אקמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כדורי טניס מתפוצצים מתוצרת אקמי, מתוך סדרת ההנפשה רוד-ראנר.
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
פרסומת אמיתית לסדן מתוצרת אקמי - חברה אמיתית בשם זה.

אקמי (Acme Corporation) הוא תאגיד בדיוני המופיע בסרטים מצוירים וסדרות טלוויזיה של "האחים וורנר", לרוב באלה של לוני טונס. לחברה יש גם אקדמיה שבה לומדות הדמויות מהסרטים. על פי הסדרה "רוד-ראנר", החברה ממוקמת בעיר פיירפילד (Fairfield) שבמדינת ניו ג'רזי שבארצות הברית (בפועל יש שתי ערים בשם זה, ולכן לא ברור באיזו עיר מדובר). השימוש בשם "אקמי" לתיאור מוצר כלשהו מאפשר שימוש בשם מבלי שתהיינה טענות של הפרת זכויות יוצרים או לשון הרע כנגד האחים וורנר.

מקור השם ומשמעותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-20 של המאה ה-20, עם הוצאתם של ספרי הטלפונים הראשונים בארצות הברית, חברות רבות השתמשו בשם "אקמי" כדי להופיע בראשן של רשימות אלפביתיות. כמעט בכל סיווג ניתן היה למצוא חברה בשם ACME. המאייר צ'אק ג'ונס סיפר שהמילה נבחרה לשמש בסרטונים המצוירים מסיבה זו.

בשימוש בסרטונים, השימוש במילה הוא אירוני, שכן מקור המילה במילה היוונית ακμή שמשמעה "הטוב ביותר", ובפועל מרבית מוצרי החברה כושלים ואינם מצליחים לבצע את יעודם.

שימושים בסרטים המצוירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקמי משווקת מוצרים וחפצים שונים, מטילים וחומרי נפץ ועד צעצועים, ממתקים ואפילו תרופות. אקמי מופיעה פעמים רבות בסרטוני רוד-ראנר והזאב הקויוטי - בסרטונים אלו משתמש הזאב בחפצים שהוא רוכש מאקמי כדי לתפוס את רוד-ראנר, ציפור גדולה וזריזה מאוד.

בסדרת הטלוויזיה "עלילות טייני טון", אקמי הוא דווקא שמו של העמק שבו מתגוררות הדמויות של הסדרה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

LCD generic tv.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא טלוויזיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.