בישופות אייכשטט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בישופות אייכשטט
Hochstift Eichstätt
היסטוריה
תאריכי הקמה 1305 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריכי פירוק 1802 עריכת הנתון בוויקינתונים
ישות קודמת דוכסות בוואריה
ישות יורשת נסיכות הבוחר מבוואריהנסיכות הבוחר מבוואריה נסיכות הבוחר מבוואריה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הנסיכות-בישופות של אייכשטטגרמנית: Hochstift Eichstätt‏; Fürtsbistum Eichstätt‏; Bistum Eichstätt) הייתה נסיכות כנסייתית קטנה של האימפריה הרומית הקדושה. במרכזה הייתה העיירה אייכשטט, אשר הייתה ממוקמת במדינת בוואריה של ימינו, מעט ממערב לרגנסבורג, מצפון לנויבורג אן דר דונאו ואינגולשטאדט, מדרום לנירנברג, ומדרום מזרח לאנסבך.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קתדרלת איכשטט, נוסדה על ידי הבישוף הראשון ויליבלד הקדוש בשנת 741

מבחינה גאוגרפית, שטח הנסיכות-בישופות היה מקוטע מאוד, ונכון לשנת 1789 היה מורכב מחלק עיקרי אחד במזרח שגבל בבוואריה בצפון, במזרח ובדרום, ובפפנהיים וברנדנבורג-אנסבך במערב. שאר הנסיכות הייתה ממוקמת ממערב והורכבה מכמה אזורים בגדלים שונים המובלעים בעיקר בתוך ברנדנבורג-אנסבך. השטח הכולל היה כ-1100 קמ"ר, עם אוכלוסייה של 58,000 נפש (נכון לשנת 1855).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיוקסיה של אייכשטט הוקמה בשנת 741, כאשר המיסיונר האנגלו-סכסוני ויליבלד הקדוש הוקדש לבישוף על ידי בוניפציוס הקדוש ופנה לכנסיית אייכשטט בדוכסות הגזע הגרמנית של בוואריה. יורשיו השיגו מעמד של נסיך-בישוף, כאשר ירשו את השטחים הפרנקוניים של פקידיהם ה-Vogt לשעבר, שושלת רוזני הירשברג שנכחדה (בטירת הירשברג בעיירה ביילנגריז של היום). בתגובה לרפורמציה הפרוטסטנטית, אייכשטט הצטרפה לליגה הקתולית ב-1617. אדמות הבישופות היו מרכז של הקונטרה-רפורמציה ואתר של משפטי כישוף רבים.[1]

במהלך החילון הגרמני של 1802 בעקבות מלחמות המהפכה הצרפתית, הבישופות חולנה וניתנה ב-1803, יחד עם ארכיבישופות זלצבורג, כפיצוי לארכידוכס פרדיננד מהבסבורג-לורן, אחיו של הקיסר פרנץ השני והדוכס הגדול לשעבר של טוסקנה. שלוש שנים מאוחר יותר, בעקבות תבוסתה של אוסטריה על ידי נפוליאון בקרב אוסטרליץ, האזור ניתן לממלכת בוואריה על פי חוזה פרסבורג. מ-1817 עד 1855, הנסיכות הוקמה מחדש כפייה של בוואריה לטובת בנו החורג של נפוליאון, אז'ן דה בוארנה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ From 1532 to 1723 at least 249 people (219 women, 30 men) were accused of being witches and 224 of them were executed. For the others their execution is either not yet proven (12) or they died in prison (4) or were released (8) or expelled from the diocese (1). The majority of witch trails was driven between 1613 and 1630 under the Prince-bishop Johann Christoph von Westerstetten. During these 18 years at least 199 trails and 176 executions of 150 women and 26 men can be shown today.