איש ההרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.
איש ההרס
Demolition Man
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על סיפור מאת רוברט רניאו ופיטר לנקוב
בימוי מרקו ברמבילה עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי ג'ואל סילבר
מייקל לוי
הווארד קזאנג'יאן
תסריט דניאל ווטרס, פיטר מ. לנקוב עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה סטיוארט ברייד
שחקנים ראשיים סילבסטר סטאלון
וסלי סנייפס
סנדרה בולוק
מוזיקה אליוט גולדנטל
צילום אלכס תומסון עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה Silver Pictures עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה האחים וורנר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 8 באוקטובר 1993
משך הקרנה 115 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט פעולה, סרט מדע בדיוני, סרט דיסטופי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $57,000,000
הכנסות $159,055,768
הכנסות באתר מוג'ו demolitionman
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

איש ההרסאנגלית: Demolition Man) הוא סרט פעולה-מדע בדיוני אמריקני בכיכובם של סילבסטר סטאלון ווסלי סנייפס. הסרט מספר את קורותיו של שוטר ממשטרת לוס אנג'לס שהוקפא הקפאה קריוגנית למשך שנים רבות והופשר בעתיד כדי לתפוס רוצח המונים.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1996 בלוס אנג'לס, סמל המשטרה ג'ון ספרטן (סילבסטר סטאלון) המכונה "איש ההרס" מנהל מצוד אחר הארכי-פושע סיימון פיניקס (וסלי סנייפס) שחטף עשרות בני ערובה. לאחר שווידא באמצעים תרמיים כי בני הערובה אינם ליד פיניקס, לוכד ועוצר ספרטן את פיניקס בעל כישורי הלחימה הנחותים יותר, אך האחרון מצליח לפוצץ מספר חביות נפץ.

הפיצוץ האדיר מחריב את הבניין בו התבצר פיניקס, וספרטן מצדיק את הכינוי שלו פעם נוספת. לאחר חקירת זירת האירוע מתגלות הגופות של בני הערובה וספרטן מואשם ומורשע בהריגתם. פיניקס וספרטן נידונים למאסרים ממושכים בכלא קריוני שם יטופלו בשיטות של שיקום (חסר בעברית) תת-הכרתי תוך כדי שנתם הקפואה.

בשנת 2032, כ-10 שנים לאחר רעידת האדמה הגדולה, מוזגו הערים לוס אנג'לס, סנטה ברברה וסן דייגו לעיר פסאודו-אוטופית בשם "סן אנג'לס". ראש העיר של סן אנג'לס הוא דוקטור ריימונד קוקטו. קוקטו ביער התנהגויות שאינן ראויות בעיניו ואסר על: אחזקת כלי נשק, יחסי מין, אלכוהול, ניבולי פה, קפאין, מלח ועוד. אופנים רבים בטבע האדם שלא נאסרו, עברו רגולציה. כלל האוכלוסייה עברה השתלת שבב זיהוי ואיתור ביולוגי והעיר כולה נתונה תחת מעקב ממוחשב וקפדני. פועלו של קוקטו כמעט והכחיד את הפשע מן העיר והאתגר האחרון שלו הוא אדגר פרנדלי - לוחם חופש שפרש מן האוטופיה של קוקטו, וחי עם מנודי החברה בביבים. פרנדלי וחבורתו עולים לפני האדמה רק כדי לגנוב אוכל.

בינתיים, סיימון פיניקס זוכה לשימוע לפני שחרור. בשימועו סיימון אומר את מילת הקוד "דובי" (Teddy bear) המשחררת אותו מכבליו. הוא הורג את הסוהר והשומרים החמושים, מפגין כישורי לחימה עילאיים, וניכר שהוא ניחן בכוח רב ובמהירות. פיניקס עוקר את עינו של הסוהר ומשתמש בה כדי לפתוח את הדלת ולהימלט. פיניקס משולח רסן, מפגין ידע עמוק בטכנולוגיה מתקדמת בהרבה ממה שהכיר בחייו, אך לא מבין כיצד קיבל את כישוריו והידע החדש שלו ואף לא כיצד ידע את מילת הקוד לפתיחת כבליו. על הצגים בתחנת המשטרה מופיע הקוד 187 והשוטרים הנבוכים אינם יודעים מה פירושו.

בדיקה במחשב מעלה כי זהו הקוד ל-"רצח\מוות\הריגה". השוטר הוותיק זאכרי לאמב מזהה את שמו של פיניקס ברשימת המועמדים לשחרור ומבין כי הוא זה שאחראי לרצח. השוטרים מנסים לאתר את פיניקס, אך בגופו לא הושתל שבב זיהוי ואיתור. לאמב מסביר להם כי ספרטן היה היחידי שהצליח לעצור את פיניקס בעבר. מפקד המשטרה מעיר את ספרטן משנתו הקפואה, ומציע לו שחרור מוקדם בעבור לכידתו של פיניקס. הוא ממנה אותו כסגן לנינה האקסלי - קצינה מצטיינת עם אהבה להיסטוריה מאוחרת ורצון עז לאקשן, כדי לסייע לו להסתגל למציאות החדשה.

ספרטן ממהר לרדוף אחרי פיניקס שממשיך לזרוע הרס בעיר. פיניקס מאתר את המידע על אדגר פרנדלי ומחליט להורגו. הוא הולך להתחמש במוזיאון, רק שם ניתן למצוא אקדחים וכלי הרג. ספרטן מנחש בחכמה את מהלכיו של פיניקס ויוצא אל המוזיאון אף הוא. לאחר קרב עיקש פיניקס מצליח להימלט. בדרכו הוא פוגש בדוקטור קוקטו ומחליט להורגו כלאחר יד, אך מבין כי הוא אינו מסוגל ללחוץ על ההדק. קוקטו אינו מופתע ומזכיר לפיניקס כי יש לו משימה לבצע ומישהו להרוג, ופיניקס ממשיך בדרכו.

