בו ברגדאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בו רוברט ברגדאל
Bowe Robert Bergdahl
ברגדאל, 2009
ברגדאל, 2009
ברגדאל, 2009
לידה 28 במרץ 1986 (בן 38)
סאן ואלי, איידהו, ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות ארצות הבריתארצות הברית הדיוויזיה ה-25 של צבא ארצות הברית, הבריגדה ה-4, גדוד 501
תקופת הפעילות מ-2008
דרגה SGT צבא ארצות הברית
קיבל העלאה בהיעדרותו.
תפקידים בשירות
לוחם
פעולות ומבצעים
מלחמת אפגניסטן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בו רוברט ברגדאלאנגלית: Bowe Robert Bergdahl, נולד ב-28 במרץ 1986 בסאן ואלי, איידהו שבארצות הברית) הוא חייל בצבא ארצות הברית, ששהה בשבי מיוני 2009 עד מאי 2014[1]. ברגדאל הוחזק על ידי ארגון חקאני שנתמך על ידי הטליבאן.

מעמדו הצבאי והיעלמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגדאל שירת בגדוד מס' 1 של רגימנט החי"ר ה-501, ובחטיבה מס' 4 של אוגדת החי"ר ה-25, שבסיסה בפורט ריצ'רדסון, אלסקה. במהלך שירותו באפגניסטן הביע דעות נגד המלחמה ונגד מדיניות ארצות הברית. בליל ה-30 ביוני 2009 נטש ברגדאל את משמרתו ועזב את המוצב שבו שהתה יחידתו. לפי עדויות של אנשי מחלקתו, נשלחו אחריו כוחות חיפוש וחילוץ. כוחות אלו נתקלו במארבים של אנשי טליבאן ובקרבות שהתפתחו אז, נהרגו שישה לוחמים אמריקאים. מאז, הטליבאן פרסם חמישה קטעי וידאו המציגים אותו בשבי. הטליבאן דרש 1,000,000 דולר ואת שחרורם של 21 אסירים אפגנים וד"ר עאפיה סידיקי תמורת שחרורו של ברגדאל. הם איימו להוציאו להורג אם לא ימלאו את דרישותיהם.

בעת לכידתו, היה בדרגת טוראי. הוא הועלה לדרגת סמל ביוני 2010, למרות הנסיבות השנויות במחלוקת לגבי אופן נפילתו בשבי. ברגדאל העביר ביקורת וערער על הלגיטימיות של המלחמה באפגניסטן. במייל שכתב להוריו לפני שנעלם מבסיסו, אמר[2]:

צבא ארצות הברית הוא הבדיחה הכי טובה שממנה העולם יכול לצחוק. זהו צבא השקרנים, הבוגדים, הטיפשים והבריונים. הסמלים הטובים הם מעטים, והם מנסים לצאת מכאן מהר ככל שניתן, והם אומרים לנו הטוראים לנהוג כך גם כן.

אני מצטער על כל מה שקורה כאן. האנשים האלה צריכים עזרה, אבל במקום זה הם מקבלים את המדינה היהירה בעולם, שאומרת להם שהם כלום, שהם טיפשים, ושאין להם מושג איך לחיות… לא אכפת לנו כשאנחנו שומעים את חברינו מדברים על לדרוס את ילדיהם (של האפגנים) ברחובות המלוכלכים עם הרכבים המשוריינים שלנו… אנחנו מעליבים אותם, ואז צוחקים בפניהם, כשהם לא מבינים מה אמרנו

.

לאחר חטיפתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 ביולי 2009, הפיץ הטליבאן סרטון וידאו המראה כיצד ברגדאל נחטף. בסרטון, הופיע ברגדאל כשהוא מדוכא ומפוחד. מחלקת ההגנה של ארצות הברית הוציאה הצהרה ב-19 ביולי שאישרה כי ברגדאל הוכרז כ"נעדר" ב-1 ביולי, ומעמדו שונה ל"שבוי" ב-3 ביולי.

בסרטון, בן 28 דקות, רואים את שוביו כשהם מחזיקים בדסקיות שלו כדי להוכיח שזהו ברגדאל. בסרטון, ברגדאל נוקב בתאריך ה-14 ביולי ומציין פיגוע שהתרחש באותו יום[3].

