באטרס סטוץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
באטרס סטוץ'

ליאופולד "באטרס" סטוץ' (אנגלית: Leopold "Butters" Stotch; מדובב על ידי מאט סטון) הוא אחת מהדמויות המצוירות המרכזיות בסדרה האמריקאית סאות'פארק. הכינוי שלו הוא משחק מילים באנגלית, והוא נובע מהמילה butterscotch, (ממתק מסוכר חום וחמאה). באטרס הוא הדמות התמימה בסדרה, בעל לב רחב, נימוס וערכים אך סובל מחוסר מזל. דמותו של באטרס מבוססת על במאי האנימציה של התוכנית, אריק סטו, הרגיש מאוד לרגשותיהם של אחרים. יוצרי הסדרה, מאט סטון וטריי פארקר, ציינו בעבר שבאטרס הוא אחד משלוש הדמויות החביבות עליהם.

דמותו של באטרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לבאטרס יש כרבולת גדולה של שיער בלונדיני על ראשו, הוא לובש חולצה בצבע טורקיז ומכנסיים ירוקים. הוא מדבר במבטא דרומי עם מעט גמגום, בדומה לדיבור האופייני לילדים מתוכניות טלוויזיה משנות ה-50 וה-60. באטרס הוא דמות מתוקה, תמימה ונאיבית. ניכר עליו שהוא יותר נחמד מהדמויות האחרות בסדרה אשר נוהגות לקלל ונוהגות לעיתים באלימות. כתחליף "נקי" לקללות, באטרס משתמש במילים מרוככות כמו "הו, המבורגרים" או "בן ביסקוויט". עם זאת, גם לדמותו יש חסרונות, בעיקר פחדנותו.

לבאטרס יש ביטחון עצמי נמוך מאוד. לכן הוא לא יודע איך או מתי להשתמש בכישוריו, ואף אחד מסביבו לא מודע לקיומם. באטרס הוא תלמיד טוב, ונחשב לחנון על ידי חבריו. הוא תמיד מנסה להשתלב בין חבריו, ומקווה לקבל קצת כבוד או הערכה, אך ללא הועיל. בעולם האלים של סאות' פארק באטרס הוא תמיד מושא ללעג ולקלס.

בין תחביביו של באטרס ניתן למנות ריקוד סטפס (אף על פי שגרם ל-8 אנשים למות בתחרות סטפס שבה השתתף), ציור, ספורט ומתמטיקה. יום הולדתו חל ב-11 בספטמבר, אך אין הדבר מפתיע שיום הולדתו חל ביום של טרגדיה לאומית בארצות הברית, שכן זהו רק מקרה אחד בשרשרת של מקרי ביש מזל הפוקדים אותו תכופות.

במשך הסדרה מתגלה כי באטרס נולד בהוואי ושהוא הנבחר של הקהילה המקומית.

פרופסור כאוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

באטרס בדמותו של "פרופסור כאוס" (ימין) ולצידו "גנרל דיסארי"

למרות אישיותו הנעימה, לבאטרס יש גם צד אפל; אלטר אגו בשם "פרופסור כאוס". לעיתים, כאשר באטרס כועס ורוצה להתנקם באויביו, הוא מדמיין שהוא מדען מטורף בעל כוחות-על שמתכנן להרוס את העולם. או אז, הוא חובש את קסדת האלומיניום שלו והופך לפרופסור כאוס. לפרופסור כאוס יש עוזר, גנרל דיסארי ("גנרל אי-סדר"), שהוא בעצם דאגי - הג'ינג'י מכיתה ב'. עם זאת, תוכניותיו של פרופסור כאוס לא ממש הורסות את העולם כפי שהוא טוען (דוגמה לתוכניות כאלו הן החלפת מנות של הלקוחות במסעדה, והחבאת המחק של הלוח בכיתה). דמותו של פרופסור כאוס מבוססת על דמויות הקומיקס דוקטור דום ומגנטו.

התפתחות דמותו של באטרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסדרה באטרס היה דמות משנית ביותר ולרוב הופיע רק ברקע. לאחר מותו של קני, עם תום העונה החמישית, גדל תפקידו של באטרס והוא כיום אחת הדמויות המרכזיות בסדרה ולעיתים עלילות שלמות מתמקדות רק בו.

משפחתו של באטרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

באטרס הוא בן יחיד להוריו, סטיבן ולינדה סטוץ'. השניים הם הורים קשוחים ולעיתים אף פוגעים בו - שלא באשמתו. הוא תמיד פוחד לקבל ריתוק מהוריו. הוא מפחד במיוחד מאביו שמכה אותו, וקורא לו "אדוני" (Sir). לעומתו, אמו נוטה להראות חמלה ואהבה לבנה, והיא מרבה לחבק ולנשק אותו, אך בכל זאת היא מסכימה עם החינוך של סטיבן.

באטרס נפגע על ידי הוריו מספר פעמים במהלך הסדרה: כך לדוגמה, אימו ניסתה להטביע אותו באגם כאשר גילתה שבעלה בוגד בה עם גברים ותכננה להתאבד איתו, הוריו קשרו אותו במרתף הבית כשהם חשבו שהוא הפך לזומבי אוכל אדם והוא כמעט נמכר לפריס הילטון תמורת 250 מיליון דולר.

באחד הפרקים צצה שמועה שבאטרס יוצא עם ילדה ממסעדת ״צימוקים״ (פארודיה על רשת הוטרס), הוריו חושפים כי ערכו הגרלה על האם בנם גיי וכי אמו התערבה עם אביו על 50 דולר שכן. בתום הפרק מתגלה כי הילדה רק ניצלה אותו כדי להרוויח כסף מביקוריו במסעדה.

סבתו של באטרס מתעללת בו בבריונות.