אייבנהו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: נכתב כמו יומן קריאה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אייבנהו הוא רומן מאת הסופר הסקוטי סר וולטר סקוט. הסיפור פורסם בשנת 1819, והוא מתאר את החיים באנגליה של המאה ה-12 מנקודת מבטו של אביר אנגלי החוזר משדות הקרב בארץ הקודש.

בעיצומה של מלחמת האזרחים בה בין הנורמנים והסכסונים חוזר לאנגליה בחשאי אביר בשם ווליפרד אייבנהו. באותו זמן נרקמות באנגליה מזימות נגד המלך ריצ'רד, וחזרתו של אייבנהו עומדת לשנות את פני המציאות. אייבנהו הוא נתין הנאמן למלך ריצ'רד, והוא נשבע להחזיר לאנגליה את החוק והסדר.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל במפגש בין שני משרתים של סדריק הסכסוני, גרת' מגדל החזירים, וואמבה, ליצן החצר. הם פוגשים בשלושה אנשים המחפשים את דרכם אל עבר ביתו של סדריק. השלושה הם פריור אימר ראש מנזר ז'ורוו, בריאן דה בואה-גילבר אביר היכל ששב לא מכבר מארץ הקודש, ורג'ילנד פרון-דה-בף, ברון עשיר המקורב למלך ג'ון, ששולט על נחלתו של אייבנהו. השלושה מבקשים הנחיות מואמבה כיצד להגיע לביתו של סדריק, על מנת שיוכלו לחזות ביופייה של רוונה, בת טיפוחיו, שיופיה נודע למרחקים.

ואמבה נותן להם הוראות שגויות, ואומר להם כי עליהם לפנות שמאלה בצומת הראשונה בה יתקלו, וזאת על מנת שהשלושה ומלוויהם הסאראצֶנים יגיעו לעיר שפילד ולא לטירתו של הסכסוני. בפועל, כאשר הם מגיעים לצומת, הם לא בטוחים אם ואמבה אמר ימין או שמאל, והם פוגשים באלמוני המציע להם להראות להם את דרכם בתמורה לנסיעה עימם ולקבלת מקלט ללילה.

לאחר שהם מגיעים לביתו של סדריק, הם מתקבלים על ידו בצורה הנאותה ביותר שניתן, שמכונה בפיו של סדריק "הכנסת אורחים סכסונית". רוונה, שמצטרפת לארוחה מאוחר יותר, שובה את עיניהם של בריאן ושל ראש המנזר. רוונה מבקשת לקבל חדשות מארץ הקודש. בריאן טוען כי הלוחמים האנגלים היו טובים לא פחות מהטורקים, ובשלב זה מתערב האלמוני בו פגשו בצומת היער, ואומר כי לא רק שהם היו שווים לטורקים, הם אף עלו עליהם. הוא ציין כי שבעה לוחמים היו מהבולטים ביותר בקרב הצבא האנגלי. הוא מנה שישה, ביניהם המלך ריצ'רד, אך את שמו של האחרון "שכח". כאן התערב סר בריאן שוב, ואמר שלא יכול להיות כי ישכח את הלוחם ששמו הלך לפניו בארץ הקודש, הלוחם אייבנהו.

באמצע הארוחה, נכנס אוסוולד, משרתו של סדריק ואומר לו כי ישנו קבצן בדלת המבקש הגנה מפני הלילה הגשום, ואומר כי שמו הוא "יצחק מיורק" (השם הוא לפי התרגום בספר העברי, באנגלי, שמו הוא אייזק). סדריק מאפשר את כניסתו של הקבצן על אף הסתייגויותייהם של ראש המנזר וסר בריאן מעצם המחשבה לחלוק את אותו השולחן עם "הכלב הכופר". סדריק מתעלם ממחאתם של השניים, ואומר כי כמו שלא שילחם לריק מביתו על אף שהם נורמנים, לא יעשה זאת גם ליהודי, על אף שנוכחותו מפריעה להם, ונותן לו מקום בקצה המרוחק של השולחן, "כיאה" לכופר.

