יחידה 8200

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחידה 8200
כינוי יחידת האיסוף המרכזית
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך IDF new.png  צבא הגנה לישראל
סוג יחידת איסוף
אירועים ותאריכים
הקמה 1948 כ-"ש.מ. 2"
מקים מרדכי אלמוג
מלחמות כל מלחמות ישראל
עיטורים אות הערכה מטעם הרמטכ"ל  אות הערכה מטעם הרמטכ"ל
נתוני היחידה
ציוד עיקרי מחשבים ואמצעי האזנה
פיקוד
יחידת אם AmanLogo.svg  אגף המודיעין
דרגת המפקד תת אלוף  תת אלוף

יחידה 8200 (קרי: שמונה-מאתיים) היא יחידה לאיסוף מודיעין אותות (סיגינט) ופענוח צפנים, השייכת לאגף המודיעין של צה"ל. היחידה, הידועה בתקשורת ובפרסומים צבאיים בשם "יחידת האיסוף המרכזית", כונתה בעבר יחידה 515 (קרי: "חמש ורבע") ובהמשך יחידה 848 (קרי: שמונה-ארבע-שמונה)[1]. לאחר מלחמת יום הכיפורים, ובעקבות פרשת הקב"ר המזמר, שונה שמה ל"יחידה 8200" (על שם מספר הדואר הצבאי שלה דאז). היחידה נחשבת לגדולה ביותר מבין יחידות צה"ל[2]. מפקד היחידה הוא קצין בדרגת תת-אלוף, אשר זהותו חסויה.

היחידה משתמשת בטכנולוגיה מתקדמת, והתפרסמה בזכות רבים מיוצאיה המאיישים את צמרת ההיי-טק בישראל ובעולם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמת היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשיתו, המודיעין ביישוב ארץ ישראל, נשען מודיעין אנושי ועל יחסי שכנות הדוקים בין יהודים וערבים.

בתקופת המנדט החל מעקב אחר מידע שזרם במרכזיות טלפונים שונות ברחבי הארץ. במלחמת העצמאות נוצרה התמודדות חדשה מול צבאות ערב שהפעילו מערכות קשר לשליטה על הכוחות. בתקופה זו הוקמה "שפן" - שירות פענוח נסתרות. זו הייתה תחילתה של יחידת הסיגינט (מודיעין אותות) שמוכרת היום כיחידה 8200.

כבר במסגרת הש"י התקיימה פעילות של האזנה ופענוח צפנים של שלטון המנדט. בראש פעילות זו עמד מרדכי אלמוג. בתחילת מלחמת העצמאות קיבלו אנשי היחידה הנחיה כי היחידה פורקה, אך הם המשיכו לקיימה ללא מימון ממשלתי. כאשר נודע הדבר לאיסר בארי, הוא החזיר את היחידה לפעילות סדירה, תחת השם "ש.מ. 2" (ר"ת - שירות מודיעין 2). בראש היחידה המשיך לעמוד מרדכי אלמוג. בין הישגי היחידה: פענוח הצופן של הצבא המצרי במלחמת העצמאות, והאזנה לשיחות של המצרים בדיונים על הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות.[3]

לאחר הקמת צה"ל מוקמה מפקדת היחידה ב"בית האדום" בתל אביב ולאחר מכן עברה לביתו הנטוש של יוסוף הייכל ביפו. מבנה היחידה כלל חוליית האזנה בירושלים שמקומה במחנה שנלר, חוליית האזנה בחיפה חוליית האזנה בבאר שבע שהתמקמה בתחנת הרכבת הטורקית, חוליות האזנה נוספות ברחבי הארץ וחוליות האזנה ניידות שהצטרפו לכוחות הלוחמים.

במאי 1956 שונה שם היחידה ל"יחידה 515" (קרי: "חמש ורבע").

מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־6 ביוני 1967, היום השני למלחמת ששת הימים, קלטה היחידה את שיחת נאצר-חוסיין. בשיחה זו, נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר הוליך שולל את חוסיין, מלך ירדן וטען כי חיל האוויר המצרי הולם מהבוקר בשדות התעופה של ישראל, אף על־פי שידע כי חיל האוויר שלו הושמד ברובו יום קודם במסגרת מבצע מוקד. נאצר עשה זאת כדי לגרום לחוסיין להעמיק את מעורבותו במלחמה ואולי להקל על מצרים. בשעה זו העולם, כולל תושבי ישראל, עדיין לא ידעו את גודל ההצלחה הכוללת ביבשה ובאוויר בשל דרישתו של שר הביטחון משה דיין לקיים ערפל קרב כבד.

