קייל ברופלובסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קייל ברופלובסקי
Kyle Broflovski
תוכנית טלוויזיה סאות' פארק
הופעה ראשונה Jesus vs. Frosty (אב טיפוס, קצרים) (1992)
Jesus vs. Santa (רשמי, קצרים) (1995)
יוצרים מאט סטון, טריי פארקר עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב מאט סטון
מידע
כינויים העפיפון האנושי
קייל 2
בראד
דוד קייל
מלך האלפים היהודי הגבוה
האביר קייל
קיילי בי
גיל 10
תאריך לידה 26 במאי
מין זכר
מקצוע תלמיד
דת יהודי, רומני קתולי (לשעבר), בלאנטולוג (לשעבר)
אזרחות אמריקאי
מקום מגורים

סאות' פארק, מחוז פארק, קולורדו, ארצות הברית

לשעבר: סן פרנסיסקו, קליפורניה
דמויות קשורות
משפחה ג'רלד ברופלובסקי (אבא)
שילה ברופלובסקי (אמא)
סר אייק ברופלובסקי/פיטר גינץ (אח מאומץ)
קליאו ברופלובסקי (סבתא)
מורי ברופלובסקי (דוד)
קייל שוורץ (בן דוד)
חברים סטן מארש, קני מקורמיק, אריק קרטמן, באטרס סטוץ', מר הנקי, ג'ימי ולמר, דוד "דייוויד" רודריגז, שף, טולקין בלאק, קרייג טאקר
אויבים אריק קרטמן, טרנס מפסטו, מארק קוטסוולדס, גברת סטריבל, אנשי סרטן, טרנט בויט, המנהל PC, הסמל האריסון ייטס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קָייל בְּרוֹפְלוֹבְסְקִי (אנגלית: Kyle Broflovski) הוא אחת מהדמויות המצוירות המרכזיות בסדרת ההנפשה האמריקאית סאות' פארק, סדרה העוסקת בחייהם של ארבעה ילדים בני תשע הגרים בעיירה קטנה בהרי מדינת קולורדו. קייל מייצג את הסטריאוטיפ של "הילד היהודי" בסדרה ורבים מהפרקים הסובבים אותו מתעסקים ברצונו להשתלב בחברה הנוצרית-קתולית הסובבת אותו מחד ורצון לשמור על זהות יהודית ולהתגונן בפני אנטישמיות מאידך. משפחתו של קייל אף היא מוצגת כיהודית סטריאוטיפית, עם אם המגוננת יתר המידה על ילדיה ואב עורך דין מצליח. קייל מבוסס על אחד מיוצרי הסדרה, מאט סטון.[דרוש מקור]

קייל מדובב על ידי אחד מיוצרי הסדרה, מאט סטון ואף מבוסס עליו. סטון, בדומה לקייל, הוא יהודי אמריקאי שגדל בעיירה קטנה בקולורדו עם משפחתו היהודית. עם זאת, בשונה מקייל, אשר משפחתו מפגינה סממנים אשכנזים (להוריו מבטא יידי) סטון הוא יהודי ספרדי.

דמותו של קייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייל הוא יהודי, סקפטי, אינטליגנטי, פיקח, בעל ציונים טובים, ובנוסף לכל גם ערמומי כנגד קארטמן. תחביביו הם היפ הופ, כדורסל (בניגוד לסטריאוטיפ "היהודי החלש והגרוע בפעילות גופנית", קייל הוא הכדורסלן הכי טוב בבית הספר היסודי שלו ואף הוזמן - כלבן היחידי - לאירוע מבחנים באולמה של הדנוור נאגטס), טלוויזיה ומשחקי וידאו. הוא קצר-רוח לעיתים, ולעיתים קרובות מפגין סטנדרטים מוסריים גבוהים יותר מחבריו. לרוב, קייל לא נוטה לקבל אופנות וטרנדים חולפים אשר סוחפים את חבריו, ולעיתים מפגר אחר האופנה ומתנגד לה. קייל הוא ליברלי ואנטי-גזעני ומאמין (בניגוד לקארטמן) כי הוא רשאי לצאת עם ניקול דניאלס (תלמידה חדשה ומעודדת ממוצא אפרו-אמריקאי) למרות הבדלי גוון העור שביניהם. עמיתתו לכיתה ומעודדת אחרת, בייביי סטיבנס, חושבת שלקייל יש "ישבן חמוד" ונטען בכמה הזדמנויות שהיא מאוהבת בו. קייל עצמו היה מאוהב ובמערכת יחסים פעם אחת בלבד, עם ילדה שהתחנכה בביתה (במקום ללכת לבית הספר היסודי), בשם רבקה קוטסוולדס, שנצחה אותו בתחרות איות אך לאחר שהחלו לצאת היא הפכה לפרוצה והתנשקה עם כל הבנים שרק יכלה בבית הספר, אז הם נפרדו.

