אקמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כדורי טניס מתפוצצים מתוצרת אקמי, מתוך סדרת ההנפשה רוד-ראנר.
פרסומת אמיתית לסדן מתוצרת אקמי - חברה אמיתית בשם זה.

אקמי (Acme Corporation) הוא תאגיד בדיוני המופיע בסרטים מצוירים וסדרות טלוויזיה של "האחים וורנר", לרוב באלה של לוני טונס. לחברה יש גם אקדמיה שבה לומדות הדמויות מהסרטים. על פי הסדרה "רוד-ראנר", ממוקמת החברת בעיר פיירפילד (Fairfield) שבמדינת ניו ג'רזי שבארצות הברית (בפועל יש שתי ערים בשם זה, ולכן לא ברור באיזו עיר מדובר). השימוש בשם "אקמי" לתאר מוצר כלשהו, מאפשר שימוש בשם מבלי שתהיינה טענות של הפרת זכויות יוצרים או לשון הרע כנגד האחים וורנר.

מקור השם ומשמעותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שמה של התאגיד במילה היוונית ακμή שמשמעה "הטוב ביותר". בכך מהווה השם אירוניה, שכן בפועל מרבית מוצרי החברה כושלים ואינם מצליחים לבצע את יעודם.

בשנות ה-20 של המאה ה-20, עם הוצאתם של ספרי הטלפונים הראשונים, חברות רבות השתמשו באמת בשם "אקמי" בשל מיקומה בראשית הספר. בין חברות אלה היו חברות לייצור סדנים, בהם נעשה שימוש בסרטים מצוירים רבים בתקופה זו, וכך החל השימוש בשם.

שימושים בסרטים המצוירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אקמי, משווקת מוצרים וחפצים שונים, מטילים וחומרי נפץ ועד צעצועים, ממתקים ואפילו תרופות. אקמי מופיעה פעמים רבות בסרטוני רוד-ראנר והזאב הקויוטי - בסרטונים אלו משתמש הזאב בחפצים שהוא רוכש מאקמי כדי לתפוס את רוד-ראנר, ציפור גדולה וזריזה מאוד.

בסדרת הטלוויזיה "עלילות טייני טון", אקמי הוא דווקא שמו של העמק שבו מתגוררות הדמויות של הסדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

LCD generic tv.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא טלוויזיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.