ממלכת בוואריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממלכת בוואריה
Königreich Bayern
Flag of Bavaria (striped).svg Wappen Deutsches Reich - Königreich Bayern (Grosses).png
דגל סמל
Map-DR-Bavaria.svg
Castle Neuschwanstein.jpg
טירת נוישוונשטיין
יבשת אירופה
שפה נפוצה בווארית
עיר בירה מינכן
משטר דוכסות (550-1623)
נסיכות בוחרת (1623-1806)
ממלכה (1806-1918)
הקמה
תאריך
דוכסות פרנקית
550[1]
פירוק
תאריך

1918
ישות יורשת Socialist red flag.svg הרפובליקה הסובייטית הבווארית
גרמניהFlag of Germany.svg רפובליקת ווימאר

ממלכת בוואריהגרמנית: Königreich Bayern; קֶניגְרַייךְ בָאיֶירְן) הייתה מדינה היסטורית בדרום-מזרח גרמניה. המדינה התקיימה כיישות מונרכית בצורות שונות החל מדוכסות בסביבות שנת 550 עד לפירוקה כממלכה בשנת 1918. לאורך ההיסטוריה, גבולות הממלכה השתנו רבות, אך האזור הדרום-מזרחי של גרמניה אשר נחשב לחבל הארץ הבווארית היה תמיד לבה של הממלכה ומקום בירתה מינכן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העדויות הראשונות בכתב להתיישבות באזור בוואריה של היום נמצאו בכתבים רומאיים, ואיזכרו התיישבות קלטית כחלק מהחברה הטנאית (La Tène). בתקופה הרומאית והקדם-רומאית אזור בוואריה התחלק בין פרובינציאת רייטיה ואזור וינדליקה.

במאה ה-5 אזורי דרום גרמניה, מזרח אוסטריה ושווייץ של ימינו, היו בשליטת הקיסרות הרומית והיו הבמה לנדידה מרובה של שבטים ומתיישבים מחוץ לפרובינציות. לפי אחת התאוריות למקור השם 'בוואריה', השם מגיע מגלגול של השם הלטיני 'בואיוהימום' (Boiohaemum), שם אשר מיוחס לשבט הבוֹאִי הקלטי אשר שכן במרכז אירופה, בדומה לגלגול שמו של חבל בוהמיה.

ההתייחסות לאזור כבוואריה ולמתיישבים בו כבווארים נמצא לראשונה בכתבים פרנקים ובכתביהם של היסטוריון המאה ה-6 יורדנס והבישוף ונאנטיוס פורטונאטוס אשר תיאר את מסעו באזור. חפירות ארכיאולוגיות של המאה ה-5 וה-6 באזור מצביעות על התיישבות בעלת אופי הנשאב ממספר רב של תרבויות באזור. גישתם כיום של חוקרים רבים נוטה לכיוון הסברה כי התרבות הבווארית אינה הומוגנית ביסודה, אך נוצרה מאוסף תרבויות וגובשה לתוך חברה אחת מתוך נסיבות התקופה.

דוכסות בוואריה (550-1623)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדוכסות הבווארית החלה כאשר בוואריה הפכה למדינה תחת החסות הפרנקית, הפרנקים ראו את בוואריה כנכס אסטרטגי וכחוצץ בינם לבין עמי המזרח. הדוכסות החלה עם המלכתו של גריבולד הראשון, דוכס בוואריה בן למשפחת המלוכה האגילולפינגית (Agilolfing). הדוכס גריבולד היה או פרנקי או אולי אף נבחר מבין העם הבווארי, שושלתו המשיכה לשלוט בבוואריה תחת חסותם של הפרנקים עד שנת 778.

במהלך המאה ה-8 היחסים בין הדוכסים הבווארים והמלוכה הפרנקית היו בעיקר מתוחים, למשך מספר שנים אפילו הצליחה בוואריה להשיג עצמאות יחסית, אך לבסוף האחיזה הפרנקית בבוואריה הייתה על העליונה. בשנת 749, ירש טסילו השלישי, דוכס בוואריה את הדוכסות הבווארית ומספר שנים אחר כך החל לפעול באופן עצמאי וסירב במספר מקרים לשתף פעולה עם המלך הפרנקי קרל הגדול, מה שהוביל את הפרנקים בשנת 788 להסרת טסילו השלישי מכס הדוכסות וביטול שושלת המלוכה האגילולפינגית, במקום נמלכו דוכסים משושלת המלוכה הפרנקית. בין השנים 788 - 843 הייתה בוואריה חלק מהאימפריה הפרנקית. בשנת 843, לאחר מלחמה על ירושת האימפריה בין נכדיו של קרל הגדול, נחתם חוזה ורדן, שחילק למעשה את האימפריה בין השלושה. בוואריה הייתה עכשיו לדוכסות בממלכתו המזרחית של לודוויג הגרמני, הממלכה שתהייה הבסיס לאימפריה הרומית הקדושה.

במשך 400 השנים הבאות, מספר רב של שושלות ובתי מלוכה שונים החליפו את השליטה בבוואריה. שטחה של הדוכסות אף הוא השתנה לא מעט, עם רכישות טריטוריאליות שונות וחלוקות בין יורשים. בשנת 976 איבדה בוואריה טריטוריות נרחבות בדרום ובדרום-מזרח הדוכסות, כתוצאה ממרידתו של היינריך השני. בין הטריטוריות האלו הייתה 'אוֹסטרִיכִי' או 'הממלכה המזרחית', טריטוריה זאת קיבלה מעמד של דוכסות בפני עצמה, דוכסות שהפכה לימים לאוסטריה.

