לדלג לתוכן

בילי הבובה (המסור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בילי הבובה
Billy the Puppet
בילי הבובה
בילי הבובה
סוג דמות בדיונית
הופעה ראשונה המסור (סרט קצר)
הופעה אחרונה המסור X
יוצרים

ג'יימס ואן

לי ונל
גילום הדמות טובין בל עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב טובין בל
מידע
כינויים

ג'יגסו

ג'יגסו הבובה
גזע בובה
מין זכר
כלי רכב תלת אופן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ביליאנגלית: Billy the Puppet או Billy Jigsaw) הוא בובה המופיעה בסדרת סרטי המסור. הבובה שימשה את ג'ון קרמר "ג'יגסו", לתקשר עם הקורבנות על ידי מסירת הודעות מוקלטות, המופיעות לעיתים קרובות על מסך טלוויזיה, ולעתים באופן אישי, כדי לתאר את פרטי המלכודות, חוקי המשחק והאמצעים שבהם יכלו הקורבנות לשרוד.

ג'ון, לפני שהפך לרוצח, יצר בובת צעצוע הדומה לבילי, עבור בנו שטרם נולד. ג'יל טאק, אשתו של ג'ון, נפגעת בבטנה על ידי בחור בשם, ססיל, ומפילה. הכעס הבלתי פתור של ג'ון היה כנראה המניע העיקרי לשימוש בגרסה מרושעת יותר של הבובה כדי להעביר את הוראותיו לקורבנות. ניתן לראות במלכודות שיצר ביטוי לכעס שלו על אנשים שלדעתו אינם מעריכים את חייהם, כאשר תינוקו שטרם נולד נהרג לפני שזכה לחיים משלו.

למרות שמעולם לא זוהה בסרטים, "בילי" הוא השם שבו מתייחסים אליו תסריטאים, במאים וחברי צוות השחקנים והצוות בסרטים דוקומנטריים ובראיונות. השם ניתן לו על ידי היוצר האוסטרלי ג'יימס ואן, הבמאי והמפיק של סרטי המסור.[1]

הפופולריות ארוכת השנים של סדרת הסרטים הביאה למרצ'נדייזינג של בילי.

בניית הבובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי וואן, בניית הפנים של הבובה המקורית עבור הסרט כללה חימר, עיסת נייר וכדורי פינג פונג שחורים עם קשתיות מצוירות לעיניים. נעשה שימוש פנימי בגלילי מגבת נייר. כדי לגרום לו לזוז, הבובנאים משכו אותו על חוט.[2]

עבור הסרט המסור 2, בילי עוצב מחדש עם תכונות מכניות שניתן להפעלה על בשלט רחוק.[3]

עבור הסרט המסור 3, צוות האביזרים קיבל את הבובה המקורית, אך מצא אותה לא מתאימה לעבודה, מכיוון שהיותה פגומה. במקום זאת, הם יצרו מחדש את בילי, תוך שימוש בקצף בחיתוך סילון מים לגופו במקום בפיברגלס, מצויד בצלחות שיחזיקו את הבובה יחד ובמגנטים שיחברו אותו לתלת אופן שלו. חלקו האחורי של ראשו היה ניתן להסרה, כדי להקל על החלקה של החלקים האנימטרונים.[4]

עבור הסרט המסור 4, צוות האביזרים יצר את הגוף מקצף בחיתוך סילון מים, מוחזק יחד על ידי מוטות מתכת. הם השתמשו במגנטים חזקים כדי ליצור משטח אחורי שטוח לבובה, כך שניתן היה למקם אותה בקלות על כל משטח מתכת. הפה ועיני כדור הפינג-פונג המלאות בשרף הועברו בשלט רחוק.[4][5]

הופעות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המסור (2004)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור

בסרט, בילי מתגלה לראשונה בטלוויזיה לעיניה של אמנדה יאנג, ומסביר לה מה עליה לעשות "במשחק". לאמנדה מחובר מלכודת (מלכודת הדובים ההפוכה) דרך הלסת שלה, ובילי רומז לה שהמפתח להסרת המלכודת נמצא בבטנו של שותפה המורדם. לאחר שאמנדה הרגה את שותפה ומצאה את המפתח היא משתחררת לחופשי. בילי נכנס לחדר על תלת אופן כדי לברך אותה על הישרדותה. מאוחר יותר, אדם סטנהייט, נזכר בכך שראה את הבובה בדירתו, אשר מחפש בחדר חשוך באמצעות הפלאש של המצלמה שלו, צחוקו של בילי הושמע, ואדם מכה בה במחבט.

