אורי שרף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אורי שרף מייסד ומנכ"ל מט"י ירושלים

אורי שרף (נולד ב-1937) הוא מייסד ויו"ר הוועד המנהל של מט"י, המרכז לטיפוח יזמות עסקית בירושלים. הוא כיהן כמנכ"ל מט"י וכנשיא פורום מט"י. שימש כחבר מערכת וסופרו הכלכלי של הארץ בירושלים. היה מנכ"ל חברת פרוות שרף בע"מ וחברת עודד גרא בע"מ. עומד בראש הדירקטוריון של טימי לעסקים בע"מ, חברת בת של מילגם בע"מ ומט"י ירושלים, מכהן כיו"ר הוועד המנהל של זק"א, וכחבר בוועד המנהל של תיאטרון החאן הירושלמי, ונמנה עם חבר הנאמנים בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב. שרף מכהן גם כיו"ר ועדת הביקורת של תוכנית אב לתחבורה ירושלים, גוף המפעיל עבור משרד התחבורה ועיריית ירושלים תוכניות פיתוח הרכבת הקלה והתחבורה העירונית.

ראשית חייו והשכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורי שרף נולד בירושלים וחי בה עד 2013, עת עבר להתגורר בתל אביב. הוריו, שלמה ולאה, עלו מגרמניה בשנת 1933. הם הקימו חנות לפרוות, שעברה תהפוכות ומעברים בתקופת המנדט הבריטי.[דרושה הבהרה] שרף שירת בצה"ל בפלוגה מבצעית ביחידת הנדסה קרבית.

את לימודיו התיכוניים סיים שרף בטורונטו, קנדה. הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה ובסוציולוגיה ולימודי כלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים (1964).

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרף שימש כחבר מערכת עיתון הארץ  בשנים 1962–1970, תחילה כ'רפורטר' לנושאי משרדי הממשלה וכתב עירוני, ואחר כך כסופרו הכלכלי של "הארץ" בירושלים.

בשנים 1970–1989 כיהן שרף כמנכ"ל ובעל מניות עיקרי בחברת פרוות שרף בע"מ ובחברת עודד גרא בע"מ. החברה הפכה למובילה[דרוש מקור] בישראל לייצור ויצוא פרוות. היא העסיקה כ-100 עובדים, וכללה מערכי שיווק ונציגויות ב-14 מדינות באירופה ואמריקה.

מייסד ומנכ"ל מט"י ירושלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרף הוא המייסד והמנכ"ל הראשון של המרכז לטיפוח עסקים בירושלים. הקמת המרכז הראשון של מט"י בישראל בשנת 1991, וההתייחסות הרצינית הראשונה לנושא העסקים הקטנים והבינוניים, היו בגדר פריצת דרך. המרכז הירושלמי היווה מודל לחיקוי ובעקבותיו קמו, על פי אותה מתכונת, מרכזי מט"י ב-23 ערים ברחבי המדינה. מרכזים אלה הקימו גוף משותף – "פורום מט"י – ושרף כיהן כיושב הראש הראשון שלו. בשנים 1991–2020, פנו אל מט"י ירושלים כ-50,000 יזמים ובעלי עסקים.[דרוש מקור] בעזרת המרכז הוקמו או הורחבו בירושלים וסביבתה 15,500 עסקים ונוצרו למעלה מ-40,000 מקומות עבודה חדשים. המרכז סייע לעסקים החדשים והמתרחבים בגיוס של כמיליארד שקלים.[דרוש מקור] תשומת לב מיוחדת מוקדשת בעבודת המרכז לאוכלוסיות הזקוקות לעזרה והתייחסות מיוחדת, בהן עולים חדשים, חרדים, תושבי מזרח ירושלים ותושבי שכונות עוני בעיר. לפעילות מט"י בירושלים הייתה חשיבות מיוחדת בתקופת פיגועי האינתיפאדה השנייה כשקרסו מאות עסקים במרכז ירושלים.

שרף גם הפעיל את קרן ההלוואות לעסקים קטנים בירושלים מיסודה של הפדרציה של ניו יורק, תחילה בשיתוף הבנק לפיתוח התעשייה וכעבור מספר שנים בהשתתפות בנק אוצר החייל והסוכנות היהודית.

בשנת 2001 הקים שרף את המרכז לקידום זכיינות בישראל כמחלקה במט"י ירושלים, ובהמשך כחברת בת עסקית ששימשה את היזמים העסקיים ומקימי רשתות זכיינות בישראל. בהמשך הופרטה החברה. בתקופה זו הקים שרף את המועצה הישראלית לזכיינות ושימש כיושב הראש שלה. המועצה עסקה בהתוויית כללים שמטרתם להגן על זכיינים חדשים בהתמודדותם מול חברות גדולות וחזקות.

פעילות ציבורית ועסקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2009 כיהן שרף כיושב ראש ועדת הביקורת של העמותה לתכנון, פיתוח ושימור אורבני בירושלים. החל מ-2008 הוא חבר הוועד המנהל ויו"ר ועדת הכספים של תיאטרון החאן הירושלמי. הוא היה חבר בוועד המנהל של בצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב, בשנים 1999–2013. בשנים 2003–2008 היה חבר ההנהלה הבינלאומית, ועדת המענקים וועדת הכספים של הקרן החדשה לישראל. מ-2003 הוא מכהן כחבר הוועד המנהל בעמותת Start Up Jerusalem, שייסד ניר ברקת. שרף הוא סגן נשיא לשכת המסחר ירושלים. בנוסף, הוא נציג ציבור בבית הדין לעבודה בירושלים.[דרוש מקור: לכל הפסקה]

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2020 התאלמן שרף מרעייתו, תמי, שהייתה פסיכולוגית תעסוקתית. לאורי ותמי שרף שלושה ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]