לדלג לתוכן

אלבטרוס נצחי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןאלבטרוס נצחי
מצב שימור
מצב שימור: קרוב לסיכוןנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
מצב שימור: קרוב לסיכון
קרוב לסיכון (NT)[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: עופות
סדרה: יסעוראים
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: אלבטרוסיים
סוג: אלבטרוס צפון פסיפי
מין: אלבטרוס נצחי
שם מדעי
Phoebastria immutabilis
רוטשילד, 1893
תחום תפוצה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
הורה מאכיל את גוזלו.
נקבה בשם "Wisdom" שגילה מוערך ביותר מ-60 שנה עם הגוזל שלה, צולם בשנת 2011.

אלבטרוס נצחי (שם מדעי: Phoebastria immutabilis) הוא עוף ים גדול שמצוי בצפון האוקיינוס השקט. הוא נפוץ מאוד באזור איי הוואי, ואוכלוסייתו שם נאמדת בכ-2.5 מיליון פרטים. כיום הוא מרחיב את תפוצתו לאיים חדשים.

האלבטרוס הנצחי שונה למדי במראהו החיצוני מיתר האלבטרוסים הנפוצים באזור מחייתו, ולכן קל יחסית לזהותו. הוא קטן משמעותית מאלבטרוס שטלר, ובשונה מאלבטרוס שטלר - גבו שחור. ניצויו של האלבטרוס הנצחי דומה לזה של שחף: גב וכנפיים אפורים-שחורים וראש ובטן לבנים.

האלבטרוס הנצחי נפוץ בתחום די רחב בצפון האוקיינוס השקט. שטחי הקינון העיקריים שלו נמצאים באיי הוואי, במיוחד באיים מידווי ולאייסאן (Laysan). שטחים אחרים המשמשים לקינון הם איי בונין שליד יפן, ולאחרונה גם איים ליד מקסיקו, כמו גוואדלופ. שלא במהלך תקופת הרבייה, האלבטרוסים נפוצים מיפן ועד אלסקה, דרומה עד קליפורניה, וברוב הפעמים - רחוק מן החוף.

האלבטרוסים הנצחיים מקננים במושבות, לרוב על איים קטנים ועל אטולים, ובמספרים גדולים. מחזור הרבייה שלהם ארוך יחסית. הצעירים חוזרים למושבת בקיעתם שלוש שנים אחרי שהתחילו לעוף, אך הם יזדווגו בפעם הראשונה רק בגיל שבע או שמונה שנים. במהלך ארבע עד חמש השנים שבאמצע האלבטרוסים ייצרו קשרים זוגיים עם בני או בנות זוגם, קשרים שעתידים להימשך עד סוף חייהם. נוהגי החיזור מורכבים, כמו אצל יתר האלבטרוסים, והם כוללים ריקודים ארוכים שעשויים לכלול עד 25 תנועות שונות.

הנקבה מטילה ביצה אחת, עליה דוגרים שני ההורים (הזכר ראשון) במשך 65 ימים. לאחר בקיעת הגוזל מן הביצה ההורים יעופו לים על מנת למצוא מזון ולהביאו לגוזל. לאחר כ-160 ימים מבקיעתו יתחיל הגוזל לעוף. נקבת אלבטרוס נצחי הידועה בשם "Wisdom" היא עוף הבר המבוגר ביותר הידוע למדע בחצי הכדור הצפוני[2]. היא טובעה על ידי חוקרים בשנת 1956, נצפתה דוגרת לאורך השנים וב-2021 נצפתה מטפלת בגוזל שלה באטול מידווי. מאחר שאלבטרוס נצחי אינו יכול להתרבות עד הגיעו לגיל 5, גילה של Wisdom מוערך בלפחות 70 שנה.[3][4]

אף שהוא נפוץ למדי, אוכלוסיית האלבטרוס הנצחי טרם התאוששה מהציד רחב ההיקף שהתרחש בשנים הראשונות של המאה ה-19. במהלך תקופה זו הרגו ציידים עשרות אלפי פרטים לצורך שימוש בנוצותיהם, ובכך הביאו כליה גמורה על אוכלוסיות שלמות, כמו אלו ששכנו באי וייק ובאטול ג'ונסטון. בעקבות הציד רחב-הממדים הושקעו מאמצים רבים על מנת להגן על המין (ועל מינים אחרים), שלבסוף נחלו הצלחה עם ההגנה על איי הוואי הצפון-מערביים. המין עדיין נמצא בסיכון בשל לכידה כשלל לוואי על ידי דייגים, ובשל אכילת חלקי פלסטיק צפים. סכנה נוספת שאורבת להם היא טריפה על ידי חתולים, למשל.

בנוסף, אלפי אלבטרוסים נצחיים נהרגים מהרעלת עופרת בכל שנה באטול מידווי, בשל חשיפה לצבע המבוסס על עופרת שהשאירו אחריהם אנשי הצי האמריקאי. לפי מחקר שנערך בנושא, בכל שנה נחשפים לעופרת הרעילה כ-10,000 גוזלים, שהם חמישה אחוזים מהתטולה השנתית. החשיפה לעופרת גורמת לבעיות בריאותיות חמורות אצל גוזלים הנמצאים בסמוך לה: הם לא יכולים לפרוש את כנפיהם כהלכה בשל עצמות שבורות או פצעים פתוחים. אי-יכולת זו תביא למותם הוודאי בשל גוויעה ברעב או התייבשות. גוזלים אחרים, שנמצאים רחוק יותר מן העופרת, חשופים גם הם לבעיות בריאותיות כמו פגיעה במערכות החיסון, העצבים וההפרשה. בשל כך, מצב השימור של המין הוכרז כ"פגיע" (Vulnerable) על ידי איגוד השימור העולמי (IUCN), והוא אף זוכה למעמד הגנתי מיוחד באטול מידווי.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלבטרוס נצחי בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ אלבטרוס נצחי באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ Albatross named Wisdom astounds scientists by producing chick at age 62. מאתר הוושינגטון פוסט
  3. ^ "America's oldest wild bird is a new mom". CNN. 9 במרץ 2011. נבדק ב-2011-03-09. The bird was first identified and banded by a USGS researcher in 1956 when she was incubating an egg, according to the USGS. As the Laysan albatross can't breed before age 5 – and spends much of its life before that at sea – scientists estimate Wisdom is at least 60 years old. She may be even older, though, as most Laysan albatrosses don't breed until age 8 or 9 after an extended courtship... {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ Wisdom the albatross, the world's oldest known wild bird, has another chick at age 70. מאתר הגארדיאן