בו ברגדאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בו רוברט ברגדאל
Bowe Robert Bergdahl
נולד 28 במרץ 1986
השתייכות Flag of the United States.svg הדיוויזיה ה-25 של צבא ארצות הברית, הבריגדה ה-4, גדוד 501
דרגה Army-USA-OR-05.svg SGT צבא ארצות הברית
קיבל העלאה בהיעדרותו.
תפקידים צבאיים

לוחם

בו רוברט ברגדאלאנגלית: Bowe Robert Bergdahl, נולד ב-28 במרץ 1986 בסאן ואלי, איידהו שבארצות הברית) הוא חייל בצבא ארצות הברית, השוהה בשבי מאז יוני 2009 על ידי ארגון חקאני שנתמך על ידי הטליבאן.

מעמדו הצבאי והיעלמותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגדאל שירת בבטליון 1 של גדוד חיל הרגלים ה-501, ובגדוד התקיפה מס' 4 של חטיבת חי"ר 25, שבסיסה בפורט ריצ'רדסון, אלסקה. הוא נעלם ב-30 ביוני 2009. מאז, הטליבאן כבר פרסם חמישה קטעי וידאו המציגים אותו בשבי. הטליבאן דורש 1,000,000 דולר ואת שחרורם של 21 אסירים אפגנים וד"ר עאפיה סידיקי תמורת שחרורו של ברגדאל. הם איימו להוציאו להורג ובינתיים רוב האסירים האפגנים מוחזקים במפרץ גואנטנמו.

בעת לכידתו, הוא היה בדרגת טוראי וביוני 2010, הוא הועלה לדרגת סמל.

חטיפתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 ביולי 2009, הפיץ הטליבאן סרטון וידאו המראה כיצד ברגדאל נחטף. בסרטון, הופיע ברגדאל כשהוא מדוכא ומפוחד. מחלקת ההגנה של ארצות הברית הוציא הצהרה ב-19 ביולי שאישרה כי ברגדאל הוכרז כ"נעדר" ב-1 ביולי, ומעמדו שונה ל"שבוי" ב-3 ביולי.

בסרטון, בן 28 דקות, הראים שוביו כשהם מחזיקים בדסקיות שלו כדי להוכיח שזהו ברגדאל. בסרטון ברגדאל נוקב בתאריך ה-14 יולי ומציין פיגוע שהתרחש באותו יום.

על פי סוכנות הידיעות AP, אמר הגנרל נבי מולאחייל מהמשטרה הלאומית של אפגניסטן כי החטיפה התרחשה במחוז פקטיקה. מקורות אחרים טענו כי הוא נתפס על ידי קבוצה בהנהגת הטליבאן שהעבירה אותו לפרובינציית גאזני. הגרדיאן ציטט מפי מקורות שהעריכו כי קיים קושי מוגבר לשלוח צוות חילוץ בשל הסבירות כי ברגדאל הועבר לפקיסטן. סוכנות הידיעות AP ציטטה גם את זאביוללה מוג'היד, דובר הטליבאן, שאמר כי "אנשי המיליציה שמחזיקים בחייל לא הגדירו עדיין שום תנאים תמורת שחרורו".

בדצמבר 2009, חמישה חודשים לאחר היעלמותו של ברגדאל, זרוע התקשורת של הטאליבן האפגני הודיעה על שחרור סרט וידאו חדש על "חייל אמריקאי בשבי באפגניסטן" והיה זה הסרט הראשון אודותיו. מבצעי צבא שונים לאיתור החייל נחלו כישלון.

ב-25 בדצמבר, סרט וידאו נוסף שוחרר ובו ברגדאל נראה במדי קרב וקסדה. הוא תיאר את מקום לידתו, והצהיר בדבר היחס האנושי שהוא מקבל משוביו. הוא מסיים בהצהרה שהוכתבה לו על ידי הטליבאן כי אמריקה לא צריכה להיות באפגניסטן וכי עליה לסגת אם אינה רוצה לטבוע בבוץ האפגני, כמו בווייטנאם.

ב-7 באפריל 2010, פרסם הטליבאן סרטון השלישי של ברגדאל, עם שיער ארוך וזקן, הוא נראה מתחנן לשחרור אסירים אפגנים מגואנטנמו וכלא בגראם בקאבול.

בנובמבר 2010, הופיע ברגדאל בסרטון וידאו קצר רביעי ובמאי 2011, שוב פרסם הטליבאן סרטון ובו נראה ברגדאל.

ב-15 בינואר 2014, קיבל צבא ארצות הברית סרטון וידאו חדש זה 3 שנים שלא היה אות חיים, בכיר צבאי מסר "מדובר באות חיים מצולם ראשון זה שלוש שנים. בסרטון נראה כי חלה החמרה במצבו הבריאותי של ברגדאל".

דרישות החוטפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-4 בפברואר 2010, דרש הטליבאן את שחרורה של עאפיה סידיקי, מדענית מפקיסטן שהורשעה על ידי בית משפט בארצות הברית באשמת ניסיון לרצוח חיילים אמריקאים באפגניסטן, ואיים להוציא להורג את ברגדאל אם דרישתם לא תיענה.

דיווחים על הצטרפותו לטליבאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפוקס ניוז דיווח כי הטליבאן באפגניסטן ציין כי ברגדאל עוזר לאמן את הטליבאן ומסייע בהכנת פצצות טקטיות לפגיעה במוצבים של חיל הרגלים האמריקאי באפגניסטן. הפנטגון דחה את הדיווחים כתעמולה של הטאליבן.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]