נאצר הציע ששניהם יצהירו בבוקר כי בהתקפה על שדות התעופה במצרים ובירדן השתתפו מטוסים אמריקניים ובריטיים, שהמריאו מנושאות מטוסים במזרח הים התיכון.

השיחה שנקלטה הושמעה בגלי צה"ל על פי החלטת משה דיין, חרף התנגדותו של ראש אמ"ן, האלוף אהרן יריב, שחשש שעקב פרסום נוסח השיחה ועצם העובדה שנקלטה, ייחשפו מקורות ודרכי עבודה. הייתה זו הפעם הראשונה שישראל פרסמה שיחה שנקלטה על ידיה. ההחלטה לפרסם את השיחה התקבלה מתוך חשש שמצרים מנסה באמצעות השקר לגרור את ברית המועצות למלחמה, כפי שהתחייבה בהסכם ההגנה, במקרה שארצות הברית תתערב לצד ישראל. כמו כן, הייתה כוונה לסכסך בין נאצר לחוסיין לאחר שיפורסם כיצד הם מרמים זה את זה.

באוגוסט 1968 שונה שם היחידה ל"יחידה 848" (קרי: שמונה-ארבע-שמונה).

ערב מלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגף המודיעין נכשל בתפקידו במתן התרעה על המלחמה המתקרבת. במסמך הערכה של אמ"ן/מחקר מיום 5 באוקטובר 1973 יממה לפני פתיחת הקרבות, נקבע: "הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש הלחימה היא נמוכה". קביעה זו מתמצתת את גודל הכישלון. עיקר הכישלון מיוחס למחלקת המחקר ולראש אמ"ן. יחידה 848 הפעילה בין היתר את "האמצעים המיוחדים" שהיו אמצעי איסוף מודיעין אותות של צה"ל שהותקנו במצרים, ואמורים היו לספק מידע אמין על כוונת המצרים לצאת למלחמה.

בימים שקדמו למלחמת יום הכיפורים פנו אל ראש אמ"ן, האלוף אלי זעירא, מפקד יחידה 848, אל"מ יואל בן פורת וראש מחלקת איסוף, אל"מ מנחם דיגלי, ודרשו להפעיל את האמצעים המיוחדים, במטרה לברר האם תנועות הצבא במצרים הן הכנה למלחמה, או שמדובר בתרגיל בלבד. הם נענו בשלילה על ידי זעירא, ובהמשך דחה זעירא גם פנייה דומה של ראש מחלקת מחקר, תא"ל אריה שלו. בסופו של דבר ניתן אישור להפעלת האמצעים המיוחדים רק בבוקרו של 6 באוקטובר, שעות ספורות לפני שפרצה המלחמה. אצל מקבלי ההחלטות, הרמטכ"ל דוד אלעזר ושר הביטחון משה דיין, נוצר הרושם שהאמצעים המיוחדים הופעלו כבר ימים אחדים קודם לכן, וביודעם את מהותם של האמצעים המיוחדים, נתנו משקל רב להערכתו של זעירא שלא צפויה מלחמה.

בספר שפרסם תא"ל שלו בשנת 2006, הוא טען כי ב־4 באוקטובר 1973 קלטה יחידת איסוף מידע בעל משמעות התרעתית גבוהה, אך זו לא הגיעה למחלקת המחקר אלא כעבור שלושה חודשים[4].

יואל בן פורת מספר בספרו "נעילה" על מברק מוצפן שפענח ראובן ירדור ב-5 באוקטובר סמוך לשעה 5 בערב (21 שעות לפני פרוץ הקרבות), שהבהיר מעל לכל ספק כי המלחמה עומדת לפרוץ. את המברק שלח שגריר עיראק במוסקבה למשרד החוץ בבגדאד, ובו דיווח כי פינוי נתיני ברית המועצות מסוריה וממצרים בא בעקבות כוונת הסורים והמצרים לפתוח במלחמה. ההתרעה עוכבה באגף המודיעין ולא הגיעה בזמן לרמטכ"ל אלעזר[5].

לאחר מלחמת יום הכיפורים שונה שם היחידה לשמה הנוכחי, "יחידה 8200".