ספרטן והאקסלי פוגשים בקוקוטו שמתעקש להזמין אותם לארוחת ערב בפיצה האט. בתום הארוחה מתרחשת פשיטה של פורעי חוק וספרטן נכנס לפעולה כדי להילחם בהם ולהשיב את הסדר על כנו, עד שהוא מבין שהם רק גונבים אוכל ומאפשר להם להימלט. לאחר הארוחה קוקטו חוזר למשרדו ומגלה את פיניקס מחכה לו שם. קוקטו שוטח בפניו את משנתו ליצירת חברה מושלמת כאשר המפתח לכך הוא הרג אדגר פרנדלי. פיניקס מסכים אך דורש שישוחררו אסירים נוספים כדי לסייע בידו, וקוקטו מסכים.

האקסלי שמתרשמת מגילוי האלימות לוקחת את ספרטן לביתה ומבקשת בנימוס לקיים איתו יחסי מין. ספרטן הנבוך מסכים. מתברר כי "יחסי מין" מתרחשים באופן אלקטרוני-אלחוטי בעזרת קסדה המעוררת חלקים במוח כדי לגרום הנאה ללא מגע כלל. אפילו ילדים לא נוצרים במהלך משגל, אלא הממשלה מפרה נשים בזרע מטוהר מחיידקים ומסונן לאחר הוצאת הרישיונות המתאימים. החוויה מערערת את עצביו של ספרטן והוא תמה כיצד התדרדרו הדברים כל כך. האקסלי מסבירה לו כי לאחר רעידת האדמה, שארית האדם משלוש הערים איימו לקרוע לגזרים את עצמם ורק חזונו של דוקטור קוקטו אפשר להם לבנות עדן עלי אדמות. ספרטן מנסה לנשק את האקסלי וזו נרתעת ממנו ודורשת שיעזוב את מגוריה. ספרטן ההמום חוזר לביתו ותוך כדי סריגה, צופה בסרטון ממצלמות האבטחה בו רואים את שיחתם של קוקטו ופיניקס, אך לא שומעים וספרטן מבין כי קוקטו מושך בחוטיו של פיניקס.

ספרטן והאקסלי מנהלים חקירה ולמדים כי במקום תוכניות שיקום, קיבל פיניקס תוכניות שיהפכו אותו לסוציופת רצחני. ספרטן מתעמת עם קוקטו ומגלה כי הוא זה ששחרר את פיניקס כדי לחסל את פרנדלי. ספרטן מחפש אחריו כדי למצוא תשובות בביבים. במהלך מרדף, מרסק ספרטן את הניידת של האקסלי לתוך מזרקה ומפקד המשטרה הזועם מודיע לספרטן שהוא חוזר לכלא הקריוני.

פיניקס שמאס בשליטתו של קוקטו עליו, מורה לאחד האסירים ששוחררו להרוג אותו, שכן בהם לא הוטמעה אי היכולת לפגוע בו. פיניקס חוזר לבית הכלא כדי לשחרר עוד אסירים שייסיעו בידו וספרטן דולק אחריו לבסוף, ספרטן ופיניקס שניהם נאבקים. בסוף המאבק הקפוא בין השניים, כמוסה המשמשת להקפאת בזק של אסירים פוגעת ברצפה ומקפיאה את בית הכלא כולו והופכת את פיניקס לנציב קרח. ספרטן בועט בחוזקה בראשו של פיניקס שהוקפא וראשו של פיניקס נשבר לאלפי רסיסים.

אחרי הקרב של השניים ומותו של פיניקס, בית הכלא כולו הושמד, העיר בלהבות ודוקטור קוקטו נהרג. פרנסי העיר ועכברי הביבים אינם יודעים כיצד ימשיכו לחיות, וספרטן מציע כי הם ילמדו אחד מן השני. בסוף הסרט, מנשק ספרטן את האקסלי בשנית והפעם היא נענית לו ואף נהנית מן הנשיקה.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סילבסטר סטאלון מגלם את סמל המשטרה ג'ון ספרטן, הידוע גם בתור "איש ההרס". ספרטן הוקפא בשנת 1996, הוצא מההקפאה בשנת 2032 ונשלח ללכוד את פיניקס. הגיבור העיקרי של הסרט.
  • וסלי סנייפס מגלם את סיימון פיניקס, פושע רצחני פסיכופת אלים וחסר רחמים שאינו יודע גבולות, שגם הוא הוקפא בשנת 1996 ובשנת 2032 הוא בורח במהלך שימוע. בינו לספרטן קיימת יריבות. פיניקס הוא הנבל הראשי של הסרט.
  • סנדרה בולוק מגלמת את לוטננט לנינה האקסלי, שוטרת שהופכת לחברתו ומושא אהבתו של ספרטן.
  • נייג'ל הות'ורן מגלם את ד"ר ריימונד קוקטו, הוא מסייע לפיניקס לחסל את ספרטן. קוקטו הוא הנבל המשני של הסרט.
  • בנג'מין בראט מגלם את הקצין אלפרדו גרסייה, שוטר שגם הוא הופך לחברו של ספרטן.
  • דניס לירי מגלם את אדגר פרנדלי.
  • רוב שניידר מגלם את ארווין.
  • ג'ק בלאק מגלם את וייסטלנד סקראפ.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט קיבל ביקורות מעורבות. האתר Rotten Tomatoes נתן לסרט תוצאה של 64%, המבוססת על ידי 36 מבקרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]