קייל נראה לרוב חובש כובע ירוק בהיר, חולצה בצבע כתום בהיר ומכנסיים בצבע ירוק. הוא נראה רק לעיתים נדירות ללא הכובע שלו ויש לו שיער אפרו בצבע אדום בהיר. זוהי אולי פארודיה על הסטריאוטיפ היהודי, שכן שיער אפרו שכזה נחשב "אפרו-יהודי", או שזוהי פשוט מחווה למאט סטון, אשר בזמן יצירת התוכנית היה בעל תספורת דומה. בפרק 54 (השישי בעונה השישית) נטען כי קייל הוא סוכרתי שהיה זקוק להשתלת כליה שסטן מסדר לו בתחבולה מקארטמן שנתגלה כתורם המתאים ביותר אך ביקש עבורה 10 מיליון דולרים.

חבריו של קייל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייל ללא הכובע בפרק "איך לאכול עם התחת שלך"

קייל נוהג להתרועע דרך קבע עם סטן, קרטמן וקני. מבין השלושה, קייל הוא חברו הטוב ביותר של סטן, והם מתוארים כחברים טובים מאוד, שכמעט אף פעם לא נפרדים. החברות החזקה והעמוקה ביניהם מהווה את מרכזם של פרקים רבים.

לעומת זאת, עם קרטמן המצב שונה לחלוטין. קרטמן מחזיק בדעות אנטישמיות ברורות וככזה הוא יורד על קייל לעיתים קרובות בשל היותו יהודי. מערכת היחסים בין השניים המבוססת ברובה על תיעוב הדדי, וקייל מצהיר לרוב על שנאתו לקרטמן ואינו מחשיב אותו כחבר. גם מראם של קייל וקרטמן מנוגד: בעוד שלפי פרק אחד בעונה 9 בו נראו הילדים בתמונותיהם ה"אמיתיות" (לא הציורים של הסדרה, אלא תצלומים מן העולם האמיתי) נראה כי קייל הוא הרזה שבחבורה, בניגוד מושלם לקרטמן השמן. בנוסף הצבעים השולטים אצל כל אחת מן הדמויות מנוגדים: ירוק לקייל, ואדום לקרטמן. לעיתים, כאשר מתגלע ויכוח בתוך החבורה, קייל וקרטמן מוצגים כיריבים ולוקחים את הצדדים המנוגדים, כשקרטמן מייצג את הצד הרע וקייל (בדרך כלל ביחד עם סטן ולפעמים גם עם קני) מייצג את הצד המוסרי יותר. עם זאת, במספר פרקים נראה כי אכפת לו מהדעה של קרטמן במידה מסוימת וממה שהוא חושב ואומר עליו. כך, בפרק "הפסיון של היהודי" היה זה קרטמן ששכנע את קייל ללכת ולראות את סרטו השנוי במחלוקת של מל גיבסון, הפסיון של ישו.

החברות בין קני לקייל אינה חזקה כמו זו שבין סטן לקייל, אך לרוב השניים מסתדרים היטב ואף חוברים לעיתים כנגד קרטמן.

