באת'ורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

באת'ורי
לוגו הלהקה
לוגו הלהקה
מקום הקמה סטוקהולם עריכת הנתון בוויקינתונים
מוקד פעילות סטוקהולם, שוודיה
תקופת הפעילות 19832004 (כ־21 שנים)
זרם מטאל
סוגה בלאק מטאל, ת'ראש מטאל, ויקינג מטאל
חברת תקליטים בלאק מארק רקורדס
חברים
קוורת'ון
חברים לשעבר
יונס אוקרלונד עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

באת'ורי (Bathory) הייתה להקת מטאל קיצוני אשר נחשבת כאחת מהמשפיעות על סגנון הבלאק מטאל והויקינג מטאל. כמו כן, בחלק מאלבומיה ניתן למצוא אלמנטים של ת'ראש מטאל.

מבחינה לירית, באת'ורי התמקדה בשטניזם ובנושאים אפלים באופן בלעדי בשלושת אלבומיה הראשונים, אך בסוף שנות ה-80 החל קוורת'ון לכתוב שירים המבוססים על קונספטים המתארים את המיתולוגיה הנורדית ואת חיי הויקינגים, ובכך החלה תנועה של להקות המתאפיינות גם באידאולוגיה המבוססת על זיקה לאמונתם של הוויקינגים ולמסורתם (מה שנודע מאוחר יותר בתור ויקינג מטאל).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באת'ורי הוקמה בשנת 1983 על ידי תומאס "אייס" פורשרבג בן ה-18 ("קוורת'ון") בסטוקהולם. אחרי מספר שינויים בהרכב, ומספר שינויי שם, הוחלט על השם באת'ורי, על שמה של הרוזנת ההונגרייה מהמאה ה-17 אליזבת באת'ורי, שלכאורה נהנתה לרחוץ בדם של בתולות צעירות כדי להישאר צעירה ויפה, ונחשדה ברצח של כ-650 נערות מתבגרות. על פי יונאס אוקרלונד, מתופף בלהקה לשעבר, שם הלהקה היה מושפע מהשיר "Countess Bathory" של Venom. שיר זה עסק בחייה של אליזבת באת'ורי.

ההשפעה על הבלאק מטאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלהקה נחשבת לחלוצה בסגנון הבלאק מטאל, והיא חיברה את הקווים האחרונים בין הת'ראש מטאל לסגנון החדש שייקרא מאוחר יותר בלאק מטאל. באת'ורי היא אחת הלהקות שהשפיעו רבות על העיצוב של הבלאק מטאל כפי שהוא היום, הן מבחינה מוזיקלית והן מבחינת הטקסטים השטניים. הלהקה השפיעה על קבלת הז'אנר החדש על ידי קהלי המטאל, וכן השפיעה על להקות בלאק מטאל רבות שבאו אחריה.

שלושת האלבומים הראשונים היו דומים לסגנון המוזיקלי שנוצר על ידי ונום - מטאל מחוספס, פשטני וישיר. רבים חשבו שקוורת'ון היה מעריץ של ונום, ושממנה הוא הושפע כשיצר את אלבומיה הראשונים של באת'ורי, ומנגד קוורת'ון טען שאף פעם לא היה ברשותו אלבום של ונום, ושהוא שמע רק כמה שירים בודדים. שלושת האלבומים הראשונים היוו את הבסיס המוזיקלי לרוב להקות הגל השני של הבלאק מטאל, שהגיעו מנורווגיה. ההשפעה החזקה של באת'ורי על הבלאק מטאל הגיעה לידי ביטוי בגרסאות כיסוי רבות לשיריה של באת'ורי, שנעשו בעיקר על ידי להקות אקסטרים מטאל שונות ואף בהוצאתו של אלבום מחווה לבאת'ורי בשנת 1998 - "In Conspiracy With Satan: A Tribute to Bathory", בו בוצעו גרסאות כיסוי לשירים על ידי להקות כמו אמפרור, דארק פיונרל, סטיריקון ולורד בליעל.

ראשיתו של הוויקינג מטאל והתפניות המוזיקליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלבום הראשון של הלהקה Bathory יצאה בשנת 1984. האלבום השני The Return…… יצא בשנת 1985, ובין היתר הוא כלל שיר לזכרה של מריחיה אריינס.

האלבום "Blood Fire Death" ‏ (1988) סימן למעשה את הכיוון המוזיקלי היותר אפי אליו פנה קוורת'ון. האלבום נחשב בעיניי רבים ממעריצי הלהקה כעבודה הטובה ביותר שלה. המוזיקה באלבום איטית יותר, מה שאיפשר את ההתאמה לכיוון הוויקינגי שאליו פונה קוורת'ון, ולמרות זאת עדיין נשארו אלמנטים רבים של בלאק מטאל.

