אני חולם על נעמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת האלבום "אני חולם על נעמי", כללה מבחר משירי "חדוה ודוד" ובהם השיר

אני חולם על נעמי הוא שירם המפורסם של הצמד "חדוה ודוד" (חדוה עמרני ודוד טל (רוזנטל)). השיר זכה בפסטיבל הזמר הבינלאומי של טוקיו (אנ') בשנת 1970 וכך התפרסם בישראל וביפן.

יצירת השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1970 היו אמורים הצמד "חדוה ודוד" להשתתף בפסטיבל הזמר הבינלאומי של טוקיו ביפן אשר חשיבותו מוערכת מאוד, אך לא היה להם שיר להשתתף עמו בתחרות. הצמד פנה אל המלחין והמעבד הישראלי דוד קריבושי שיעזור להם במציאת שיר מקורי. קריבושי עמל באותם הימים על לחן מנגינה לפרסומת "קפה עלית". הלחן מצא חן בעייני חדוה ודוד ואלו החליטו להשתמש בלחן בפסטיבל בטוקיו.

הצמד חדוה ודוד פנו אל הפזמונאית והמשוררת הישראלית תרצה אתר כדי שזו תכתוב מילים למנגינה. אתר כתבה את השיר עמו הופיע הצמד בפסטיבל טוקיו וזכה להצלחה מסחררת ביפן. השיר נחל הצלחה רבה ביפן לאחר שתורגם ליפנית (ביפנית: ナオミの夢, naomi no yume). אומדן המכירות של השיר ביפנית עמד על מאות אלפי עותקים, היקף מכירות שנחשב גדול עבור זמרים לא-יפנים. אז הגיעה ההצלחה גם לישראל, ובמצעד הפזמונים ה'תשל"א (1971) של קול ישראל זכה השיר במקום השני.

בשנת 2011 התמודד השיר בתחרות שירי שבת עברית ברדיו 103FM בתור אחד מ-100 השירים העבריים האהובים ביותר.

פרקי השיר ותכניו[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר המחורז כולל תשעה בתים. בבית הראשון מתאר הדובר את מקומה של נעמי, אהובתו, בחלומותיו. הוא מדמה את המחשבות עליה למוזיקה מטפורית המפארת אותה:

כלי נשיפה ומיתרים סובבים בחלומי
שרים שירי תהילה לך
כן, שירי תהילה נעמי
נעמי, אני - שלך

בבתים הבאים, דמותה של נעמי חורגת כביכול מעולם המחשבות הפנימי והוא רואה את אהובתו בכל אתר ואתר בין שהוא ממשי או מדומיין, כך למשל בבית השני:

וברחוב הרמזורים כל הזמן רק אדומים
כל התנועה מחכה לך
פפם פפם - רק לך נעמי
כל העיר הזאת - שלך

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]