פרמדיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניידת טיפול נמרץ

פרמדיק (אנגלית: Paramedic) הוא בעל מקצוע פרא-רפואי אשר נועד לטפל במצבי חירום רפואיים. הפרמדיק מעניק טיפול מתקדם במתאר של טרום בית החולים, לרוב במצבים מסכני חיים, סמוך לרגע המחלה או הפציעה.

הטיפול שנותנים פרמדיקים כולל הערכה ראשונית של החולה או הפצוע, ביצוע אבחנה ומתן הטיפול הרפואי הנדרש (אם במתן תרופות, נוזלים או ביצוע ניתוחים זעירים מצילי חיים) על מנת לטפל במצב הרפואי הספציפי ולסייע למטופל. הטיפול לרוב יינתן תוך כדי פינוי לבית החולים, שם יינתן למטופל טיפול מלא. לרוב, הפרמדיק יעבוד מחוץ לשטח בית החולים ויגיעו לחולה עצמו באמצעות ניידות טיפול נמרץ, אופנועים, ודרכי גישה מהירה נוספות כמו מסוק או יחידת חילוץ. רוב הפרמדיקים במדינת ישראל מועסקים על ידי מד"א ופועלים במסגרת של ניידות טיפול נמרץ, אך ישנם גם פרמדיקים הממלאים תפקידים חיוניים בבתי חולים ובמרפאות בקהילה ומסייעים לצוות הרפואי לטפל במחלות קשות ופציעות במתאר של חדר מיון או חדר מיון קדמי.

הכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגן דוד אדום הוא היחיד המורשה בישראל על ידי משרד הבריאות להכשיר פרמדיקים, והוא המחלק את מספר הרישום של הפרמדיק.

בית הספר לפרמדיקים של מד"א ממוקם ברמת גן. מנהלו הוא ד"ר שפיר בוטנר.

ההכשרה נעשית במספר מסלולי הכשרה:

  • תואר ראשון ברפואת חירום מהמחלקה לרפואת חירום באוניברסיטת בן-גוריון בנגב או במכללה האקדמית צפת. תוכנית הלימודים אורכת שלוש שנות לימוד וכוללת לימודים עיוניים במדעי הבריאות, מדעי החיים ומדעי דבע והחברה, ב ב עם לימודים מעשים ובניידות טיפוץ ובמחלקות שונות בבתי חולים מד"א.
  • קורס המועבר בצה"ל ובמגן דוד אדום. הקורס אורך כשנה וארבעה חודשים, ומחולק לשלושה חלקים. החלק הראשון, כארבעה חודשים מוקדש ללימודים עיוניים. חלקו השני, האורך כשלושה חודשים, מועבר במסגרת בית חולים, שם נפגשים החניכים לראשונה עם חולים ופצועים בהם הם עשויים להתקל בעבודה השוטפת. חלקו השלישי של הקורס כולל הכשרה מעשית בניידות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום, וכולל כ-650 שעות הדרכה ועבודה מעשית. לאחר סיום ההכשרה, החניכים עוברים מבחן עיוני בכתב ומבחן מעשי על בובות תרגול.

היסטוריה של מקצוע הפרמדיק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכשרת הפרמדיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1979 נפתח לראשונה קורס פרמדיקים במגן דוד אדום. הקורס הודרך על ידי ד"ר ננסי קרוליין - רופאה מומחית בטיפול נמרץ והכשירה את הפרמדיקים הראשונים במדינת ישראל. מכיוון שאף בית חולים לא הסכים לקבל את הפרמדיקים לתקופת חניכה לאחר הלימודים הם עברו ישירות לעבודה בניידות טיפול נמרץ. בסיום הקורס לא נמצא נציג של משרד הבריאות שיחתום על התעודות ולבסוף ד"ר טולשינסקי ממשרד הבריאות הסכים לחתום על התעודות על סמך היכרות אישית עם בוגרי הקורס.

קורס הפרמדיקים המשיך להתקיים במסגרת מגן דוד אדום ובשנת 1998 נפתח לראשונה קורס הפרמדיקים הצבאי. הקורס הועבר על ידי מדריכי מד"א במסגרת בית הספר לרפואה צבאית (בה"ד 10) והכשיר פרמדיקים למסגרות הצבאיות השונות בהכשרה הזהה לקורס האזרחי - לאחר שירותם חלקם המשיך לעסוק במקצוע גם באזרחות.

ביוני 1994 יצא לאור הגיליון הראשון של העיתון "דחוף" (יצא לאור עד יוני 1997) - ביטאון ברפואת חירום שהוצא על ידי "איגוד הפרמדיקים בישראל".