שנות האלפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2004 פרסמה הוועדה לחקירת מערך המודיעין בעקבות המלחמה בעיראק דו"ח, ובו הציעה בין היתר להוציא את היחידה ממסגרת אגף המודיעין ולהפוך אותה לסוכנות מודיעין אותות לאומית, בניהול אזרחי, בדומה למצב בארצות הברית ובריטניה — הצעה שלא יושמה עד כה[6].

ביולי 2013 העניק הרמטכ"ל בני גנץ ליחידה אות הערכה מטעם הרמטכ"ל על מה שהוגדר "הישגים יוצאי דופן בעלי חשיבות מכרעת לפעילות המבצעית של צה"ל" בשנים התשע"א-התשע"ג (2011-2013)[7][8].

בסיסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה אחראית על מספר בסיסים העוסקים בעשייה מודיעינית, הידוע שבהם שוכן במוצב החרמון. הבסיס המרכזי של היחידה נמצא בגלילות[9], שם ממוקמת מפקדת היחידה והמרכז הטכני, וסמוך לקיבוץ אורים בנגב מפעילה היחידה את אחד מבסיסי ההאזנה הגדולים ביותר בעולם[10].

מפקדי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה הערות
מרדכי אלמוג מייסד היחידה
אברהם אילוני 1952 - 1957
עמינדב פרי 1957 - 1959
אברהם אילוני 1959 - 1961
ראובן בלום 1961 - 1966
אברהם אילוני 1966 - 1969
שלמה ענבר 1969 - 1972 לימים קצין קשר ואלקטרוניקה ראשי, ראש מפא"ת ונספח צה"ל בוושינגטון
אל"ם יואל בן פורת 1972 - 1976 מפקד היחידה במלחמת יום הכיפורים
תא"ל אריה בנטוב 1976 - 1980
תא"ל ראובן ירדור 1980 - 1984
תא"ל מוטי דור-און 1984 - 1987
תא"ל אלי בר 1987 - 1990
תא"ל אהרן זאבי-פרקש 1990 - 1993 לימים ראש אמ"ן
תא"ל חנן גפן 1993 - 1997
תא"ל פנחס בוכריס 1997 - 2001 לימים מנכ"ל משרד הביטחון
תא"ל יאיר כהן 2001 - 2004
תא"ל דני הררי[11] 2004 - 2009
תא"ל נדב צפריר 2009 - 2013 מעוטר צל"ש הרמטכ"ל מתקופתו בסיירת מטכ"ל[12]
תא"ל א' 2013 -

יחידת חצב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת מיחידות המשנה של היחידה היא יחידת חצב, העוסקת באיסוף מודיעין ממקורות גלויים (אוסינט): שידורי טלוויזיה, רדיו, עיתונות ואינטרנט. כיום (2015) היחידה עוקבת בעיקר אחרי רשתות חברתיות[13]. תרגום הידיעות השונות מהווה חלק ממה שמוגדר "מודיעין בסיסי", הנאסף על ידי יחידות החיל. במסגרת היחידה, פעלה עד שנת 2007 יחידת משנה בשם "עמיחי" שכל חייליה היו דרוזים, ועסקה במעקב אחרי אמצעי התקשורת בלבנון[14].

גדוד סיגינטי מבצעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחידת משנה נוספת שכפופה ל-8200 היא הגדוד הסיגינטי המבצעי (גדס"מ), שתפקידו לאסוף מודיעין עדכני ולהעבירו בזמן אמת לכוחות הלוחמים[15]. לוחמי הגדוד עוברים מסלול הכשרה שנמשך כשנה, הכולל טירונות 05 בחיל האיסוף הקרבי, טירונות יחידה בת כחודשיים ולאחר מכן הכשרה ייעודית לאחד משלושת התפקידים בגדוד: הפעלת אמצעים סיגינטיים במרחב לחימה, איסוף וניתוח חומרים מודיעיניים ו"שדכנים" - שתפקידם לשמש כנציגי 8200 במפקדות הקדמיות של האוגדות והחטיבות בעת התמרון הקרקעי[16]. הגדוד לקח חלק במבצע שובו אחים ובמבצע צוק איתן[17].

פעילות היחידה בקהילה ועמותת הבוגרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה מתנדבת לפעילויות חברתיות וקיבלה את אות הנשיא למתנדב לשנת 2005[18]. בין היתר, היחידה שותפה בפעילות עמותת אור לחינוך.