בשנת 1156 ירש את הדוכסות היינריך ה-12 ('הארי'), שהיה גם דוכס סקסוניה. בשנת 1180, ביטל קיסר האימפריה הרומית הקדושה פרידריך הראשון (ברברוסה) את שלטונו של היינריך ה-12 והעניק את דוכסות בוואריה בתור פייף לשושלת בית ויטלסבאך, שושלת שעתידה למלוך בבוואריה עד פירוק המלוכה בשנת 1918.

בין השנים 1503 - 1505, התחוללה בבוואריה מלחמת לנדסהוט על הירושה של בית ויטלסבאך, בין דוכסות בוואריה-מינכן לבוואריה-לנדסהוט. כתוצאה ממלחמה זאת, שושלת ויטלסבאך בתמיכת הקיסרות הרומית הקדושה, ירשה את דוכסות לנדסהוט לטובת דוכסות בוואריה, ואיחדה למעשה את הדוכסויות השונות לדוכסות בוואריה.

נסיכות בוואריה (1623-1806)[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיכות בוואריה החלה כאשר דוכס בוואריה, מקסימיליאן ה-1 החליף את הנסיך הבוחר בנסיכות פלטיין הריין. נסיכות הפלטיין הייתה בשליטת בית ויטלסבאך, בדומה לבוואריה, אך בשונה מבוואריה הנסיכות קיבלה את מעמד הנסיכות הבוחרת באימפריה הרומית הקדושה. כאשר בשנים הראשונות של מלחמת שלושים השנים בשנת 1623 הודח נסיך נסיכות פלטיין הריין לאחר מעורבותו במרד בוהמיה, תפס את השלטון דוכס בוואריה שהיה מאותו בית מלוכה ולמעשה קיבל הדוכס את התואר נסיך בוחר, מה שהפך את בוואריה מאותו רגע למעמד נסיכות בוחרת בקיסרות הרומית הקדושה.

המאות ה-17 וה-18 היו תקופה סוערת ברחבי אירופה ובוואריה ידעה תהפוכות רבות. במהלך תקופה זאת היו חיכוכים ומתיחות רבה בין בוואריה לאוסטריה שהתבססו על האמביציות הנרחבות של נסיכי בוואריה. מתיחות זאת הובילה אפילו לכך שלפרק זמן קצר אוסטריה אף שלטה בבוואריה.

ממלכת בוואריה (1806-1918)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1806, נפוליאון בונפרטה כבש את גרמניה ובין יתר הרפורמות שהוא הנחיל, עשרות דוכסויות ונסיכויות קטנות אוחדו לכדי כ-30 והאימפריה הרומית הקדושה בוטלה. ממלכות גרמניה הפכו לאיחוד זמני תחת המשטר הצרפתי, איחוד שנקרא קונפדרציית הריין. במהלך השינויים המבניים הללו, קיבלה בוואריה את התואר ממלכה ונסיך בוואריה הפך למלך בוואריה.

בתקופת קונפדרציית הריין ואחריה, בוואריה עברה תהליך מודרניזציה בתחומים רבים ביניהם תחומים פוליטיים וחברתיים. בשנת 1818 נכתבה חוקה מודרנית יחסית לממלכות גרמניה האחרות, אשר יצרה פרלמנט המבוסס על שני בתים: הבית העליון שישבו בו חברי האצולה ובעלי הקרקעות; והבית התחתון שישבו בו נציגי הציבור מהדרגות הנמוכות יותר. בשנת 1825, עלה לכס השלטון המלך לודוויג הראשון שתרם רבות לתרבות, לאמנות ולמבנה הדתי בבוואריה. תחת שלטונו נבנו מבני ציבור מרשימים ביופים והייתה פריחה תעשייתית, כולל הקמת 'תעלת לודוויג' אשר קישרה בין הדנובה לבין המיין. מלוכתו של לודוויג הראשון הופסקה בתקופה הסוערת של אביב העמים בגרמניה של שנת 1848, לודוויג היה השליט היחיד שנאלץ לוותר על הכס בגרמניה של אותה השנה.

בזירה הגרמנית במהלך המאה ה-19, בוואריה הייתה ביחסים טובים עם אוסטריה ולרוב חברה אליה אל מול פרוסיה. החל מאמצע המאה ה-19, כאשר החלה פרוסיה במהלכים לאיחוד גרמניה, החלוקה בין המחנה האוסטרי (שכלל את בוואריה) לבין איחוד צפון גרמניה היווה מכשול לאיחוד גרמניה כולה. המתיחות בין שתי המחנות התפוצצה לכדי מלחמת אוסטריה-פרוסיה (או 'מלחמת שבעת השבועות') בשנת 1866. ההפסד של אוסטריה במלחמה זו גרם לתזוזה של מדינות גרמניה לכיוון פרוסיה ואיחוד גרמניה והרחיק בעצם את אוסטריה ממקומה בחברה הגרמנית. החל משנת 1866, כתוצאה מהמלחמה, מדינות צפון גרמניה[2] יצרו את הקונפדרציה הצפון-גרמנית, מה שביטל לזמן מה את הקונפדרציה הגרמנית. בוואריה הייתה בתקופה זאת ממלכה בדרום גרמניה, ללא קשרים רשמיים לאיחוד גרמני כזה או אחר.

מלכי בוואריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך לודוויג הראשון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שלטונו של הדוכס הראשון של הממלכה גריבולד הראשון החל בסביבות שנת 550, אך לפני תאריך זה אין עדויות כתובות לשלטון, למרות שישנן עדויות להתקיימות תרבותית באזור.
  2. ^ כל המדינות צפונית לנהר המיין.