אפאצ'י

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קבוצה מבני השבט

אפאצ'יאנגלית: Apache) הוא שם קיבוצי למספר תרבויות מקושרות בקרב שבטים אינדיאנים המתגוררים באזור דרום-מערב ארצות הברית, בעיקר באזורי אריזונה, ניו מקסיקו, אוקלהומה ואזורים אחרים בסביבה.

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העם האפאצ'י, לפי ספירת השבטים המובילים, מנה ב-1990 כ-50,000 ילידים.[1] ישנם אמריקאים רבים ממוצא אפאצ'י שמתערבבים באוכלוסייה הכללית, והם לא נכללים בספירה זו. נכון למפקד האוכלוסין של 2010 חיים בארצות הברית כ-111,000 בני אפאצ'י.[2]

באוכלוסייה המסורתית מדוברות בעיקר שפות אינדיאניות, כגון: צ'יריקואה, חיקרייה, ליפאן, מסקלרו ואפאצ'ית מערבית. לבני האפאצ'י מספר דתות, כולל הכנסייה הילידית, נצרות, ושמאניזם מסורתי.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "אפאצ'י" הגיע לאנגלית ממקור ספרדי, אך מקורו המדויק אינו ידוע. השם כנראה בא מן המילה הספרדית לדביבון "Mapache".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי עדויות ארכאולוגיות, נראה כי האפאצ'י הגיעו לצפון אמריקה בסביבות שנת 1000 לספירה. רובם היו נוודים ולא הקימו יישובים קבועים כמו קבוצות דרום-מערביות אחרות. ראיות אחרות מצביעות על כך שהיו נוודים שעברו מן הצפון לדרום ושצדו ביזונים במישורים הגדולים. בתחילת 1500 גרו באוהלים (טיפי) עד שעברו לאזור הקניונים. באפריל 1541 התהלך אחד הכובשים הספרדים פרנסיסקו וסקס דה קורונדו במישורי המזרח של אזור פואבלו וכתב:

לאחר 17 ימי טיול הגעתי לקבוצת אינדיאנים שעוקבים אחרי ביזון. הקבוצה נקראת קרצ'וס. הם לא מפתחים את האדמה, אך אוכלים בשר ושותים את הדם של הציד שצדו. הם לובשים את עורות החיות וכל אחד לובש בגד אחר לעצמו. יש להם אוהלים עמידים וטובים עשויים מעור ביזון. כאשר הם עוזבים מקום כלשהו, הם עוקבים אחרי הבקר. יש להם כלבים שגוררים את הציד לאוהלים וגוררים את המטען."

על כן, קרא להם פרנסיסקו קורנדו "נוודי הכלב".

החיים המסורתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל בני השבט חיו במשפחות מורחבות, שחיו באזור מסוים אך בנפרד. המשפחה המורחבת הכילה בדרך כלל בעל, אישה, ילדים לא-נשואים וילדות הנשואות יחד עם בעליהן וילדיהן. משפחה יכלה לעבוד עם משפחה אחרת עמה הייתה מתחלקת בכסף והייתה שותפה לה. בני שבט האפאצ'י היו ידועים כלוחמים נאמנים למולדתם.

מלחמות האפאצ'י[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך המאה ה-19 נלחמו בכוחות האמריקאיים בדרום-מערב ארצות הברית. לעיתים קרובות האדם הלבן או החוקים הפדרליים הכעיסו אותם. מנהיגם הידוע והעיקרי של לוחמי האפאצ'י היה ג'רונימו (Geronimo) אשר התנגד לכוחות האמריקאיים עד אשר נתפסו לוחמי השבט ב-1886 ונכנעו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אפאצ'י בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]