בשנת 1997 נפתח באוניברסיטת בן-גוריון המסלול ל"תואר ראשון ברפואת חירום" - מסלול לימודים אקדמאי המשלב קורסים מהפקולטה למדעי החיים והרפואה ובסופו מקבלים הסטודנטים תעודת פרמדיק בנוסף לתואר הראשון.

בשנת 1998 נפתח בבית הספר לסיעוד ב"אסף הרופא" מסלול המשלב קורס פרמדיקים בלימודי הסיעוד ובסופו הסטודנטים מקבלים תעודת תואר ראשון בסיעוד (B.S.N), תעודת אח מוסמך ובנוסף תעודת פרמדיק.

הפרמדיק במגן דוד אדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1972 החלו רופאים להצטרף לניידות טיפול נמרץ של מגן דוד אדום. הניידת כללה צוות של רופא, אחות ונהג ממגן דוד אדום. עם השנים הוכשרו חובשים ממגן דוד אדום לעבוד בניידת והחליפו את האחיות. ניידות הטיפול נמרץ הראשונות נפתחו בשם שח"ל (שירות חירום לבבי) בירושלים, ובהמשך גם בתל אביב, חיפה, קריית שמונה, רחובות ועוד. עם סיום קורס הפרמדיקים הראשון שונה הרכבו של צוות ניידת הטיפול נמרץ והורכב מרופא מומחה, פרמדיק וחובש שהוא נהג האמבולנס.

עם הזמן, ככל שהוכשרו יותר פרמדיקים, הרופאים בניידות, שבתחילה היו רופאים מומחים בתחומם (לרוב ניתנה העדפה לרופאים מרדימים, עקב הדמיון שבין חלק מהפרוצדורות שמבצעים מרדימים, לאלו שבסמכות פרמדיק), הוחלפו בהדרגה ברופאים צעירים יותר (בעיקר סטאז'רים או מתמחים בתחומים שונים) שהתחלפו בתדירות גבוהה. הרופאים הצעירים הסתמכו יותר ויותר על הידע והמיומנות של הפרמדיקים הוותיקים, והכוח הרפואי המוביל בניידות הפך להיות הפרמדיק[דרוש מקור].

בשנת 1994 נכנס לפעילות בכרמיאל אמבולנס טיפול נמרץ (אט"ן) הראשון. האט"ן הוא ניידת טיפול נמרץ אשר מופעלת ללא רופא ואיש הצוות הרפואי הבכיר בה הוא הפרמדיק. תחילה היו מעט ניידות שכאלה, והרבה ניידות עם רופאים - אך עם השנים התהפך היחס והיום רוב ניידות הטיפול נמרץ במגן דוד אדום הן אט"ן ללא רופא. בחברות פרטיות (כגון שח"ל ואחרות) טרם ניתן אישור לפתוח ניידת טיפול נמרץ ללא רופא.

מסוקי החילוץ של מד"א מאוישים בשני פרמדיקים האמונים על הטיפול הרפואי המוטס[1].

נכון לשנת 2018 הוכשרו בישראל כ-3000 פרמדיקים.

ע"פ עבודת מחקר שבוצעה באוניברסיטת בן-גוריון ומד"א בשנת 2016, 73% מהפרמדיקים נוטשים את המקצוע תוך 5 שנים, ו93% תוך 10 שנים מסיום הכשרתם[2].

מעמד חוקי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבודתם של פרמדיקים מוסדרת בתקנות הרופאים (כשירויות לביצוע פעולות חריגות), התשס"א-2001[3]. בתקנות אלה מוגדר פרמדיק כעוזר רופא אשר רשאי לבצע מספר פעולות שמוגדרות כעיסוק ברפואה (מוגדרות כפעולות חריגות, שכן, ככלל, עיסוק ברפואה מותר לרופא בלבד). על פי התקנות, פרמדיק מחויב לעבוד על פי הוראת רופא. לפי התוספת השביעית לתקנות, לפרמדיק מותר לבצע מספר פעולות חריגות כגון אינטובציה, דפיברילציה, שימוש בקוצב לב חיצוני, ניתוחי שטח ומתן תרופות.

כיום לפרמדיק מותר להכריז על מוות ואף יש לו הסמכות לחתום על מותו של אדם לאחר אישור טלפוני של רופא מד"א היושב בממל"מ (מוקד מד"א לאומי משולב).

נכון ל-2014 נדונה הצעת חוק של ממשלת ישראל להסדרה נפרדת של פעילותם של פרמדיקים[4]. הצעה קודמת להסדרת רישוי מקצועי לפרמדיקים[5] לא הגיעה לחקיקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]