יחסו של קייל לבאטרס סטוץ' הוא נוטה לחיובי, מצד אחד בתחילת הסדרה הוא היה חלק מההתעללות בו לצד סטן וקארטמן כאשר באטרס הלא מקובל וחסר החברים ניסה להיות חברם במקום קני שמת, אך במשך הזמן ועם שובו של קני לסדרה קייל וסטן מגלים יותר אמפתיה כלפי באטרס ומעירים לקארטמן כאשר הוא מציק או מתעלל בבאטרס.

קייל והיהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייל הוא אחד הילדים היהודים היחידים בסאות' פארק, וסובל בשל כך ניכור והשפלה. קרטמן הגזען והאנטישמי נהנה במיוחד לרדת על קייל ולספר בדיחות אנטישמיות על חשבונו במטרה להשפיל ולהרגיז אותו.

הוריו של קייל מתוארים כיהודים אדוקים. אביו חובש כיפה ומקפיד לפקוד את בית הכנסת העירוני, משפחתו חוגגת חגים יהודיים כגון חנוכה ואוכלת מאכלים בעלי אוריינטציה יהודית כגון געפילטע פיש. הם מקפידים ככל יכולתם שגם קייל ישמור על הדת ואף שולחים אותו למחנה קיץ יהודי (נוהג רווח בקרב יהדות ארצות הברית). למרות זאת, נראה שקייל לא יודע הרבה על מנהגי ומצוות היהדות, על מהותה ועל ההיסטוריה של העם היהודי. למשל, הוא לא ידע מהי ברית מילה עד שאחיו הקטן, אייק, עבר אותה.

יחסו של קייל ליהדות הוא אמביוולנטי. נראה שהוא בהחלט סובל מבעיות עם זהותו היהודית. קייל לא מסתיר את יהדותו ולכאורה לא מתבייש בה, אך פעמים רבות חש שונה ולעיתים אפילו בודד מחבריו בשל דתו, בעיקר באירועים שכוללים אלמנטים נוצרים כגון חג המולד. למעשה, הוא יותר מתגונן מאשר גאה בהיותו יהודי. ניכר בו שהוא לא מבין את משמעותה של היהדות ולמה בעצם הוא צריך להיות שונה מהשאר. אף על פי כן, הוא מקבל את יהדותו כעובדה שאין לשנותה. למרות התגוננותו, קייל מקיים עם משפחתו את המסורת היהודית ואת מצוותיה (אף על פי שמדי פעם צריך ללמד אותו על המסורות), ואף חוגג עם משפחתו את החגים היהודיים. לדוגמה, בעונה 16, כאשר קרטמן לועג לקייל על כך שחוגג את חג הפסח ולא את חג הפסחא, וקרטמן ממציא מפלצת בשם- ג'ופקברה, שנועדה לצחוק על החג היהודי ולהשתלט על כל ביצי הפסחא של סאות'פארק. קרטמן נכנס ללחץ שהג'ופקברה אמיתית ומתעלף, ומוצא את עצמו בתוך סיפור הגדת הפסח, כאשר הוא נלחץ כי מוצא את עצמו כבכור מצרי שגורלו למות על פי עשר המכות, הוא מתעורר ולכאורה "ניצל בנס", ומתחיל להאמין ביהדות.

למרות שלדעתו אינו שונה מחבריו, היותו יהודי גורמת לו לחוש כזה לפעמים. לכן קייל נחוש בדעתו להוכיח – גם בעיני עצמו ובעיקר כלפי אחרים – שיהודים הם אנשים ככל האנשים, וחושש להפגין סטריאוטיפים יהודיים. לדוגמה, בפרק "Rainforest Schmainforest" קייל מתואר כחסר חוש קצב והוא מכחיש זאת, מפני שזהו סטריאוטיפ יהודי. בפרק "The Entity" מוצג בן דודו של קייל, קייל שוורץ - ילד יהודי, כחוש, ממושקף ובעל מבטא יידי - דמות סטריאוטיפית לחלוטין. קייל אומר אז לסטן, "בזבזתי חמש שנים בעיירה בלעשות שם טוב ליהודים, ואז בא הסטריאוטיפ הזה והורס את הכל! אתה יודע מה הפחד הגדול ביותר שלי? שאני אהפוך להיות כמוהו. שאיכשהו ההתנהגות שלו תדבק בי ואני אהפוך להיות סטריאוטיפ. כלומר, אני יהודי והוא גורם לי לשנוא יהודים." על כך סטן עונה: "יהודי ששונא את עצמו? אתה באמת הופך להיות סטריאוטיפ." ועל זה קייל עונה: "אתה רואה?".