המסור 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 2

בתחילת הסרט, בילי מתגלה על מסך טלוויזיה, ונותן רמזים לקורבן, מייקל מארקס.

מאוחר יותר, כאשר הבלשים מגלים את המחבוא החדש של ג'יגסו, כמה שוטרים עולים במדרגות ורואים את בילי.

המסור 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 3

בפלאשבק רואים את ג'יגסו בונה את בילי למשחק של אמנדה, מצייר את פניה של הבובה. מאוחר יותר, בילי מופיע בקלטת כדי ליידע את טרוי והבלש אליסון קרי על המלכודות והמשחק שלהם.

בילי משמש גם כדי להזכיר לג'ף דנלון את אירועי מות בנו.

המסור 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 4

בילי נראה לראשונה כאשר השוטר דניאל ריג מתעורר לאחר שהותקף בדירתו. ריג פותח את דלת חדר האמבטיה שלו, מושך חוט הדק ממכשיר הטלוויזיה. בילי מופיע על המסך כדי להסביר את המשחק של ריג.

הסוכנים פיטר סטרם ולינדסי פרז מוצאים מאוחר יותר את בילי בבית ספר, יושב על כיסא מוקף בנרות. ממקליט מיקרו-קלטות שנתלה על צווארה של הבובה, לומדת פרז שבן זוגה ייקח בקרוב את חייו של גבר חף מפשע (לימים התגלה כג'ף דנלון). עיניו של בילי מתחילות להפנות אל פרז. פניו של בילי מתפוצצים, נושף רסיסים בפניה ובצווארה. פרז מתמוטטת בזרועותיו של סטרם בזמן שבילי צוחק.[5]

המסור 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 5

בילי מופיע בפתיחת הסרט ומצהיר לסת' בקסטר את כללי המשחק שלו. לא ידוע איך מארק הופמן יצר את קלטת הווידאו למשחק הזה. לפי רשימה של קורבנות ג'יגסו פוטנציאליים, סת' היה האדם השלישי כקורבן אחרי ססיל ומארק וילסון . ב"משחקים" האלה, ג'יגסו לא השתמש בבובה. עם זאת, מסע המשחקים של ג'יגסו כבר החל לפני כן, כפי שהוצג במהלך אירועי ג'יגסו, שם בילי מופיע.

בילי נראה גם בתחילת המשחקים של הקורבנות, לאשלי, לובה גיבס, צ'ארלס, בריט ומליק .

המסור 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 6

ב- מסור 6, בילי מופיע בקלטת במלכודת הפתיחה, שמעמידה את סימון ואדי זה מול זה. הוא גם פונה לוויליאם איסטון במהלך שניים מארבעת המשחקים שלו. הוא מופיע במשחק השני של ויליאם תלוי בחבל, ובקלטת וידאו במשחק הרביעי. המסור 6 מציין את הפעם הראשונה שבה בילי מופיע "באופן אישי" כדי למסור פרטים לקורבנות.

המסור 7[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 7

בילי מופיע ב- מסור 7, הוא נותן לבראד וריאן הנחיות למלכודת שלהם באופן אישי., עושה את אותו הדבר עבור המשחק השני של בובי דגן, ומופיע בקלטת וידאו עבור הקורבנות האחרים. כאשר מארק הופמן הולך למחבוא שלו לאחר שהרג את ג'יל טאק עם מלכודת הדובים ההפוכה, ניתן לראות את בילי. הופעתו הסופית של בילי נמצאת במחבואו הסודי של הופמן בסוף הסרט הופמן מפוצץ את המקום.

המסור 8[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור 8

הפעם לבילי יש עיניים מוארות. הוא מופיע על תלת אופן עם אות על צווארו ועליה כתובה המילה "וידוי". מאוחר יותר הוא מופיע בקלטת וידאו כשעיניו מוארות, ומסביר לראיין איך הוא יכול להציל את אנה ומיטש.

המסור: המעגל נסגר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור: המעגל נסגר

בסרט, הבובה בילי משתנה, ובילי אמרסון מציג את הבובה החדשה שלו בהשראת הבובה בילי.

המסור X[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המסור X

בסרט העשירי, בילי מתלווה לנבחן עם חד אופן, כשמביא איתו את הציוד הנדרש למשחק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בילי הבובה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Saw: Uncut special features
  2. ^ Saw DVD special features
  3. ^ Saw 2: Diary #2
  4. ^ 1 2 Jason Ehl (props builder) (2007). The Details of Death: The Props of Saw III (DVD). Lionsgate Home Entertainment. Event occurs at 0:32–1:41.
  5. ^ 1 2 "Tobin Bell Previews Saw V Surprises"