; הגדרת מרווחים, סדר מילים, הוספת אותיות, הטיות דקדוקיות, מילים נרדפות, גם, או, שלילה, ועוד.[דרושה הבהרה]

באוצרות התורה ניתן לבצע פעולות בגוף הספר מדף הבית כמו חיפוש בגוף הספר, דפדוף מהיר, סימון קטעים בספר, פונקציות הדפסה רחבות, הוספת הערות אישיות ועוד.

מלבד אפשריות חיפוש אלו, ישנה גם גישה נוחה מאוד להגיע לספרים על נושא מסוים על אף הכמות הגדולה ביותר של הספרים שיש בתוכנה זו, האפשרות קיימת על ידי זה שבה מסמן המשתמש סוג מסוים של ספרים שבהם רוצה להתמקד כגון: תנ"ך, ש"ס, חז"ל, קבלה, מוסר ומחשבה, הלכה, שו"ת, כללים, כתבי עת ומאספים, היסטוריה ותולדות, מצוות, מועדים, דרוש, חסידות, תפילה, שונות. לאחר שסימן המשתמש אחת מקטגוריות זו המערכת תעזור לו להתקדם ולהתמקד באותו נושא בה חיפש על ידי תת-נושא, לדוגמה: אם ילחץ המשתמש על מוסר ומחשבה, יפתח לו מלבד הספרים על מוסר ומחשבה דרך נוספת להתמקד על ידי נושאים כגון: אמונה, דע מה שתשיב, השקפה, מוסר, מחשבה. מערכת זו בנויה בצורה נוחה מאוד למשתמש להגיע ביתר קלות לספרים אותם הוא מחפש.

איכות הסריקה היא מתקדמת ואיכותית ביותר שתצוגת הספר חדה וברורה כבר מהמבט הראשון. הספר נראה במלוא יופיו כביכול יצא עכשיו ממכבש הדפוס, כולל ספרים ומסמכים עתיקים הסרוקים בצבע מלא. איכות הסריקה ושיטות OCR מתקדמות, מובילות לפיענוח טקסט מדויק, ומכאן לתוצאות טובות בחיפוש (יוצרי התוכנה טוענים כי זה התוכנה הטובה ביותר).

לאוצרות התורה יש תוכנה המתרגמת את הספרים המצולמים למוקלדים, מה שנותן את האפשרות לסמן קטע מסוים בספר וזה נהפך בין רגע לטקסט מלא, וישנה אפשרות למעבר של קטע ההקלדה לעריכה בוורד או בעורכי טקסט אחרים (אפשרות זו לא עובדת בחלק קטן מהספרים עקב בעיות טכניות).

אוצרות השו"ת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאוצרות התורה בשיתוף עם אוצר הפוסקים יש את התוכנה הייחודית של מאגר תורני לספרי הלכה, שהוא קיטלוג של רשימת נושאים הלכתיים לפי סדר אלף בית שבו נפתחים שלל נושאים הלכתיים, וכן לכל נושא נפתח תת-נושא על סדר א ב, בלחיצה על כל נושא נפתח עמוד של שו"ת שמדבר על אותו נושא מתוך מאגר של מעל 5000 ספרי שו"ת, כמו כן כתוב תקציר מתחת לאותו עמוד על מה מדבר אותו עמוד. אפשרות זאת מביאה את הלומד להגיע ברגע אחד לכלל השו"תים שמדברים באותו נושא בו הוא לומד.

ישנה אפשרות נוספת בתוכנה שבה הלומד מחפש את רשימת הנושאים לפי אותו סימן בו הוא לומד בשולחן ערוך, לדוגמה אם לומד סימן י באורח חיים יפתח לו רשימת הנושאים המדוברים בשו"תים על אותו סימן ועל ידי זה הוא יגיע לעמודים בספרי השו"ת העוסקים בנושא[3].

המעלות והחסרונות של התוכנה בהשוואה לתוכנות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפורמים שונים עולה השאלה האם התוכנה של אוצר החכמה עדיפה על התוכנה של אוצרות התורה או להפך, מכיוון שצורת התוכנה דומה מאוד לתוכנה של אוצרות התורה.

החסרונות שבעיקר מעידים המשתמשים ביחס לאוצר החכמה הם: כמות הספרים שקטנה בהרבה מזה של אוצר החכמה המונה כיום מעל 120,000, לעומת אוצרות התורה עם כ-42,000. כמו כן עדכוני תוכנה והוספות ספרים חדשים מתבצעות לעיתים רחוקות ביותר כאשר באוצר החכמה כבר במשך 20 שנה יש עדכון תוכנה והוספת ספרים מדי שנה.

באוצר החכמה יש כיום אוצר מפרשים מיוחד לכל קטע שלומדים שניתן לראות איזה מפרשים יש על אותו קטע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]