האלבום הבא של באת'ורי, "Hammerheart" ‏ (1990), הוא זה שבו ניתן היה לשמוע את הפנייה הדרסטית של באת'ורי לכיוון האפי והמלא באסטמוספירה ויקינגית. האלבום היה להפתעה בקרב מעריצי באת'ורי בשל השינוי הגדול שחל במוזיקה של הלהקה, וכמו כן בשל השינוי הלירי והשירים שעסקו במיתולוגיה הנורדית, בהיסטוריה הנורדית ובכלליות בוויקינגים. האלבום הפך את באת'ורי ללהקה הראשונה של מה שבהמשך ייקרא "ויקינג מטאל". אחד השירים המפורסמים באלבום הוא "One Rode To Asa Bay", שיר שמתאר את הגעתו של מיסיונר נוצרי לחופי של כפר הקטן השוכן במפרץ אסא, שם הוא מנסה להמיר את דתם של תושבי המקום הפגניים לנצרות.

הקו המוזיקלי האפי והאווירתי של הלהקה נמשך גם באלבום הוויקינג-מטאל השני של הלהקה, "Twilight of the Gods", שנחשב כאלבום שקט יחסית היות שהתאפיין בהרבה קטעי פתיחה אקוסטיים לשירי האלבום ואף ניכרה בו השפעה גדולה של מוזיקה קלאסית; השיר "Hammerheart" לדוגמה הוא בעצם חלק מהיצירה הקלאסית "כוכבי הלכת" של המלחין האנגלי גוסטב הולסט.

אחרי צאתו של "Twilight of The Gods" הוציאה באת'ורי שני אלבומים: "Requiem", שיצא בשנת 1994, ו-"Octagon" שיצא בשנת 1995. גם באלבומים אלו ישנה תפנית מוזיקלית, הפעם לכיוון רטרו-ת'ראש מטאל בסגנון הת'ראש של אזור המפרץ משנות ה-80. האלבום שסימן את החזרה לוויקינג מטאל הוא "Blood On Ice", אלבום קונספט שבוסס על הסאגות הנורדיות ונכתב בהשראתן על ידי קוורת'ון. "Blood On Ice" היה אמור לצאת בשנת 1989, אך קוורת'ון חשב שהאלבום לא גמור וכאמור הוא יצא 7 שנים מאוחר יותר. מלבד הקונספטים והנושאים של המיתולוגיה הנורדית, שעליהם כתב קוורת'ון וביסס את הרעיון הכללי של האלבום ואת הסאגה בה דן האלבום, הושפע קוורת'ון רעיונית גם מיצירותיו של המלחין ריכארד ואגנר ואף מסיפורו המפורסם של סופר הפנטזיה הבריטי רוברט ארווין הווארד - קונאן הברברי.

לאחר שני אלבומי הת'ראש ואלבום הוויקינג מטאל יצא האלבום "Destroyer of the Worlds", שהמשיך את הקו הת'ראשי שהחל קוורת'ון בשני אלבומיה הקודמים של הלהקה, אולם התאפיין גם במעט מאפיינים מתקופת הוויקינג. בשנים 2002 ו-2003 יצאו שני אלבומים שרבים מחשיבים כיצירות שמזוהות יותר מכל עם קוורת'ון, אלבומים שנחשבים בעיני רבים כפאר היצירה של בת'ורי: "Nordland I" ו-"Nordland II". שני האלבומים מהווים המשך לירי ישיר לאלבום "Hammerheart" מ-1990. האלבומים זכו לביקורות משבחות בקהילת המטאל ובתקשורת המטאל.

ביוני 2004 נמצא קוורת'ון מת בביתו, כנראה מאי ספיקה בלב והיה ידוע כי היו לו בעבר בעיות קרדיולוגיות. לאחר מותו הלהקה התפרקה.

חברי הרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוורת'ון (אייס פורשברג) היה החבר הקבוע היחיד, וכן המקים והיוצר המרכזי של הלהקה.

 • קוורת'ון (אייס פורשברג) - גיטרה (1984-1983), שירה (מוביל) (2004-1983), כל הכלים (2004-1984)

חברים לשעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרדריק מלנדר - גיטרה בס (1984-1983)
 • ג'ונאס אוקרלונד - תופים (1984-1983)
 • "החיה" (ביורן קריסטנסן) - שירה (1983)
 • סטפן לרסון תופים (1986-1984)
 • אנדראס "אדי" ג'והנסון - גיטרה בס (1985)
 • פול לונדבורג - תופים (1987-1986)

כמו כן, בין השנים 1988 ל-1996, מוזיקאים שונים שהופיעו באלבומי באת'ורי השתמשו בשם "Kothaar" כשניגנו גיטרה בס ובשם "Vvornth" כשניגנו בתופים.

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומי אולפן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלבומי אוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Jubileum Volume I - 1993
 • Jubileum Volume II - 1993
 • Jubileum Volume III - 1998
 • Katalog - 2003
 • In Memory of Quorthon - 2006 (מארז)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא באת'ורי בוויקישיתוף