אנה היינינג בייטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנה היינינג בייטס לצד הוריה

אנה היינינג בייטס (שם לידה: אנה היינינג סוואן, 6 באוגוסט 1846 - 5 באוגוסט 1888) הייתה אזרחית קנדית מנובה סקוטיה שהתפרסמה בשל גובהה הרב, נאמר שבבגרותה התנשאה לגובה של 2.43 מטרים. הוריה היו בעלי גובה ממוצע והיו מהגרים סקוטים.

קצב צמיחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלידתה אנה שקלה כמעט 18 פאונדים (8.2 קילוגרמים בקירוב). היא הייתה הילדה השלישית מבין 13 ילדים, שאר אחיה ואחיותיה היו בעלי גובה ממוצע. מיום לידתה היא צמחה בקצב רב. עד גיל ארבע הספיקה להגיע לגובה של 1.37 מטרים. בגיל שש גובהה עמד על 1.57 מטרים, סנטימטרים ספורים מתחת לגובהה של אימה. בגיל 11 גובהה ללא נעליים היה 188 סנטימטרים. וכבר בגיל 15 חצתה את רף שני המטרים והגיעה לגובה של 210 סנטימטרים. לגובה המקסימלי שלה הגיעה לאחר שנתיים. אורך כפות רגליה הגיע ל-34 סנטימטרים. גופה שמר על פרופורציות לאורך כל ילדותה (רגליה לא היו ארוכות מדי ביחס לפלג גופה העליון או להפך).

נישואין[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתונתם של מרטין ון בורן ואנה סוואן

אנה הצטיינה בספרות ובמוזיקה ונחשבה לבחורה אינטליגנטית למדי. היא אף הצטיינה בלימודי המשחק שלה, נגינה בפסנתר ופיתוח הקול. גילמה את ליידי מקבת' בהצגה פעם אחת.

כאשר ביקרה בהלפיקס במופע קרקס היא פגשה את מרטין ון בורן בייטס, "ענק" שהוצג בקרקס, מארגן המופע הופתע מגובהה והחליט ללהקה לצוות. זוג הענקים הפך ללהיט תיירותי, התאהבו וב-17 ביוני 1871 נישאו בסנט מרטין בשדות, לונדון. שנה לאחר מכן הם רכשו 130 אקרים רבועים (כחצי קילומטר רבוע) ובנו דירה עם ריהוט מיוחד למידותיהם. מרטין פיקח על בניית הדירה. גובה התקרה בסלון הבית עמד על 4.3 מטרים, הדלתות היו רחבות מהרגיל וגובהם עמד על כ-2.6 מטרים. חלקו האחורי של הבית נבנה לפי מידות רגילות לצורך משרתים ואורחים.

ילדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנה הביאה שני ילדים לעולם יחד עם מרטין. אחת מהם מתה מיד בלידה והשני שרד פחות מיממה. התינוקת שמתה מיד בלידה נולדה ב-20 במאי 1872 ומידותיה היו דומות למידות אימה כשהייתה תינוקת. בני הזוג עברו לאוהיו בחודש יוני 1874 עם חזרתם מבריטניה. במופע דרכים שערכו בקיץ 1878, גילו שאנה נכנסה פעם נוספת להריון. ציריה החלו ב-15 בינואר 1879 ונמשכו מעל ל-36 שעות. הרופא המיילד הבין שהלידה לא מתרחשת כראוי והחליט להשתמש במצבטים כדי למשוך את העובר, אבל ראשו של התינוק היה גדול מדי. הוא החליט להיעזר ברופא נוסף, הם כרכו סרט סביב לצווארו של התינוק ומשכו אותו מהרחם. התינוק נולד ב-19 בינואר ושרד רק את 11 השעות הראשונות והאחרונות בחייו. הוא היה התינוק הגדול ביותר בעולם שתועד, משקלו היה כ-11.5 קילוגרמים, גובהו היה כ-75 סנטימטרים ואורך כפות רגליו עמדו על כ-15 סנטימטרים. על לידת תינוק זה הוענק לה שיא גינס.

שנותיה האחרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להשכיח את ניסיונותיהם המרים להביא ילדים לעולם, בני הזוג בייטס הצטרפו לקרקסים ונעו בדרכים. הם הצטרפו לקרקס שהופיע בקיץ 1879 ובאביב של שנת 1880 ערכו את הופעתם האחרונה.

אנה בילתה את שארית חייה בשקט בחווה שקנתה עם מרטין. היא הצטרפה לקהילת הכנסייה הבפטיסטית שבאזורה והייתה נוכחת במיסות יום ראשון עם בעלה. המושבים עליהם ישבו הותאמו במיוחד למידותיהם החריגות. אנה לימדה לעיתים בבית ספר של יום ראשון בכנסייה.

מותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנה בייטס מתה באופן פתאומי בשנתה ב-5 באוגוסט 1888, יום אחד בלבד לפני שמלאו לה 42 שנים. היא נכנעה לאי-ספיקת לב, לאחר שנלחמה בזפקת במשך תקופה.

לאחר מותה, מרטין הזמין ארון קבורה מקליבלנד, אוהיו. ארון הקבורה שקיבל היה בעל מידות רגילות, שכן מקבלי פנייתו לארון באורך כה חריג חשבו שמדובר בטעות. הוא רתח על כך מזעם וציין שאלו המידות הנכונות של ארון הקבורה. הלווייתה התעכבה בכשלושה ימים עד שהתקבל ארון קבורה חדש המתאים לממדיה.

אנה, מרטין, וילדיהם שלא האריכו ימים, קבורים כולם בבית הקברות מאונד היל באוהיו. לצד קברה של אנה ניצב קבר אחותה מגי, שנפטרה משחפת באביב 1875 בהיותה בת 22.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנה היינינג בייטס בוויקישיתוף