אנרכו-טבעונות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים פוסט-מודרניסטים פתלתלים ולא ברורים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמל האנרכו-טבעונות. הסמל משלב את ה-A מסמל האנרכיה, ואת ה-V שמסמלת טבעונות.

אנרכו-טבעונות, טבעונרכיזם או טבעונות אנרכיסטית היא פילוסופיה פוליטית מודרנית הטוענת לטבעונות ולאנרכיזם ומנסה ליצור פרקטיקה למהפכה חברתית. פילוסופיה זאת טוענת כי המערכת ההיררכית פוגעת באדם ולבעלי חיים לא אנושיים, האידיאל של דוגלי השיטה, היא לבצע שינויים אשר ייטיבו עם בעלי החיים והאדם. התומכים בפילוסופיה זאת לרוב מתייחסים אליה כשילוב של שתי פילוסופיות שונות, או טוענים כי במהותן, גם טבעונות וגם אנרכיזם אלו פילוסופיות שטוענות את אותם הדברים. יש המתארים את התנועה כתנועה אנרכיסטית לזכויות בעלי חיים, כהסתכלות אנטי-סוגנית על אקו-אנרכיזם וכפרקטיקה אנרכיסטית לשחרור בעלי חיים.

אנרכו-טבעונים לרוב רואים סוגי דיכוי שונים בחברה כקשורים, מאטטיזם, גזענות ואפליה מינית עד לאנתרופוצנטריות ומגדרים את הטבעונות כפילוסופיה רדיקלית שרואה את המערכת ההיררכית כגורם פוגעני כלפי בעליי חיים ו/או אדם. אנרכו-טבעונים יכולים להיות בעד או נגד רפורמות בתחום זכויות ורווחת בעלי חיים, אך לרוב לא מגבילים את עצמם לשינויים במסגרת החוק.

הפילוסופיה הצוגה לראשונה בידי בראין א. דומיניק בספרו שחרור בעלי חיים ומהפכה חברתית, וקודמה לאחר מכן בידי הלהקה האנרכו-פאנקיסטית וירוס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]