על פי סוכנות הידיעות AP, אמר הגנרל נבי מולאחייל מהמשטרה הלאומית של אפגניסטן כי החטיפה התרחשה במחוז פקטיקה. מקורות אחרים טענו כי הוא נתפס על ידי קבוצה בהנהגת הטליבאן שהעבירה אותו לפרובינציית גאזני. הגרדיאן ציטט מפי מקורות שהעריכו כי קיים קושי מוגבר לשלוח צוות חילוץ בשל הסבירות כי ברגדאל הועבר לפקיסטן. סוכנות הידיעות AP ציטטה גם את זאביוללה מוג'היד, דובר הטליבאן, שאמר כי "אנשי המיליציה שמחזיקים בחייל לא הגדירו עדיין שום תנאים תמורת שחרורו".

בדצמבר 2009, חמישה חודשים לאחר היעלמותו של ברגדאל, זרוע התקשורת של הטליבאן האפגני הודיעה על שחרור סרט וידאו חדש על "חייל אמריקאי בשבי באפגניסטן" והיה זה הסרט הראשון אודותיו. מבצעי צבא שונים לאיתור החייל נחלו כישלון.

ב-25 בדצמבר התפרסם סרט וידאו נוסף ובו ברגדאל נראה במדי קרב וקסדה. הוא תיאר את מקום לידתו, והצהיר בדבר היחס האנושי שהוא מקבל משוביו. הוא מסיים בהצהרה שהוכתבה לו על ידי הטליבאן כי אמריקה לא צריכה להיות באפגניסטן וכי עליה לסגת אם אינה רוצה לטבוע בבוץ האפגני, כמו בווייטנאם.

ב-7 באפריל 2010 פרסם הטליבאן סרטון השלישי של ברגדאל, עם שיער ארוך וזקן, הוא נראה מתחנן לשחרור אסירים אפגנים מגואנטנמו וכלא בגראם בקאבול[4].

בנובמבר 2010, הופיע ברגדאל בסרטון וידאו קצר רביעי ובמאי 2011, שוב פרסם הטליבאן סרטון ובו נראה ברגדאל.

ב-15 בינואר 2014, קיבל צבא ארצות הברית סרטון וידאו חדש לאחר שלוש שנים מאות החיים האחרון שהתקבל. בכיר צבאי מסר אז כי "בסרטון נראה כי חלה החמרה במצבו הבריאותי של ברגדאל".

ב-4 בפברואר 2010, דרש הטליבאן את שחרורה של עאפיה סידיקי, מדענית מפקיסטן שהורשעה על ידי בית משפט בארצות הברית באשמת ניסיון לרצוח חיילים אמריקאים באפגניסטן, ואיים להוציא להורג את ברגדאל אם דרישתם לא תיענה.

בפוקס ניוז דווח כי הטליבאן באפגניסטן ציין כי ברגדאל עוזר לאמן את אנשי הטליבאן, וכן מסייע בהכנת פצצות טקטיות לפגיעה במוצבים של חיל הרגלים האמריקאי באפגניסטן. הפנטגון דחה את הדיווחים כתעמולה של הטליבאן.

שחרורו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר למעלה מחמש שנות שהות בשבי הוא שוחרר ב-31 במאי 2014[5], לאחר תיווך בין גורמים בממשלת קטר לאנשי הטליבאן, תיווך שהביא לשחרור 5 אסירים אפגניים בכירים ביותר כולל עבדול האק ואסיק מכלא גואנטנמו תמורתו. ביום שחרורו הוא הועבר לידי הצבא האמריקני.

עסקת שחרורו של ברגדאל עוררה סערה ציבורית בארצות הברית. זאת בשל הנסיבות השנויות במחלוקת של נפילתו בשבי, ובשל כך שהשחרור נעשה במחטף, וללא עדכון ואישור מהקונגרס כנדרש בחוק האמריקאי. המתנגדים לעסקה טענו כי מדובר במהלך יחסי ציבור של הנשיא אובמה וכי ברגדאל צריך להיחקר על נסיבות נפילתו בשבי בחשד לעריקות ובגידה ולתת את הדין בהתאם.

