לאקוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקומו של מחוז-משנה לאקוניה ביוון

לאקוניה או לקדאימוןיוונית: Λακωνία) הוא חבל בדרום מערב חצי האי פלופונסוס. ביוון העתיקה נשלט חבל זה על ידי הפוליס החשובה ספרטה. בימינו מהווה לאקוניה מחוז משנה של יוון ("נומוס"). המחוז מחולק ל-4 נפות, ובירתו המינהלית היא ספרטה. המושג "דיבור לאקוני", "משפט לאקוני" או "שפה לאקונית", על שם חבל לאקוניה בו שכנה ספרטה, נובע מתכונתם של אנשי ספרטה לדבר קצרות כחלק מהחינוך שלהם.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שטחו של החבל משתרע על 3,636 קמ"ר, ואוכלוסייתו מונה 94,916 נפשות (נכון ל-2001). הוא מכיל את בשטחו את כף מליאס וחלק גדול מחצי האי מאני.

גבולותיה של לאקוניה הם טייגטוס ומסניה במערב, הרי ארקאדיה בצפון, רכס ההר פרנון בצפון מזרח, מפרץ נאפפליו במזרח, ומפרץ לקוניה והים התיכון בדרום.

נהר אוורוטס, העובר במרכז לאקוניה, הוא הנהר הארוך ביותר בלאקוניה והאזור הכי פורה בו. עמק האוורוטס מכיל הרבה מטעי פירות הדר, מטעי זיתים, ואזורי מרעה, והוא ידוע בתעשיית התפוזים הגדולה בו - הגדולה ביותר בכל הפלופונסוס, וכנראה גם ביוון כולה.

ההר פרופיטיס אליאס (2,407 מטר) בהרי טייגטוס הוא ההר הגבוה ביותר בפלופונסוס. הוא נמצא ממערב לספרטה ועמק אוורוטס, ודרכו עוברת הדרך היחידה שמקשרת בין לאקוניה ומסינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי המיתולוגיה חבל הארץ נקרא על שם לאקדמון, מייסדה האגדי של ספרטה.

לאקוניה נשלטה על ידי התרבות המינואית עד בערך למחצית האלף השני לפנה"ס. כאשר החלו להתפתח בה מרכזים איכאים של התרבות המיקנית, שהבולט בהם היה העיר המיקנית לאקדמון.

הפלישה הדורית בסוף האלף השני לפנה"ס לפלופונסוס הובילה להתמוטטותה של התרבות המיקנית גם בלאקוניה. ראשית ההתנחלות הדורית החלה בצפון האורוטס, והתקדמה דרומה עד לאימקלאי. 5 יישובים דורים התאחדו במאה ה-8 לפנה"ס לעיר ספרטה, שהפכה במהרה לכוח המרכזי והיחידי בלאקוניה.

ההיסטוריה של לאקוניה עד לתקופה הרומית ובמהלכה מקבילה להיסטוריה של ספרטה. תחת שלטון האימפריה הרומית, ולאחר מכן תחת האימפריה הביזנטית איבדה בהדרגה ספרטה את שליטתה על לאקוניה, ושטחה צומצם לעמק האורוטס בלבד. שאר לאקוניה הייתה נתונה לשליטת הנציבים הרומים והביזנטיים של פרובינציית אכיאה.

מ-1205 לספירה הנוצרית, הייתה לאקוניה, כמו רוב הפלופונסוס, תחת השלטון הפרנקי של נסיכות אכיאה, ואף הוקמה בשטחה העיר מיסטרס, על ידי הנסיך גיום השני וילאהרדואין, שייעד אותה לבירת ממלכתו. ב-1430 הייתה לאקוניה, יחד עם שאר הפלופונס, תחת שליטתה של האימפריה הביזנטית המחודשת, אולם רק לתקופה של 20 שנה, שאחריה עברה לאקוניה ב-1460 לידי האימפריה העות'מאנית.

תושביה היוונים של לאקוניה לקחו חלק פעיל במרד היווני נגד הטורקים ומ-1830 הייתה לאקוניה חלק ממדינת יוון המודרנית. ב-1834 הכריז המלך היווני אוטו על כוונתו לבנות ליד ספרטה העתיקה, בירת לאקוניה, עיר חדשה בשם ספרטה, שכיום מהווה את בירתה של לאקוניה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה של ספרטה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לאקוניה בוויקישיתוף