בתום הארוחה, בריאן פורש מהשולחן ועושה הקפה מסביב על מנת להתרחק מן היהודי ככל שניתן ופוקד על עבדיו הסאראצנים משהו בשפה בלתי ברורה. לאחר מכן סדריק מבקש ללוות את כל אורחיו לחדריהם. האלמוני מתבקש על ידי המשרתים לספר להם עוד על ארץ הקודש, אך משזה מסרב הם אומרים לו שכ"עונש" הוא יישן הלילה ליד חדרו של יצחק היהודי (דבר הנחשב בזוי בעיניהם). באותו רגע נכנסה המשרתת של רוונה, ואומרת כי גבירתה מבקשת לראות את האלמוני בחדרה. כשמגיע האלמוני לחדרה מבקשת גם רוונה לדלות מידע על הנעשה בארץ הקודש, אך האלמוני מסרב לספר לה, מכיוון שנדר נדר שלא לדבר על כך בחודשים הקרובים.

לאחר שהוא משוחרר מהחדר, האלמוני מקבל את החדר, או יותר נכון תא כדברי הסופר, בין תאו של יצחק היהודי וגרת' מגדל החזירים. מוקדם עם שחר מתעורר האלמוני והולך אל חדרו של יצחק. הוא אומר לו כי עליו להסתלק במהרה, וכי מה שאמר בריאן לעבדיו בלילה הוא שלאחר שיצחק יעזוב את המקום, שיעקבו אחריו ויהרגוהו. האלמוני מבטיח כי ילווה את יצחק עד למקום מבטח ושם יפרדו דרכיהם.

לאחר שהם מגיעים לקרבת העיר שפילד, יצחק מחליט כי רוצה הוא לגמול טובה לאיש שעזר לו. הוא רושם לו פתק המיועד לקריית יערים מלומברדיה (זה הוא שמו) בן משפחתו של יצחק המתגורר בעיר לסטר, שבו הוא מבקש ממנו לתת לאלמוני סוס ורתמות אותם יחזיר עם סיום תחרות האבירים המתקיימת באשבי-דה-לה-זוש באותו היום וביום לאחריו.

בבוקר, יוצאים השלושה (ראש המנזר, בריאן ורגי'נלד) לעבר אשבי-דה-לה-זוש לקראת תחרות האבירים שהייתה אמורה להתקיים בה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ווליפרד (מ)אייבנהו - גיבור הסיפור.
 • ליידי רוֹוֶנָה - בת חסותו של סדריק ואהובתו של אייבנהו.
 • גרת' - מגדל החזירים של סדריק.
 • ואמבה - ליצן החצר של סדריק.
 • סדריק הסכסוני - בעל הטירה ברותרווד. אביו של אייבנהו והאפוטרופוס של רוונה.
 • הפְּרָיוֹר אַיְמֶר - ראש מנזר ז'ורוו.
 • בריאן דה בוּאָה-גילבר - אביר במסדר אבירי ההיכל ובן לוויתו של ראש המנזר. חושק ברבקה.
 • יצחק מיורק - סוחר יהודי העוזר לאייבנהו.
 • רבקה - בתו של יצחק.
 • רוברט לוקסלי - שמו של רובין הוד. מנהיג פורעי החוק "האיכרים העצמאיים", ידוע גם בשם "דיקון המושך בקשת".
 • האביר השחור - השם שבו השתמש ריצ'רד לב הארי כשחזר משוביו. ידוע גם בכינוי "העצלן השחור".
 • רג'ינלד פרון-דה-בף - ברון שקיבל מהמלך ג'ון את נחלתו של אייבנהו.
 • מוריס דה-בראסי - ברון צרפתי המקורב לנסיך ג'ון, והחושק ברוונה.
 • הנסיך ג'ון - אחיו של המלך ריצ'רד.

סרטים, סדרות והצגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אייבנהו בוויקישיתוף