לאחר השחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקטובר 2015 התחילה סדרת הפודקאסטים serial את עונתה השנייה. בסדרה יש סיפור אחד המסופר על ידי העיתונאית שרה קניג, במשך מספר פרקים. בכל פרק מתמקדים בנושא אחד הקשור לסיפור. בעונתה השנייה החליטה קניג לספר על בו. במהלך הפרקים יש הקלטות של שיחות איתו, ראיונות עם אנשים ששרתו איתו ועוד[6].

חקירה צבאית ומשפטו של ברגדאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2014 הודיע צבא ארצות הברית כי החל בחקירה אודות נסיבות היעלמותו ולכידתו של ברגדאל. החקירה נוהלה על ידי מייג'ור ג'נרל קנט דאל.

ברגדאל אמר לחוקריו כי כאשר עזב את הבסיס ביוני 2009, הוא התכוון לצעוד לבסיס אחר ולהודיע שם על התנהלות לא תקינה בבסיסו, ואז לחזור לשם.

בספטמבר 2015 העיד קנט דאל בפני בית המשפט בטקסס שערך שימוע מקדים. דאל אמר לבית המשפט כי לא מצא עדות לכך שברגדאל אהד את הטאליבן או שהתכוון לנטוש את יחידתו. דאל סבר שלברגדאל היו "ציפיות לא מציאותיות ואידיאליסטיות מאנשים"[7]. דאל הוסיף והעיד שלא מצא ראיה לכך שחייל כלשהו של צבא ארצות הברית נהרג במהלך החיפושים אחריו[7]. כמו כן אמר דאל בעדותו כי לדעתו מאסר יהיה עונש "לא הולם" עבור ברגדאל[8].

בדצמבר 2015, החליט צבא ארצות הברית להעמיד אותו לדין בבית משפט צבאי. את ההחלטה בעניינו של ברגדאל קיבל הגנרל רוברט אברמס, ראש מפקדת כוחות הצבא בבסיס פורט בראג שבצפון קרוליינה. בתגובה להחלטה אמר פרקליטו כי הגנרל אברמס "לא שעה לעצת הקצין שערך את השימוע והאזין לעדים". הוא הוסיף כי נציג התביעה הצבאית, מארק ויסגר, שניהל את השימוע המקדמי לברגדאל בטקסס בחודש ספטמבר, קיבל גם את המלצת הקצין החוקר שאין לכלול בשחרורו של ברגדאל סעיף העלול לפגוע ביכולתו להשיג עבודה, וכי יש להעמידו לדין בפני טריבונל שבו העונש המרבי שיכול להיפסק בערכאה זו הוא שנת בידוד[9].

המחיר ששילם הצבא על היעלמותו של ברגדאל והחיפושים אחריו, הוא נושא שנתון במחלוקת. חיילים ששירתו באזור באותה תקופה, וכן גורמים נוספים, טוענים שנהרגו בין ארבעה לעשרה חיילים באופן ישיר כתוצאה ממאמצי החיפוש אחר ברגדהל[10]. כמו כן הם טוענים שרבים נוספים נפגעו ונהרגו באופן עקיף, בגלל התגברות המתקפות באזור בו שירת ברגדאל, בתקופה שאחרי היעלמותו, בגלל ריכוז מאמצי הצבא בחיפושים אחריו, מאמצים שעיכבו בין השאר סגירת בסיס קדמי בשם קיטינג (Keating), שבמהלך מתקפה של הטאליבן עליו, ב-3 באוקטובר 2009, נהרגו 8 חיילים אמריקאים ו-4 אפגנים ששירתו בהגנת הבסיס[11]. אולם גורמים צבאיים כמו החוקר קנת דאל, וכן גורמים עיתונאיים כמו הניו יורק טיימס, גורסים שטענות אלו אינן נכונות[12]. כיום ידוע על חייל אחד שנהרג בחיפושים אחר ברגדאל, מרק אלן, שנורה בראשו במהלך החיפושים, נעשה משותק, ונפטר עשר שנים אחרי, ב־2019, כתוצאה מפצעיו[13].

במהלך הקמפיין של דונלד טראמפ לנשיאות הוא כינה את ברגדאל "בוגד מזוהם" ("dirty rotten traitor") . בשל התבטאות זו, לאחר השבעתו של טראמפ לנשיא, פנו עורכי הדין של ברגדאל בבקשה לבטל את משפטו, בטענה שלא יוכל לקבל משפט הוגן[14]. בקשתם נדחתה, ומשפטו של ברגדאל נקבע לאוקטובר 2017[15].

