בופוטאצוואנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל בופוטאצוואנה
פריסת המובלעות שהיוו את בופוטאצוואנה

בופטאצוונה (Bophuthatswana) הייתה בנטוסטן בצפונה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד, שבשלב מסוים אף נהפכה למדינה עצמאית. היא השתרעה על שטח של כ-40 אלף קילומטרים רבועים, שהיו מפוצלים בין שבע מובלעות שונות ללא רצף טריטוריאלי ביניהן. בירתה של בופטאצוואנה הייתה ממבטו, ששוכנת ליד הגבול עם בוצואנה. שלטונות האפרטהייד הדרום-אפריקאים ייעדו את בופוטאצוונה להיות מדינת לאום של בני הצוואנה. ב-1983 מנתה אוכלוסיית הבנטוסטן יותר מ-1,430,000 נפש. דמיון השם לשמה של רפובליקת בוצואנה הסמוכה אינו מקרי - תושבי בוצואנה גם הם בני צוואנה.

ב-1971 הוענק לבופוטאצוואנה שלטון עצמי, וב-5 בדצמבר 1977 נהפכה בופטצוואנה למדינה עצמאית ותושביה איבדו את אזרחותם הדרום אפריקאית. כראש המדינה נתמנה לוקאס מנגופ שהיה שליט אוטוקראטי. בופוטאצוואנה הייתה הבנטוסטן היחיד שנשא את עצמו כלכלית, וככזו שימשה חלון ראווה לתוכנית הבנטוסטנים של הממשל הדרום אפריקאי. רמת החיים של תושביה הייתה גבוהה משל יתר הבנטוסטנים ומשל מרבית מדינות אפריקה השחורה. בשטח בופוטאצוואנה הקימו אנשי עסקים יהודים דרום-אפריקאים בסיוע ישראלי את עיר ההימורים והשעשועים סאן סיטי, שהייתה אטרקציה תיירותית אשר גילגלה ממון רב, העניקה תעסוקה לילידים, והביאה רווחים אדירים ליזמים ולשליטי המדינה.

ב-1988 ניסו אנשי כוחות השמירה של בופוטאצוואנה לבצע הפיכה, אך זו דוכאה כעבור זמן קצר יחסית בידי צבא דרום אפריקה וגורמי פנים בופוטאצוואנים.

לאחר סיום האפרטהייד, כשנערכו בדרום אפריקה בחירות דמוקרטיות ב-1994, סירב מנגופ להתאחד חזרה עם דרום אפריקה הדמוקרטית, והוא הודח בהפיכה. לזמן מה השתלטה על בופטצוואנה חזית ההתנגדות האפריקאנרית (AWB) - קבוצה לאומנית קיצונית של לבנים אפריקאנרים ששמה לה למטרה להמשיך ולקיים את מדיניות האפרטהייד. לבסוף, לאחר הפיכה נוספת, מונתה ממשלת מעבר וב-27 באפריל אוחדה בופטצוואנה מחדש עם דרום אפריקה, יחד עם שאר הבנטוסטנים.