אלבטרוס בולר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאלבטרוס בולר
מצב שימור
מצב שימור: קרוב לסיכוןנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: קרוב לסיכון
קרוב לסיכון (NT)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: יסעוראים
משפחה: אלבטרוסיים
סוג: אלבטרוס שחפי
מין: אלבטרוס בולר
שם מדעי
Thalassarche bulleri
רוטשילד, 1893
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אלבטרוס בולר במעוף

אלבטרוס בולר (שם מדעי: Thalassarche bulleri) הוא עוף ימי קטן השייך למשפחת האלבטרוסיים. הוא מקנן באיים הסמוכים לניו זילנד, וניזון בימים הקרובים לאובטרליה או במימי דרום האוקיינוס השקט. הוא קרוי על שמו של האורניתולוג הניו זילנדי וולטר בולר (18381906). הוא מחולק לשני תת-מינים: הראשון, T.b. bulleri, מקנן באיי סולנדר (Solander) ובאיי סנארס; השני, T.b. platei, מקנן באיי צ'אטם ובאיי שלושת המלכים.

ניצויו של עוף זה מזכיר את הניצוי של השחפים - גבו וחלקן העליון של כנפיו שחורים, ובטנו לבנה. ראשו וצווארו אפורים-כסופים, ומסביב לעיניו אזורים לבנים. המקור שחור ברובו, קצהו צהוב.

אלבטרוסי הבולר חיים במושבות. הם נוהגים לקנן על צוקים ועל מדרונות חופיים תלולים, ולעיתים מתחת לעצים רחוקים מן החוף. הקן בנוי מאדמה, מעשבים ומשורשים, והוא לרוב משוקע באדמה. הרבייה מתחילה בזמנים שונים בהתאם לתת-המין: תת-המין הדרומי (T.b. bulleri) מתחיל בדצמבר, בעוד שתת-המין הצפוני מתחיל שלושה חודשים קודם לכן. שני ההורים דוגרים על הביצה במשך 60 ימים בתורות שאורכם הממוצע 10 ימים. הגוזלים מתחילים לעוף כ-170 ימים לאחר הבקיעה מן הביצה.

בעבר איגוד השימור העולמי (IUCN) סיווג את מצב השימור של המין כ"פגיע" (Vulnerable), אולם מחקר שנערך מאוחר יותר הראה כי העוף אינו נדיר כפי שנחשב עד אותה עת. בהתאם, מצב השימור של המין שופר ב-2008 ל"קרוב לסיכון" (Near Threatened).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלבטרוס בולר באתר הרשימה האדומה של IUCN