כת השטן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך דורש עריכה לשונית והרחבה, כמו כן אין מקורות או קישורים חיצוניים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הפנטגרם ההפוך אחד מסמלי הכת הנפוצים ביותר
בעל זבוב, ציור מאת ג'ון בוניין (John Bunyan) משנת 1678

המונח כת השטן מתייחס בדרך כלל לקבוצת מאמינים הסוגדים לדמות השטן, או לכל מה שמאפיין אותו בתרבות מאז ימי הביניים ועד המאה ה-21. לפעמים בתקשורת מונח זה משמש גם לתיאור כנסיית השטן.

תיאור המונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

כת השטן הוא מונח המתאר מגוון רחב של קבוצות המתאפיינות בפולחן השטן כדמות אלוהית, האנטיכריסט או ייצוגים אחרים. כת השטן מאופיינת בעבודת האחר, צדדים שונים שוליים לחברות מסוימות במהלך ההיסטוריה. אף על פי שהמילה שטן מיוחסת לדמות התנכ"ית המוכרת לכולם, אין הכוונה להתקבעות על דמות זו בלבד, שהרי לשטן פירושים רבים כגון "בעל זבוב" המוכר מהמיתולוגיה הכנענית, או לוקי, האל הערמומי מהמיתולוגיה הנורדית.

"כת השטן" אינה שייכת למושג "שטניזם" ישירות. שטניזם הוא מושג רחב הרבה יותר, ועוסק בעיקר בפילוסופיות אנטי-דתיות. בספרים רבים חלקם בתקופת ימי הביניים וחלקם בתקופה היותר מודרנית מתארים את היווצרותם של כתות מסוימות שקוראות לעצמם "כת השטן" או "משרתי השטן" בדרך כלל היו אלה קבוצות אנטי דתיות שרצו למשוך תשומת לב והתגרות בכנסייה.

מונחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שטניזם תאיסטי - זהו כינוי מטרייה ליחידים, ארגונים או קבוצות המאמינות בישות אמיתית בשם שטן, אף על פי שבדרך כלל זהו אינו השטן הנוצרי, אין טקסט מכונן או סטטוס קוו, והדגש מושם על התפתחות עצמית דרך אוקולטיזם והעצמת העצמי.
  • שטניזם אתאיסטי - זוהי דת מאורגנת מבית מדרשו של אנטון זנדור לה-ווי, אינה מאמינה בשטן אלא כסמל של החומר, הגשמיות, ותשוקות הגוף. לדת זו טקסט מכונן ורעיונות משלה הן מוסריים (או אנטי מוסריים) והן אוקולטיסטים. גם כאן הדגש הוא על העצמת האגו ועל הדוניזם.
  • מסדר תשע הזוויות - אגודת סתרים המשלבת רעיונות מהנאו-נאציזם, מהאתאיזם ומניטשה[דרוש מקור] עם אמונה בשטן. הדגש מושם על סגפנות קיצונית ביותר ובלתי מתפשרת (רעיון העל אדם). אנשים במסדר זה מאמינים שכל הסוגים האחרים של עבודת השטן הם פשרנים וחלשים. גם הם עוסקים בגרסה משלהם לאוקולטיזם.
  • סמל מהופך - הרבה פעמים בעבודת השטן מוצג סמל דתי מקובל ופופולרי בצורה הפוכה (כגון צלב הפוך) על מנת לציין מרידה בדתות ובערכים המקובלים.
  • נתיב היד השמאלית המערבית - כתות השטן בדרך כלל מחשיבים את עצמם הולכים בנתיב היד השמאלי ומקבלים את הדיכוטומיה בין נתיב היד הימנית ונתיב היד השמאלית. המאפיינים של המסורת המערבית לנתיב זה מאופיינים בהעצמת האגו (במיוחד העצמת הצל), ושימוש ועבודה אם מושגים ותכנים תאולוגים ואוקולטיסטים הפוכים למקובל כגון קליפות, הצד האפל של הרונים. והערצת דמויות תאולוגיות שמהוות אנטיתזה למונותאיזם ולדתות המקובלות בכלל ועבודה עם דמויות כאלה.
  • העצמת האגו - חוץ מהאמור לעיל, ישנם הסוברים שהעצמת האגו יכולה להגיע עד לדרגה של אלוהות, כלומר הפיכת עצמך לאל. בניגוד להארה המקובלת, שהיא התמזגות עם האל. ישנם סוברים שהאדם הוא כבר אל.

מבנה הכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי רוב תחילתה של הכת נובעת באדם העוסק בתחום הרוח והנפש או הדת לאורך ההיסטוריה האנושית, כגון פורשים מדתות מקובלות אשר מחפשים הכרה ברעיונותיהם החדשים, או כח ועוצמה הנלווים להן. עם הזמן נאספים אל מבנה הכת חברים נוספים המאמצים את רעיונות המייסד, ונשענים על התדמית הייחודית אשר מוענקת לחברי הכת כגון "החופשיים" "החזקים" בעולם של מוסכמות.

כת השטן בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטים רבים נעשו על כתות השטן השונות, אחד הידועים שבהם הוא תינוקה של רוזמריאנגלית: Rosemary's Baby), סרט אימה מפורסם של רומן פולנסקי משנת 1968, המבוסס על רב-המכר של איירה לוין, בכיכובה של השחקנית הידועה מיה פארו. כמו כן ניתן לראות את ההתייחסות של כת השטן בזווית דומה בסרטו של פיטר היימס (Peter Hyams) סוף העולם (End of Days), בכיכובם של השחקנים ארנולד שוורצנגר, גבריאל ביירן, ורובין טאני, הסרט הידוע ביותר בטקסי הפולחן לשטן הוא כלב שטן: מרדף הגיהנום משנת 1979 בכיכובם של ריצ'רד קרנה ושל איווט מימיוקס. בסרט נערכו טקסי הפולחן לשטן הן מצד חברי כת השטן והן מצד של אנשים תמימים שהיו תחת השפעתו של השטן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כת השטן בוויקישיתוף