בנובמבר 2017 קבע בית המשפט כי ברגדאל יודח מהצבא בקלון, ויקנס באלף דולר לחודש במשך עשרה חודשים. בית המשפט קבע כי ברגדאל לא יכנס לכלא, למרות ההאשמות החמורות שעמדו כנגדו (אחת מהן, סיכון מפקדתו ויחידתו, דינה עלול להיות מאסר עולם)[16]. החלטה זו של בית המשפט גררה גינוי חריף של הנשיא טראמפ, שכתב בטוויטרː "ההחלטה בעניין סרג'נט ברגדאל היא חרפה מוחלטת וגמורה לארצנו ולצבא שלנו"[17]. כמו כן נפתחו כנגד ההחלטה דפי מחאה בפייסבוק ועצומות, שטענו שברגדאל הוא בוגד וראוי לעונש כבד[18].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בו ברגדאל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ שוחרר החייל האמריקני שהוחזק בשבי טליבאן מאז 2009, באתר nana10‏, 31 במאי 2014
 2. ^ אלינור דוידוב , למה היה דחוף לארה"ב להשיב את החייל הסורר בו ברגדאל?, באתר "שיחה מקומית", 7 ביוני 2014
 3. ^ נטשה מוזגוביה, הטליבאן שידר קלטת של החייל האמריקני החטוף, באתר הארץ, 20 ביולי 2009
 4. ^ הטליבאן פרסם קלטת של חייל אמריקאי שבוי המתחנן לחזור הביתה, באתר הארץ, 9 באפריל 2010
 5. ^ יצחק בן חורין, "גלעד שליט" האמריקני שוחרר תמורת אסירים, באתר ynet, 31 במאי 2014
 6. ^ אתר למנויים בלבד חן חדד, בעונה השנייה של סדרת הפודקאסט "סיריאל": פרשת שבי של חייל אמריקאי החשוד בעריקה, באתר הארץ, 10 בדצמבר 2015
 7. ^ 1 2 Jr, Richard A. Oppel (2015-09-18). "Bowe Bergdahl Should Not Be Imprisoned, Army Investigator Says". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2020-07-10.
 8. ^ Ralph Ellis, Faith Karimi and Chris Lett CNN, General: Jail "inappropriate" for Bowe Bergdahl - CNNPolitics, CNN
 9. ^ אתר למנויים בלבד ניו יורק טיימסו רויטרס, החייל האמריקאי בו ברגדאל, ששוחרר משבי טליבאן, יישפט בבית דין צבאי, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2015
 10. ^ By Jake Tapper CNN, Fellow soldiers call Bowe Bergdahl a deserter, not a hero, CNN
 11. ^ Latest Medal of Honor brings COP Keating battle back into spotlight, Stars and Stripes
 12. ^ Schmitt, Eric; Cooper, Helene; Savage, Charlie (2014-06-02). "Bowe Bergdahl's Vanishing Before Capture Angered His Unit". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2020-07-10.
 13. ^ David Aaro, Master Sgt. Mark Allen dies 10 years after being shot while searching for Army deserter, Fox News, ‏2019-10-13 (באנגלית)
 14. ^ Jr, Richard A. Oppel (2017-01-20). "Bergdahl, Called 'Dirty Rotten Traitor' by Trump, Seeks End to Charges". The New York Times (באנגלית אמריקאית). ISSN 0362-4331. נבדק ב-2020-07-10.
 15. ^ Dan LamothecloseDan LamotheReporter covering the Pentagon, the U. S. militaryEmailEmailBioBioFollowFollow, Army Sgt. Bowe Bergdahl, held captive for five years, pleads guilty in connection with disappearance, Washington Post (באנגלית)
 16. ^ Dakin Andone, Holly Yan and Nick Valencia CNN, Bowe Bergdahl gets dishonorable discharge, avoids prison time, CNN
 17. ^ Daniella Diaz CNN, Trump on Bergdahl decision: 'Complete and total disgrace', CNN
 18. ^ שי לוי, ‏החייל שחזר מ-5 שנים בשבי והואשם בהריגה - לא יישב בכלא, באתר ‏מאקו‏, 8 בנובמבר 2017