בית ברגהיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית ברגהיים הקדמי

בית ברגהיים (הקדמי והאחורי) הם שני מבנים המהווים כיום חלק מקריית עיריית ירושלים.

מבנים אלה (אשר כונו גם "בניין דארוטי") נבנו בסמטת יוחנן מגוש חלב בשנות ה-80 של המאה ה-19, למול גן העיר. המבנים נבנו כביתו הפרטי של הבנקאי והסוחר העשיר פטר ברגהיים, שהיה יהודי מומר מגרמניה. המבנה הקדמי (בית ברגהיים הקדמי) נבנה בשנת 1880, והמבנה האחורי נבנה מספר שנים לאחר מכן. מבנה דו קומתי זה שילב בנייה אירופאית האופיינית לגרמניה (גג רעפים עם עליית גג) עם בנייה ירושלמית טיפוסית (שערים וחלונות מקושתים בקומתו התחתונה). שער הכניסה למבנה עוטר באבן רישא שעליה חקוק מגן דוד, ומשני צדי הפתח הוצבו ספסלי אבן - מוטיב המאפיין בנייה מוסלמית בעיר העתיקה. בחלקה הצפוני של חזית המבנה הייתה חנות שהכניסה עליה הייתה מבעד שער קמור.

מאחורי המבנה הקדמי הייתה חצר ובה בור מים ואורוות.

לאחר מותו של ברגהיים הבית נמכר, ולאחר מכן הפך לחלק ממלון דה פראנס (Hotel de France) שפעל במקום. בשנות ה-20 של המאה ה-20 שימש המבנה כמשרדה של הנרייטה סאלד ולאחר מכן הפך למלון שנקרא מלון דארוטי (Darouti's Hotel). לאחר מלחמת העצמאות שימש המבנה כמעבדות של בית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית.

המבנה הקדמי והאחורי היו מחוברים ביניהם בגשר עילי.

התוכניות השונות להקמת קריית עיריית ירושלים ובעיקר תוכניתו של האדריכל אלפרד מנספלד הציעה להרוס מבנה זה, אולם תוכנית ניב התנגדה להריסה. המבנים הקדמיים והאחוריים שומרו וכיום מהווה חלק מקריית העירייה. הגשר בין המבנים נהרס.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריית העירייה של ירושלים - מבט מכיוון דרום לצפון
הבניינים הארמנייםהבניין ההיסטורירחוב יפורחבת הדקליםכיכר ספראבניין הזואולוגיהבניין הבייגלמאכערבית ברגהיים האחוריבניין החברה התנ"כיתבית ברגהייםבניין משרדיםבניין מועצת העירגן דניאלבניין אביחילבניין הקונסוליה הרוסיתכיכר צה"לMunicipalBuildingsP4190047 L.jpg
אודות התמונה
כיכרות:

כיכר ספרא | כיכר צה"ל | גן דניאל

מבנים היסטוריים:

בניין עיריית ירושלים ההיסטורי | בית ברגהיים
בניין החברה התנ"כית | בניין אביחיל | בניין הבייגלמאכער


Emblem of Jerusalem.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ירושלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.