אל-מעתדד הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אל-מעתדד הראשון
أحمد المعتضد بالله
לידה 854? עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 5 באפריל 902
בגדאד, בית עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה בית עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה בגדאד עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Qatr al-Nada
שע'ב עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת עבאס
אב אל-מואפק עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים אל-מכתפי
אל-מקתדר
אל-קאהר עריכת הנתון בוויקינתונים
חליף עבאסי ה־16
15 באוקטובר 892 – 5 באפריל 902
(9 שנים ו־24 שבועות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אל-מעתדד באללה הראשון (תעתיק מדויק: אל-מעתצ'ד, מילולית: האוזר כוחו באל), אבו אל-עבאס אחמד בן אל-מואפק באללהערבית: المعتضد بالله. ابو العباس احمد بن الموفق بالله) היה הח'ליף העבאסי שמשל בבגדאד בין 892 ו-902. בפועל, הוא ירש את תפקיד הח'ליף בפועל שמילא אביו כבר בשנת 891 ורק לאחר פטירתו של דודו, הח'ליף הרשמי אל-מעתמד, עלה לשלטון. בימיו מצרים שבה לח'ליפות עם נפילת בית טולון.

אל-מעתדד נלחם בח'וארג' והביס אותם זמנית. הוא גם הצליח להרגיע ולו במעט את המתיחות בין הגנרלים הטורקיים והמצריים שבשירותו. אל-מעתדד היה סובלני מאוד כלפי השיעים, ואף כאשר שלחו שלמונים ותרומות ליריביו בטבריסטן (מחוז בח'וראסאן) הוא רק העיר להם על כך שהדבר נעשה תחת אפו. מנגד, הוא נטר איבה לאומיים ודאג שיקוללו במסגדים בדרשות יום השישי, זאת בשל התחזקותה של השושלת באל-אנדלוס וטענותיה לח'ליפות. אל-מעתדד שילם על מנת שיונצחו מעשיהם הרעים ואסר לדבר בשבחם בדיונים בין מלומדים. יחסו הקיצוני לשושלת הקודמת שהחזיקה בח'ליפות עורר סערה בבגדאד והוא נאלץ לחזור בו מרוב כוונותיו.

יחסו הקיצוני של אל-מעתדד התבטא גם בעונשים הקשים אותם הוא הטיל. מורד אחד, אשר שב לסורו לאחר שנחון, שופד על מקל, נשרף באש, ראשו נערף והגוף המת נתלה מעל אחד מהגשרים הראשיים בעיר. המנהיג הח'ארג'י של מוסול שנפל לידיו לאחר שנבגד בידי אנשיו, הוצעד ברחובות לבוש בבגדי משי (חטא כבד באסלאם) ואז נצלב.

לאחר עשור של שקט ושגשוג נפטר אל-מעתדד. ירש אותו בנו אל-מכתפי משפחתו הטורקיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
אל-מעתמד
הח'ליפים לבית עבאס
892902
הבא:
אל-מכתפי