אחריי!

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח פרסומי, חלקים מהערך מועתקים כלשונם מאתר העמותה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמליל העמותה

עמותת אחריי! נוער מוביל שינוי, היא עמותה חינוכית חברתית שהוקמה בשנת 1997, שמטרתה לטפח מנהיגות צעירה ולפתח מעורבות חברתית בקרב בני נוער בפריפריה הגאוגרפית והחברתית בישראל, ולקדם שוויון הזדמנויות לכל נער ונערה. התנועה הוקמה כיוזמה של תנועת דור שלום, בעקבות רצח רבין. בין מקימי העמותה ניתן למנות את דב לאוטמן, האלוף במילואים יורם יאיר (יָה-יָה), ואת עמר בר-לב, שגם עמד בראשה עד היבחרו לכנסת בשנת 2013. כיום האלוף במיל' יורם יאיר הוא יו"ר העמותה. פעילות העמותה החלה בייסוד קבוצה אחת בשכונת התקווה על ידי אריק שוע, רונן חכימי ועופר אוגש. העמותה מתפתחת בקצב מהיר, כאשר עם פתיחת שנת הפעילות התשע"ו (ספטמבר 2015) חברים בתנועה כ-6000 בני נוער אשר משתתפים ב-305 מסגרות פעילות, ובנוסף כ-30 אלף תלמידים משתתפים בתוכנית "אחריי" בבתי ספר. כמו כן לעמותה מעל לעשרת אלפים בוגרים. הרעיון המרכזי של התנועה הוא שניתן לשנות ולהשתנות על ידי פעילות אקטיבית למען הקהילה. העמותה מפעילה פרויקטים בתחומים שונים אשר תכליתם ליצור תחושת מסוגלות, פיתוח מנהיגות והעצמה בקרב בני נוער בחברה הישראלית.

בראש העמותה עומדת ענבר הרוש- גיטי שמשמת מנכ"לית ואלוף במילואים יורם יאיר שמשמש כיו"ר ועד מנהל.

במהלך השנים זכתה אחריי! בפרסים שונים על פועלה והתנהלותה. בין הפרסים: אות אביר איכות השלטון (2009), אות הנשיא למתנדב על התנדבות בני נוער בקהילה (2010), אות מגן המילואים (2010), פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים על פעילותה בשירות החברה והקהילה לחינוך סביבתי (2010).

חזון התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • כל ילד בישראל יזכה למרב הכלים לעצב לעצמו עתיד כרצונו.
  • כל אדם בישראל יהיה אחראי לעתידו ולעתיד קהילתו.
  • החברה בישראל תהיה דמוקרטית, צודקת, סולידרית ושוחרת שלום.

מטרות התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הכשרת מנהיגות צעירה, בפרט בקרב האוכלוסייה בפריפריה הגאוגרפית והחברתית.
  • הגברת הנכונות והמוכנות לשרות מלא ומשמעותי בצה"ל
  • חינוך הנוער לאזרחות פעילה ולמעורבת חברתית.
  • העלאת המודעות לדמוקרטיה וטיפוח סובלנות, ציונות ואהבת הארץ.
  • העלאת נוער שוליים על נתיב ההצלחה.

המיזמים השונים של התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחריי! לצה"ל - נועד להגביר את הנכונות והמוכנות לשירות משמעותי בצה"ל כאמצעי להצלחה בחיים האזרחיים לאחר השחרור.

לאומי אחריי! לבגרות - מיזם שמגיש לבגרות במתמטיקה 3 יח"ל בני נוער שמתקשים במקצוע זה במסגרת הבית ספרית, ובכך יוצר אצלם תחושת מסוגלות עצמית ולקיחת אחריות על חייהם ועל עתידם.

אחריי! לגבעתי - תת-מיזם של מיזם ההכנה לצה"ל, במסגרתו מתגבשת קבוצת בני נוער הרוצים להתגייס ביחד ליחידה קרבית, להכין אותם לשירות קרבי ולגייס אותם כמחלקה לגבעתי.

אחריי! לדרך - מערך הרצאות ופעולות שטח בקרב בני העדה האתיופית בשלוש השנים לפני גיוס לצה"ל וכן בליווי בעת השירות הצבאי.

אחריי! בשטח - תוכנית השטח והסיירות המשמשת כמסגרת מקדימה לשאר המיזמים. התוכנית עושה שימוש במיומנויות שטח ככלי מעצב להתמודדות עם קשיים שונים במהלך החיים.

אחריי! לקהילה - קומונות שנת שירות של חניכים בוגרים הדוחים את גיוסם בשנה על מנת לתרום לחברה ולהתנדב בקהילות מוחלשות. כולל גם מסלול שירות צבאי - "אחריי! לנחל" בו חלק מבוגרי שנת השירות ממשיכים את העשייה החברתית גם במהלך השירות הצבאי. בתמיכת הקרן לידידות.

אחריי! לפסגות - ארגון בוגרים הנותן תמיכה ומענה במהלך השירות הצבאי, ובעיקר לאחריו. הארגון עוזר לבוגרים ברכישת כישורי חיים, הכוונה לתעסוקה מכבדת, לימודים אקדמיים ומעורבות חברתית קהילתית.

המכינות הקדם צבאיות גל ו"אחריי בעיר" - מדרשות למנהיגות הפועלת לחיזוק מעורבות חברתית, מנהיגות בחברה, העמקת הקשר למסורת והכנה לשירות צבאי משמעותי. בשיתוף מרכז מעשה ומרכז מהפך.

אחריי! בבתי הספר - הגברת הנכונות והמוכנות לשרות משמעותי בצה"ל בקרב תלמידי בית הספר. המיזם מתמקד בהעברת נושאים בתחומים הבאים: ציונות, מורשת ישראל, מנהיגות, הגשמה עצמית, תרומה לקהילה.

אחרייניקים!- תנועת הבוגרים של "אחריי"

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]