בימבולנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בימבולנס
בימבולנס
מאפיינים כלליים
נקרא גם אמבולנס זעיר
אורך 220 ס"מ[1]
רוחב 130 ס"מ
מפרט טכני
מנוע חשמלי
מהירות מרבית 80 קמ"ש

בימבולנס הוא כלי רכב חשמלי קומפקטי, אשר מופעל על ידי ארגון מגן דוד אדום, ומשמש למתן עזרה ראשונה וסיוע חירום לאנשים בסכנת חיים[2]. נכון לשנת 2018 מד"א מפעיל כמה עשרות בימבולנסים ברחבי ישראל[3] כאשר מטרתם המרכזית היא קיצור זמן ההגעה של כונני מד"א לאירוע חירום והענקת טיפול מהיר ומקצועי ללא עיכובים.

מקור שמו הוא הלחם בסיסים של המילים "בימבה" ו"אמבולנס".

פרטים טכניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו רכב חשמלי זעיר המאויש בידי 2 חובשים או פרמדיקים, הרכב מיועד לשימוש של 2 נוסעים בלבד והוא מאפשר למתנדבי מד"א להגיש עזרה ראשונית מהירה אך אינו מאפשר פינוי של חולים כמו באמבולנס או בנט"ן.

יש בו ציוד רפואי מתקדם הכולל בין היתר ציוד החייאה, דפיברילטור, מזרק אפיפן לטיפול בהתקפי אלרגיה, תרופות לשעת חירום, אלונקה, לוח גב מתקפל וציוד חבישה.

יתרונו הגדול של הרכב הוא בגודלו הקטן אשר מאפשר לו לנסוע בשוליים ולא לבזבז זמן על חיפושי חניה ועמידה בפקקים. זהו רכב חשמלי חסכוני כאשר טעינה של 4 שעות מספיקה למשמרת של 8 שעות. מהירותו המרבית היא 80 קמ"ש ועלותו מגיעה לכ-50 אלף שקלים.

הרכבים הללו מצטרפים לשורת כלי רכב אשר נועדו לשמש את מתנדבי מד"א לשיפור זמני ההגעה (אופנועים, אופנים חשמליים, T3 וכו') אך חלים עליהם מספר הגבלות. לא ניתן לפנות בהם חולים ואסור להם לנסוע באור אדום ובכבישים מהירים מפאת קוטנם.

באירוע חירום ארבע הדקות הראשונות נקראות גם "ארבע הדקות הקריטיות" החשובות להצלת חיים. בדקות אלה, ללא זרימת דם מחומצן למוח, חל נזק בלתי הפיך לרקמת המוח. הצלת חיים דווקא בדקות הראשונות, הן אלה שיקבעו את גורלו של המטופל בפעולות ההחייאה הראשונות[4].

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימבולנס בזמן חניה וטעינת מצברים חשמלית

בספטמבר 2018 התקיים ערב הוקרה במד"א ירושלים אשר אליו הגיע נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה ובמהלכו הודיע על הטמעת מערכות ארגון ההצלה בארצו, וחזה בתרגול אירוע רב נפגעים ונהג בבימבולנס[5].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מד”א בפיתרון יצירתי נגד הפקקים: בימבולנס – רכב חשמלי קטן מיימדים, מלכת הכביש, ‏4 באפריל 2018
  2. ^ ד"ר איתי גל, צפו: כך נראה האמבולנס המיניאטורי החדש של מד"א, באתר ynet, 3 באפריל 2018
  3. ^ מירית פנחס, מד"א תפעיל רכבי בימבולנסים ברחבי הקריות, באתר mynet‏ קריות, 7 בפברואר 2018
  4. ^ חדשות 2, ‏המפגש המרגש בין חובש לקשיש שהציל, באתר ‏מאקו‏‏, ‏18 במרץ 2018‏
  5. ^ חדשות 2, ‏צפו: דוטרטה נוסע על ה"בימבולנס", באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 בספטמבר 2018‏