בוגרי יחידה 8200 הקימו עמותה, בשם "ש.מ.2". העמותה מעניקה מלגות לימודים לחיילים בולטים בשירותם ביחידה שנזקקים לעזרה כלכלית, וכן נותנת מתנות בחגים לחיילים בודדים. את המלגות והמתנות מממנים חברי חוג ידידי העמותה – בוגרי היחידה שתורמים סכומים נאים מדי שנה. עוד פועלת העמותה על מנת לעודד את התקשורת בין חברי העמותה למטרות חיפוש עבודה, בחינת רעיונות עסקיים, ותמיכה ביוזמות עסקיות ואחרות[19]. בראש עמותת ש.מ 2 עומד ניר למפרט, לשעבר סגן מפקד היחידה.

כחלק מהפעילות בקהילה, ובשילוב עם פעילויות הנטוורקינג, הקימה העמותה בשנת 2011 את התוכנית לקידום יזמות וחדשנות, שההשתתפות בה אינה מוגבלת ליוצאי יחידה 8200 בלבד. חזון התוכנית הוא למנף את רשת הבוגרים של היחידה, אותם ניתן למצוא במגוון תחומים ותפקידים בכירים במשק, כדי לעזור ליזמים צעירים לממש את חלומותיהם. התוכנית מקדמת יזמים ממגוון תחומים, כמו אינטרנט, טלקום, מובייל, אנרגיה ירוקה ומכשור רפואי.

בכל מחזור של התוכנית נבחרים ומשתתפים כ-20 יזמים. ליבה של התוכנית היא סדנה של כ-15 ימים מלאים, המכסים כל היבט של יזמות - מהמשפטי ועד ניהול משאבי אנוש. שיאה של הסדנא הוא ה-Demo Day במהלכו מציגים היזמים את החברות שלהם למיטב המשקיעים במשק. בנוסף, התוכנית כוללת מספר הרצאות לקהל הרחב, ומתן הזדמנות ליזמים להשתתף באירועים של תעשיית ההיי-טק וההון-סיכון בארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ איתן הבר, זאב שיף, "לקסיקון מלחמת יום הכיפורים"
 2. ^ יואב לימור, ‏הלוחמים מגלילות, באתר ישראל היום, 25 בספטמבר 2012
 3. ^ אורי דרומימסר דחוף למטכ"ל: הקוד המצרי פוצח, באתר הארץ, 20.10.2005
 4. ^ אמיר אורןאריה שלו: "כשאמרתי 'סבירות נמוכה', התכוונתי לפחות מ-50 אחוז", באתר הארץ
 5. ^ שלמה נקדימון, נאר דאס פעלט מיר (רק זה חסר לי), "ידיעות אחרונות", 8.10.2010
 6. ^ דו"ח שטייניץ: לנשל את אמ"ן מתפקיד "המעריך הלאומי", באתר nana10‏, 28 במרץ 2004
 7. ^ יחידה 8200 - אות הערכה מטעם הרמטכ"ל, באתר הגבורה].
 8. ^ אמיר בוחבוט‏, אות הערכה ל-8200: "פועלים מאחורי הקלעים", באתר וואלה! NEWS‏, 12 ביולי 2013
 9. ^ דורון נחום, בסיס המודיעין 8200 - שטח צבאי פתוח, באתר nrg‏, 22.10.2006
 10. ^ Nick Hager, Ici travaillent des espions israéliens. Le Monde diplomatique, Septembre 2010, p. 16.
 11. ^ [1]
 12. ^ יוסי יהושוע, מפקד חדש ליחידה הגדולה בצה"ל, באתר הגבורה, ידיעות אחרונות, 23 באפריל 2009, כפי שהועלה ב"אתר הגבורה".
 13. ^ רונן שיביאק, ‏סוד גלוי, באתר ישראל היום, 14 באוגוסט 2015
 14. ^ שי חזקני, עמיחי - יחידת המודיעין הדרוזית של צה"ל, באתר nana10‏, 2 באוקטובר 2007
 15. ^ יואב לימור, ‏הלוחמים מגלילות, באתר ישראל היום, 25 בספטמבר 2012.
 16. ^ יואב זיתון, היחידה בלי השם: הצצה נדירה ללוחמים של 8200 בשטח, באתר ynet, 3 באוקטובר 2016.
 17. ^ יוחאי עופר, לוחמי 8200 חושפים: כך חיסלנו מחבלים בצוק איתן, באתר nrg‏, 8 באוקטובר 2014.
 18. ^ יחידת האיסוף המרכזית 8200 חיל המודיעין צ.ה.ל
 19. ^ אור הירשאוגה, 8200: מכונה של נטוורקינג, TheMarker,‏ 17.3.2010