למרות זאת, קייל לעיתים "מאמץ" בעצמו את הסטריאוטיפים האנטישמיים כנגד היהודיים. באחד הפרקים בו אביו סירב לתת לו כסף, קייל אמר לו "אל תהיה כזה יהודי" – בהתאם לסטריאוטיפ שלפיו יהודים הם קמצנים. נראה שבמידה מסוימת הוא הפנים את הסטריאוטיפים, ובהתאם לכך הוא אף מפגין לעיתים שנאה עצמית. ביטוי לשנאה העצמית ולאי הידיעה שלו לגבי ההיסטוריה היהודית ניתן לראות בפרק המבוסס על סרטו של מל גיבסון "הפסיון של ישו", בו קייל צופה בסרט ומקבל ממנו את הרושם שהיהודים אכן הרגו את ישו וגרמו לו לייסורים וסבל. הדבר גרם לו למשבר זהות ושנאה עצמית עמוקה והוא הולך לבית הכנסת בעיירה ונושא נאום בפני יהודי סאות' פארק, בו הוא טוען שעל היהודים להתנצל בפני הנוצרים על צליבתו של ישו.

האינטליגנציה הגבוהה שלו, בשילוב עם יהדותו החריגה, הם הגורמים בוודאי לסקפטיות שלו, לחיפוש המתמיד אחר האמת, משמעות החיים ורצון למצוא שייכות כלשהי. קייל מגלה עניין יוצא דופן במשמעות החיים, משמעות הקיום, ערכים של טוב ורע, אמונה, פילוסופיה וכיוצא באלה. הוא מטיל ספק בדברים שלגבי חבריו טבעיים ברורים מאליו.

בפרקים אחדים הראו את קייל מחפש שייכות. לדוגמה, בפרק "The Super Best Friends" קייל ושאר הילדים מצטרפים לכת פיקטיבית של הקוסם דייוויד בליין וקייל לא רוצה לעזוב בטענה "בפעם הראשונה בחיי אני חלק ממשהו".

משפחתו ודמויות הקשורות אליו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת ברופלובסקי - שילה וג'ראלד (למעלה), קייל ואייק

הוריו של קייל הם כאמור יהודים אדוקים. הם מתוארים במידה לא מבוטלת כתואמים לסטריאוטיפים היהודיים, בעיקר בסממנים חיצוניים. בדרך כלל הם מתוארים כקשוחים למדי: מלבד העובדה שהם מכריחים אותו לקיים את כל מיני מנהגים ודברים אחרים הקשורים ליהדות, הם גם קפדניים בנוגע למשמעת, שיעורי בית, מטלות (כמו לנקות את החדר) ובעיקר לגבי האחריות שלו כאח בוגר לאחיו הקטן אייק.

אמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמו, שילה ברופלובסקי, היא אם יהודייה אמריקנית סטריאוטיפית למדי. למרות ששילה, אמו של סטון, הייתה ממוצא יהודי ספרדי לדמות שמבוססת עליה יש לה מבטא יידי כנהוג בקרב יהודי ארצות הברית, והיא מתוארת כאם שתלטנית, המגוננת יתר על המידה על בנה. לעיתים היא אף יוצאת למלחמות חורמה בתוכניות טלוויזיה גסות, קללות ותכני מין במדיה. לרוב, מאבקים אלו מתדרדרים לאלימות ושפיכות דמים. קרטמן נוהג לקרוא לה כלבה ואף המציא שיר ידוע שהוא שר בהזדמנויות שונות. כך, בסרט העלילתי סאות' פארק: גדול יותר, ארוך יותר ולא מצונזר, שילה גורמת לארצות הברית להכריז מלחמה על קנדה עקב סרט קנדי בעל הומור רדוד.

