ארגוליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שטחה של ארגוליס העתיקה

ארגוליסיוונית: Αργολίδα) בימינו אחד מ-51 מחוזות המשנה של יוון, הממוקם בחלק המזרחי של חצי האי פלופונסוס שביוון. ביוון העתיקה חבל הארץ שהיה תחת שליטת והשפעת הפוליס ארגוס.

גבולותיו הם: מחוז משנה קורינתוס בצפון, המפרץ הסרוני במזרח הים האגאי ומפרץ ארגוליס בדרום וארקאדיה במערב. בנוסף קיים בצדו המזרחי של האי שטח ששייך מבחינה גאוגרפית לארגוליס, אבל מינהלתית לאטיקה.

שטחו של ארגוליס מגיע ל-2,214 קמ"ר ואוכלוסייתו ל-105,770 נפש (נכון ל-2001).

בירת מחוז המשנה היא נַא‏פְפְּלִיוֹ‏, אשר שימשה גם כבירה הראשונה של יוון המודרנית עד 1834.

מחוז ארגוליס נמצא בחצי אי שיוצא מתוך הפלופונסוס אל הים האגאי. בעוד חלקיו הצפון מזרחיים, מזרחיים ומערביים הררים, השטח בין מפרץ ארגוליס ובין תעלת קורינתוס הוא מישורי, ושימש כנתיב תחבורה ראשי לאורך ההיסטוריה, וכן כאדמה החקלאית העיקרית.

ארגוליס העתיקה כללה בשטחה גם את החוף המערבי של מפרץ ארגוליס, (שטח שהיום שייך לארקאדיה), ובכך גבלה בחבל לאקוניה של ספרטה.

מרכז ארגוליס ומערבו מהווים את האדמה החקלאית העיקרית, והגידול העיקרי הוא תפוזים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן הוכחות ארכאולוגיות שבארגוליס הייתה קיימת עיר בתחילת האלף השני לפני הספירה שקדמה לארגוס הדורית ולתרבות המיקנית, נראה שהפלאסגים, הילידים המקורים של יוון, החזיקו בעיר זו.

שרידיו של היישוב הכרתי הקדום מיקנאי מ-1500 לפנה"ס עדיין קיימים מצפון לעיר ארגוס, שריד לתרבות המיקנית ששלטה באזור.

בתקופה המינואית המאוחרת (1580-1100 לפני הספירה) התפתחו מרכזי תרבות יוונים ראשונים, במיקנה ובטיראניס, והשבטים ששכנו שם כנראה היו איכאים.

עם הפלישה הדורית בסוף האלף השני לפני הספירה נחרבה מיקנה, ואיתה השלטון הכרתי על האזור. הדורים השתלטו על האזור, והעיר ארגוס נעשתה למרכזם, ולמרכז ארגוליס. (לתולדות ארגוליס מתקופת יוון הארכאית ועד הכיבוש הרומאי ראה ארגוס).

במלחמה של הרומאים עם הליגה האכאית ב-146 נפלה ארגוס, ואיתה ארגוליס, ביחד עם כל הפלופונסוס לידי שלטון רומאי, ובכך סיימה את חייה כישות פוליטית עצמאית.

ביוון החדשה שימש האזור כאחד ממוקדי מלחמת העצמאות היוונית.

מ-1833 עד 1899 ארגוליס וקורינתוס היו מאוחדים בתור מחוז משנה אחד, שכלל בתוכו את האיים במפרץ הסרוני. ב-1909 אוחדו שני המחוזות בשנית, וב-1949 הופרד מחוז המשנה ארגוליס מקורינתוס סופית.

בתחילת 1998 שיטפון בוצי ליד ארגוס גרם לנזק חקלאי שהעורך בין מאות למיליוני דולרים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]