הארון א-רשיד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הארון א-רשיד מקבל משלחת של המלך קארל הגדול
רחוב הארון א-רשיד בשכונת באב א-זאהרה בירושלים

הארון א-רשידערבית هارون الرشيد, ‎809-763) היה הח'ליפה העבאסי החמישי (לפניו שלט אחיו אל-האדי, ואחריו שלט בנו אל-אמין). תקופת שלטונו (786 - 809) הייתה עידן של שגשוג תרבותי, מדעי ודתי באימפריה המוסלמית. מוזיקה, ספרות ואמנות פרחו תחתיו, מה שהביא לתקופתו את הכינוי "תור הזהב העבאסי". חייו וחיי החצר שלו היוו השראה לסיפורים, חלקם בדיוניים. סיפורי אלף לילה ולילה מכילים סיפורים רבים על מעשיו.

על פי אחד הסיפורים בהם התפרסם א-רשיד, הח'ליפה היה יוצא מארמונו בבגדים פשוטים לשמוע את הנעשה ברחוב ולהקשיב לרחשי העם - סיפור שמהווה השראה לשליטים מוסלמים רבים עד עצם היום הזה.

א-רשיד ריכז את רוב כוחו סביב הברמכים, אשר ריכזו את כוחם בבגדאד. הם היו משרתי הארמון, אשר תפקידם המקורי היה גיוס מיסים והכנסות המדינה. החלטותיו של א-רשיד הושפעו ממשפחתו ובעיקר מאימו. לאחר מות אימו, הושפע מזוביידה – אחת מנשותיו, מהמשפחה העבאסית ובחר בבנהּ, אל-אמין, כיורשו.

א-רשיד עסק בשני נושאים עיקריים. האחד, ניסיונות כיבוש נרחבים נגד ביזנטיון. השני, ניסיונות לפתור את בעיות השליטה בח'וראסאן. בנוגע לכיבושים, שא-רשיד, בניגוד לבית אומיה, הדגיש את חשיבות "מלחמות הקודש" שכמעט ולא היו חשובות בימי האומיים. מטרות מלחמות הקודש היו להראות את חשיבות הח'ליפה כמנהיג צבאי. לגבי בעיית הממשל בח'ורסאן, בשל כשלונם של הנציבים בשליטה באזור, ב-808 יצא א-רשיד לשם בעצמו. במסע הזה נפטר א-רשיד בשנת 809 בח'וראסאן.

המחקר המודרני גורס כי תפיסת תקופת שלטונו של א-רשיד כתור הזהב נובעת בחלקה מן המאורעות הקשים שאירעו בעשורים שלאחר מותו, והובילו לזכירתו כח'ליף האחרון שהחזיק בשליטה בפועל על כלל ארצות האסלאם. שש שנים לפני שנפטר א-רשיד, בעלייה לרגל למכה, רצה להסדיר את עניין היורש שלו. הוא אכן הסדיר את העניין והכריז על בנו הבכור כיורש, ושבנו הצעיר ישלוט על מחוז מרו, בירת ח'וראסאן, וכי תהיה לו שם אוטונומיה. אך אחר מותו הדבר לא יצא לפועל מה שהביא למלחמת האחים (פיתנה) בין בנו הבכור אל-אמין והצעיר אל-מאמון, והתפוררות השלטון המרכזי של האימפריה העבאסית.

בשנת 807 גזר על כל היהודים במעמד ד'ימי לחבוש כובע מיוחד שנועד להבדילם מהאוכלוסייה המוסלמית.

על שמו נקראו רחובות בירושלים ובחיפה[1].

כגיבור תרבותי, הוא מופיע ביצירות רבות, למשל "סיפורי ערביה", "אלף לילה ולילה" ובפואמה האוטוביוגרפית שחיבר המשורר האירי ויליאם בטלר ייטס, המתנה של הארון א-ראשיד, משנת 1923.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חוה לצרוס-יפה (עורכת), פרקים בתולדות הערבים והאסלאם, רשפים, תשכ"ז, תל אביב

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אמציה פלד, רחוב הרון אל רשיד, מדריך רחובות חיפה, עיריית חיפה
הקודם:
אל-האדי
הח'ליפים לבית עבאס
786 - 809
הבא:
אל-אמין