אנטון סמיונוביץ' מקרנקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אנטון מקרנקו

אנטון סמיונוביץ' מקרנקואוקראינית: Антон Семенович Макаренко, ברוסית: Антон Семёнович Макаренко, ‏ 13 במרץ 1888 - 1 באפריל 1939) היה סופר ומחנך אוקראיני וסובייטי, אחד המייסדים של הפדגוגיה הסובייטית, אשר פיתח את התאוריה והמתודולוגיה של חינוך בשלטון עצמי קולקטיבי של הילדים, ושל שילוב עבודה של הילדים במסגרת מערכת החינוך.

נולד בבילופיליה, בין השנים 1905-1914 עבד כמורה עממי[1]בבית ספר של ילדי עובדי הרכבת בקריוקוב[2] ובדולינסקיה[3]. נסע לפולטבה, שם סיים ב-1917 את הסמינר למורים המקומי, חזר ללמד תקופה קצרה בקריוקוב והתמנה למנהל בית ספר עירוני בפולטבה.

את המושבה הראשונה שנועדה לחנך ילדי רחוב, כולל עבריינים צעירים, אשר התייתמו במהלך מלחמת האזרחים ברוסיה הקים בספטמבר 1920 בשולי העיר פולטבה. ב-1926 העביר את "המושבה על שם גורקי" מפולטבה לחרקוב שהייתה עיר הבירה של הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית האוקראינית וכעבור שנה הקים לידה את המושבה העמלנית על שם פליקס דזרז'ינסקי שנתמכה על ידי הצ'קה וניהל את שתיהן. למרות התנגדות השלטונות הסובייטיים ל"ניסויים" של מקרנקו בתחילת דרכו, החל הממסד בהדרגה לראות במושבות שלו הצלחה גדולה של החינוך והשיקום הקומוניסטיים. בין רעיונות המפתח שלו היו גישת "עזור לבן האדם ככל האפשר, וכבדהו ככל האפשר", השימוש בלחץ חברתי חיובי על הפרט, וגישת הניהול העצמי של הקולקטיב. הוא גם התנגד לעונשים גופניים.

מקרנקו כתב כמה ספרים, ביניהם את "הפואמה הפדגוגית" (Педагогическая поэма) שמבוסס על הניסיון שלו בפעילות חינוכית. הספר היה פופולרי במיוחד בברית המועצות ויצא לאור בעברית בשנת 1941 בתרגומו של אברהם שלונסקי.

נפטר במוסקבה ונטמן בבית העלמין נובודוויצ'י.

מספריו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הפואמה הפדגוגית, מרחביה : הקבוץ הארצי השומר הצעיר 1941
  • דגלים על המגדלים, י. שמעוני 1953
  • החינוך בבית ההורים, כפיר 1954
  • ספר להורים : כתבים ספרותיים-פדגוגיים, מרחביה : הקיבוץ הארצי השומר הצעיר 1955
  • על חינוך הנוער, הקיבוץ המאוחד 1961

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מורה בעל הסמכה נמוכה המלמד בבית ספר מסוג Elementarschule
  2. ^ Krjukov שבמחוז צ'רניהיב
  3. ^ Dolinskaja