שילה עצמה נולדה בניו ג'רזי, ובעברה הייתה "פרחה" שנודעה כ"J. Wow Titty Bang". לאחר שהכירה את ג'רלד, השניים התחתנו וחיו בשנה הראשונה לנישואיהם בניו ג'רזי, שם היא התעברה עם קייל ואז החליטו כי עדיף לגדל משפחה בעיירת הולדתו השקטה של ג'רלד, אז המשפחה השתקעה בעיירה.

קייל נראה לעיתים קרובות כחושש לעמוד ולהתעמת מול אמו. זו הסיבה שבגללה קייל פעמים רבות מעדיף להתרחק מצרות, או לפחות לדאוג לכך שאמו לא תדע על כך.

חיי המין שלה ושל ג'רלד ידעו ירידה בשל התבגרותם, ולכן היא מוכנה לשחק איתו במשחקי תפקידים או לבצע בו "מקלחת זהב" כי היא מאמינה שאלה דברים שגורמים לו לסיפוק מיני. היא גם חוששת שבגלל התבגרותה בעלה חושב שהיא מכוערת (דעה שכל הדמויות הזכריות בעיר מחזיקה בה).

אמה המתה של שילה ברופלובסקי, קלאו, מוזכרת מספר פעמים בסדרה ואף באחד הפרקים מוציאים אותה מקברה לאחר שלושה חודשים מפטירתה.

אביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו, ג'ארלד ברופלובסקי, הוא עורך דין אמיד, לעיתים מתואר כיהיר ומרוצה מעצמו. אביו נולד בסאות' פארק והיה חבר ילדות של סטוארט מקורמיק, אביו של קני, עד שסטוארט החל להיכשל בלימודים בעוד שג'ראלד הצטיין והלך לאוניברסיטה. עבודתו כעורך דין היא כמובן סטריאוטיפ יהודי נוסף, הסטריאוטיפ של היהודי תאב הבצע, במיוחד שבפרקים מסוימים אכן נראה שלג'ארלד יש תאווה לממון. בנוסף, הוא חובש כיפה והולך לבית הכנסת. חיי המין שלו ושל שילה קצת בדעיכה, אז הוא מכפר על כך עם סיאליס ומשחק תפקידים בינו לבינה (כמו התחפשות לשליח של חברת UPS שמצליח לשכב עם לקוחה שפתחה את הדלת בתחתונים). ייתכן כי הוא בעל נטייה הומוסקסואלית קלה, שכן בעת גשם מטאורים שהה עם רנדי מארש בג'קוזי ואוננו אחד אל מול השני כשהם בוהים במקבילם.

ג'רלד חולם להיות דולפין ובפרק שבו בנו עובר ניתוח פלסטי כדי להיהפך לכדורסלן אפרו-אמריקאי, ג'רלד הולך לנסות לדרוש מהמנתח לבטל את הניתוח אך בפועל נופל לתחבולה פסיכולוגית של המנתח ועובר ניתוח בעצמו מהמנתח תאב הבצע שהפך אותו לדולפין אנתרופומורפי. הוא דואג לבנו ואף ניסה להצילו כמשפטן כאשר קייל נחטף בידי חברת אפל להיות שפן ניסיונות בניגוד לרצונו כי לא קרא את המסמך המשפטי של אייטונס אך אישר אותו כדי ליהנות מהאפליקציה.

