אל-ואת'ק הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אל-ואת'ק הראשון
לידה 17 ביולי 812
מכה, בית עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 10 באוגוסט 847 (בגיל 35)
סאמרא, בית עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה בית עבאס עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת עבאס
אב אל-מעתצם עריכת הנתון בוויקינתונים
אם Qaratis עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים אל-מהתדי עריכת הנתון בוויקינתונים
ח'ליף בית עבאס ה־9
26 בדצמבר 842 – 10 באוגוסט 847
(4 שנים ו־32 שבועות)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אל-ואת'ק באללה הראשון (מילולית: האדוק באל), אבו ג'עפר הארון בן מחמד אל-מעתצם (בערבית: الواثق بالله, ابو جعفر هارون بن المعتصم بالله) נולד בשנת 816 והיה הח'ליף העבאסי שמשל בסאמרא משנת 842 עד מותו בשנת 847. אל-ואת'ק עלה לח'ליפות ביום מותו של אל-מעתצם אביו, ב-26 בדצמבר 841.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל-ואת'ק היה בן לשפחה ביזנטית בשם קרטיס, אשר לא האריכה ימים לאחר עלייתו לשלטון ונפטרה ב-16 באוגוסט 842 במהלך העלייה לרגל למכה אליה היא יצאה עם אחיו של אל-ואת'ק, ג'עפר (לימים הח'ליף אל-מתוכל הראשון). היא נקברה בכופה.

בשנת 843 עצר אל-ואת'ק כמה מפקידי החצר הבולטים ועינה אותם בשל חשד שמעלו בכספי האוצר. בשנת 844 שלח אל-ואת'ק גיס בפיקודו של העבד הטורקי בוע'א אל-אכבר לדכא התקוממות שבטית בחצי האי ערב. שבט זה הצליח למחות קודם לכן כוח בראשותו של חמאד בן ג'ריר א-טברי. בוע'א לכד מספר רב של מורדים, והמשיך במסעותיו במדבר גם בשנה העוקבת. כאשר מספר רב של מורדים ניסו להימלט מהשבי, הם נלכדו והוצאו להורג.

בשנת 845 הסכים אל-ואת'ק על פדיון שבויים מוסלמיים מידי הביזנטים. מסופר ש-4,362 נפשות נפדו בעסקה זו, בפעם הראשונה מאז ימי אל-מאמון (809/810). בבגדאד, מרד מאורגן בראשות אחמד בן נאצר בן מאלכ סוכל כשהקריאה אליו הוכרזה בטעות יום קודם למועד המיועד (במקור- ה-4 באפריל 846). אחמד נלכד ונחקר בידי הח'ליף, אשר השתתף גם בהוצאתו להורג.

בשנים 846-847 ניהל בוע'א מערכה כנגד שבט הבַנוּ-נֻמַיְר בערב. ב-4 בפברואר 847 נפלו כוחותיו של בוע'א למארב בקרבת ימאמה אך ניצלו כשכוחות העתודה נחלצו לעזרתם בזמן. בשנים אלו פרצו מספר מרידות מקומיות בסוריה ובארץ ישראל בשל התחזקות השפעתם של הצבאות הטורקיים שגויסו למן ימי אל-מעתצם, אביו של אל-ואת'ק. הניכור בין שתי האוכלוסיות המשיך, ואף התגבר בעשורים הבאים והפך למקור חיכוך מתמשך עת נפלה אף הח'ליפות עצמה להשפעת הטורקים שגויסו במקום להבטיח את ביטחונה כנגד הפיכות פנימיות.

כמו אביו, גם אל-ואת'ק היה ידוע בתור חובב שירה ופטרון של האומנויות וההשכלה. אל-ואת'ק נודע בכישוריו המוזיקליים ונטען שהוא חיבר למעלה מ-100 שירים. אל-ואת'ק היה ידוע גם במראהו: הוא היה בעל גובה בינוני, מבנה מוצק ועור אדמדם. מבחינה חזותית הוא בלט במיוחד בשל עינו השמאלית שהייתה משותקת.

אל-ואת'ק נפטר מקדחת ב-10 באוגוסט 847. ירש אותו אחיו אל-מתוכל הראשון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא אסלאם. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.