לדלג לתוכן

יום פטריק הקדוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יום פטריק הקדוש
Saint Patrick's Day
נהר שיקגו, צבוע ירוק לרגל חגיגות יום פטריק הקדוש בשנת 2005.
נהר שיקגו, צבוע ירוק לרגל חגיגות יום פטריק הקדוש בשנת 2005.
סוג חג תרבותי, נוצרי
סיבה חג אירי המציין את הקדוש הנוצרי המגן על אירלנד - פטריק
חוגגים אירים
חגיגות תהלוכות, שתיית משקאות חריפים
מועד
תאריך 17 במרץ 2025
המונים חוגגים בכיכר טרפלגר בלונדון
בית האופרה של סידני מואר באור ירוק לרגל החג
יום פטריק הקדוש, בואנוס איירס (ארגנטינה)
תהלוכת סנט פטריק ב-2004 בעיר קורק

יום פטריק הקדושאנגלית: Saint Patrick's Day, באירית: Lá Fhéile Pádraig) הוא חג נוצרי-אירי הנחוג מדי שנה ב-17 במרץ לזכרו של הקדוש הנוצרי פטריק הנחשב לקדוש המגן של האי האירי. החג מסמל את הבאת הנצרות לאירלנד, המקור לשימוש בתלתן בעל שלושה עלים ביום זה הוא מפני שפטריק השתמש בתלתן על מנת להסביר את השילוש הנוצרי לתושבים הילידים של אירלנד.

החג נחוג על ידי צאצאים של אירים גם במדינות רבות אחרות מחוץ לאיים הבריטיים, ובעיקר בארצות הברית, בקנדה, באוסטרליה ובניו זילנד. החג נחוג בתהלוכות גדולות ולחגיגות מצטרפים גם אזרחים שאינם ממוצא אירי. התהלוכות הגדולות בעולם נערכות בדבלין, ניו יורק, מנצ'סטר וסוואנה.

החג הוא חג נוצרי קתולי, הנחוג גם על ידי מאמיני כנסיית אירלנד, ועל כן אם הוא חל ביום ראשון הוא נדחה ליום למחרת, וכן אם החג נופל במהלך תקופת התענית מותר באותו יום לאכול בשר. אם החג נופל במהלך השבוע הקדוש, החג נדחה ליום שני הראשון לאחר חג הפסחא.

חגיגת החג באירלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חגו של פטריק הקדוש נחגג בצורה כלשהי באירלנד גם במאה התשיעית והעשירית, ובתקופות מאוחרות, הפך ליום חג לאומי של מדינה זאת. חגיגות יום פטריק הקדוש בצורתן הנוכחית - של תהלוכות רחוב גדולות החלו בסוף המאה ה-19, בעקבות עליית תחושת הלאומיות ברחבי אירופה וארצות הברית באותה עת. התהלוכות ביום זה הפכו לראשונה לאירועים חגיגיים על ידי אירים אמריקאים; למעשה, דבלין לא קיימה מצעד ליום פטריק הקדוש עד 1931. זוהי דוגמא לאפקט הפיצה בה רכיבים מתרבותה של אומה או עם משתנים או מתקבלים במידה רבה יותר במקומות אחרים, ואז חוזרים מחדש לתרבות המקור שלהם.

בשנות ה-90 של המאה ה-20 החליטה ממשלת אירלנד להפוך את החג לפסטיבל לאומי, והפסטיבל הראשון נערך ב-1996 ונחוג רק יום אחד. במהלך השנים התארך הפסטיבל ומאז שנת 2000 מדובר בפסטיבל שנמשך ארבעה ימים.

החגיגות הגדולות באירלנד נערכות בעיר דאונפטריק בה נקבר הקדוש.

חגיגות מחוץ לאירלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חגיגות יום פטריק הקדוש בארצות הברית עולות בהיקפן על החגיגות באירלנד עצמה.[דרוש מקור] החגיגה הראשונה של יום פטריק הקדוש ביבשת אמריקה אירעה בבוסטון ב-1737. החגיגה הראשונה של היום בניו יורק אירעה ב-1756 בפאב בשם "הכתר והקוץ" (The Crown and Thistle Tavern). כיום התהלוכה הנערכת בעיר ניו יורק היא הגדולה בעולם. התהלוכה הראשונה בעיר התרחשה בשנת 1762, וכיום בתהלוכה צועדים למעלה מ-150,000 משתתפים. התהלוכה צועדת לאורך חמישית מאורכו של האי מנהטן וצופים בה למעלה משני מיליון צופים, העומדים משני צידי השדרה החמישית. בעשרים השנים האחרונות עוררה התהלוכה ויכוח פוליטי מאחר שהמארגנים אסרו על השתתפותם של הומואים ולסביות בתהלוכה. פעילים הומוסקסואלים נהגו לשכב על הכביש על מנת לחסום את מהלך התהלוכה לאות מחאה. בשנות ה-80 וה-90 של המאה ה-20 נעצרו בכל תהלוכה מאות מפגינים, אולם מספר המפגינים ירד בשנים האחרונות, מאחר שבתהלוכה מקבילה הנערכת ברובע קווינס של העיר מותרת השתתפותם של ארגונים הומוסקסואליים.

עד לשנות ה-90 של המאה ה-20 התהלוכה העיקרית נוהלה על ידי ארגון ההיברניאנים העתיק (אנ'). מאז שנות ה-90 ישנן במקביל תהלוכות שונות ואירועים שונים המאורגנים על ידי קבוצות של יוצאי אירלנד בארצות הברית[1]. בשנים שבהן החג חל ביום ראשון, מוקדמת התהלוכה הנערכת בעיר ניו יורק ליום שבת ה-16 במרץ הקודם ליום פטריק הקדוש. כמו כן, במקרים בהם נופל החג בתענית נדחית התהלוכה בשבוע (אירוע זה אירע לאחרונה בשנת 1913).

התהלוכות העיקריות הנערכות בארצות הברית:

התהלוכה העיקרית הנערכת בקנדה נערכת בעיר מונטריאול מאז 1824.

תהלוכות נוספות נערכות מדי שנה בלונדון, בואנוס איירס, פריז, רומא, מינכן, מוסקבה, בייג'ינג, הונג קונג, סינגפור, קופנהגן וברוב ערי ארצות הברית וקנדה.

נהר שיקגו צבוע בירוק לכבוד חגיגות יום פטריק הקדוש
נהר שיקגו צבוע בירוק לכבוד חגיגות יום פטריק הקדוש

אירועים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שנות ה-90 של המאה ה-20 נוהגים ראשי ממשלת אירלנד להיפגש יומיים לפני יום פטריק הקדוש עם נשיא ארצות הברית בבית הלבן ולהעניק לו תלתן במתנה. באירוע זה נהוג שמשתתפים ראשי המפלגות האיריות השונות ובהם גם ראשי השין פיין. כמו כן נהוג ששאר השרים בממשלת אירלנד נוסעים לחגוג את החג בערים שונות בעולם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יום פטריק הקדוש בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sheila Langan, Timeline of the NYC St. Patrick’s Day Parade’s LGBT controversy, Irish Central, ‏March 17, 2018 (באנגלית)