ג'רלד אוהב להיות ליברלי ונהנה מהטפות לשכניו ה"פחות נאורים" (כמו חלוקת קנסות שכתב בעצמו בנוגע לאי-נהיגה במכונית היברידית ומעבר לסן פרנסיסקו ה"מתקדמת יותר" בשל העובדה שתושבי העיירה סירבו להיענות לדרישותיו להחליף את רכבם עבור כדור הארץ) ומגלישה באינטרנט שבה הוא חווה את דעתו ב"אופן תרבותי" על מסעדות ב-YELP, ובעיקר עוסק בלהטריל אתרי אינטרנט למען בידורו האישי וגורם להתאבדותה של פרייז'ה אולנגרד, ספורטאית אולימפית דנית ושורדת סרטן השד (הוא לעג לה ברחבי המדיה על כריתת שדיה וחושב שזה מצחיק), למרות שהוא חושש מתגובת אשתו ונאלץ לשקר לה שהוא צופה ב"פורנו שתן" כדי להתחמק ממנה לאחר שכמעט נתפס. לאחר שנתפס בידי הממשל הדני (הילרי קלינטון ואנשי המטה שלה הסגירו אותו בציפייה שבתמורה הדנים יעזרו לה להדיח מתפקידו את הנשיא הנבחר, הרברט גריסון, שניצח אותה ולמנות אותה במקומו), הצליח להערים על שוביו ולהרוג את מנהיגם שהיה טרול בעצמו שהתחזה לדני ורצה להביא למלחמת עולם שלישית.

בסיום עונה 20 ג'רלד מודה כי מעדיף את בנו המאומץ, אייק, בשל קלילותו וחוסר ייסורי המצפון שלו מאשר את בנו הביולוגי, קייל, שלדעתו ירש את התכונות שהוא סולד מהן משילה.

במציאות, אביו של סטון, ג'רלד, היה אירי קתולי, אך בשל העובדה שרצו שקייל יהיה דמות יהודית שונתה דתו של אביו של מאט ליהודי טיפוסי.

אחיו הקטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחיו הקטן אייק הוא פעוט בן שנתיים-שלוש המאומץ מקנדה. יחסו של קייל לאייק מכיל שנאה שטחית כלפיו, סביר להניח שזהו ביטוי שנאה כלפי תפקידו כאחראי עליו, שכן לעיתים קרובות הוא נכנס לצרות ונענש בגלל שלדעת הוריו הוא לא השגיח עליו היטב. הוא נוהג לבעוט באייק. למרות זאת, ברור שהוא אוהב אותו מאוד, ויש ביניהם קשר חזק ועמוק ביותר. כאשר הוא גילה שאייק איננו אחיו האמיתי אלא מאומץ והוריו שיקרו לו כל השנים הללו, הוא כעס וסירב בתחילה להכיר בו. במהרה התחלף הכעס בצורך לגונן על אחיו מפני מה שבעצם היה ברית המילה (קייל הבין לא נכון את פעולת כריתת הברית, וחשב שמדובר בכריתה מלאה של איבר המין הגברי).

לאורך הסדרה נראה באופן ברור כי קייל דואג לאחיו ואוהב אותו מאוד. לדוגמה, בזמן המלחמה הפיקטיבית בין קנדה לארצות הברית, הוא החביא אותו בעליית הגג, מפחד שישלח למחנות ריכוז שהוקמו בארצות הברית בשביל אזרחים קנדים. בפרק "It's Christmas in Canada", הוריו הביולוגיים של אייק החליטו שהם רוצים אותו חזרה, ולקחו אותו לקנדה. קייל טס עד לקנדה כדי להחזיר אותו הביתה אל משפחתו. אייק, מצידו, מעריץ בדרך-כלל את אחיו הגדול, עוקב אחריו לכל מקום ונוהג לחזור על מילים שהוא אומר-שהן לרוב בלתי הולמות.

בפרק "Taming strange" אייק צורך תרופה שגורמת לו להפרשת הורמונים מוגברת והגעה מוקדמת לגיל ההתבגרות, בין היתר גרם לפופה מהסדרה "יו גאבה גאבה!", לחשוב שהיא לא מתאימה לסדרת ילדים ולפרוש מהסדרה, ובחיה החדשים היא החלה להתייחס באופן קיצוני למין, לעשן חשיש, ולהגיד גסויות באם טי וי. קייל ושאר הדמויות בסדרה: מונו, ברובי, טודי, ופלקס דאגו שפופה תחזור. בסוף הפרק הסתבר שמשרד הבריאות החליף בטעות בין התרופה לבעיות עיכול שאייק היה זקוק לה לבין התרופה שקיבל בפועל, שהייתה מיועדת לשחקן פוטבול.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]