בית הספר לקסם אישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית הספר לקסם אישי
The Charm School
13793שSASA.jpg
עטיפת הספר
מידע כללי
מאת נלסון דה מיל עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מותחן ריגול
הוצאה
הוצאה Grand Central Publishing
תאריך הוצאה 1988
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת מעריב
תאריך 1991
תרגום חיה ואיזי מן
מספר עמודים 541
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001212083, 003869692
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

בית הספר לקסם אישיאנגלית: The Charm School) הוא ספר מאת הסופר האמריקני נלסון דה מיל. הספר עוסק בשלהי המלחמה הקרה. שם הספר נגזר מן המוסד בו כלואים שבויים אמריקנים ממלחמת וייטנאם, הנאלצים ללמד סוכני ק.ג.ב כיצד להתחזות לאמריקנים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נפתח בתיאור של גרגורי פישר וטיולו ברחבי ברית המועצות, כבר מתחילת הספר ניתן להבחין בקשיחות הממשל והחוקים הנוקשים אשר מוטלים על כל האזרחים ובפרט על התיירים ממדינות זרות, אשר עלולים לרגל ולהעביר מידע למדינות המוצא שלהם. במהלך נסיעתו עוצר גרגורי פישר ביער של עצי אורן. גרגורי מתחיל לחקור את היער ומבחין בשלט עליו כתוב "רכוש ממשלתי". באותו הזמן מוכרות שתיים מן הדמויות הראשיות של הספר: ליסה רודס, נספחת העיתונות בשגרירות האמריקאית וסת הלוי, יהודי אמריקאי וראש הסי אי איי בשגרירות. גרגורי פישר מגיע למלון ועולה לחדרו, מחוץ לחדר הוא פוגש באישה בתפקיד הנקרא: "דזורניה" בתרגום לעברית המילה דזורניה היא אחראית וכשמה כן היא תפקידה של הדזורניה הוא בילוש מטעם הקג"ב. גרגורי פישר נלחץ ויורד אל הלובי ומבקש שני מטבעות מתיירים צרפתים ששוהים במקום על מנת שיוכל לבצע שיחת טלפון, הוא מתקשר לשגרירות האמריקנית ומדבר עם ליסה רודס אשר מתחקרת אותו לגבי מה שראה ביער האורנים. גרגורי מבקש לדבר עם נספח ההגנה של השגרירות וטוען כי זהו עניין של ביטחון לאומי, הוא מספר לליסה שפגש ביער האורנים אדם בשם מייג'ור ג'ק דודסון שטען כי שימש כטייס בזמן מלחמת ווייטנאם והוא מוחזק בשבי הסובייטי. לאחר שיחתו עם ליסה מועבר גרגורי לדבר עם הנספח האווירי של חיל האוויר האמריקני, קולונל סם הוליס, אשר הוא טייס קרב בחיל האוויר האמריקני[1] שלחם במלחמת וייטנאם.[2] גרגורי מספר לסם על מפגשו עם דודסון וכיצד הקג"ב בוודאי מאזין לו ויגיע בקרוב על מנת לחטוף אותו בגלל המידע החסוי אליו נחשף. הוליס מורה לגרגורי ללכת אל המסעדה בבית המלון ולשמור על פרופיל נמוך בזמן שהוא וליסה רודס יוצאים על מנת לאסוף את גרגורי, לפני שהקג"ב יחטפו ויהרגו אותו.

כאשר הוליס וליסה מגיעים אל בית המלון, הם נתקלים בהיתממות מצד עובדי המלון שטוענים כי גרגורי פישר מעולם לא הגיע לבית המלון. הוליס מדבר עם זוג התיירים הצרפתים שנתנו לגרגורי את המטבעות לשיחה והם מספרים לו כיצד הוצא פישר באלימות מן המסעדה, בנוסף הם מוסרים לו הודעה מגרגורי בה נאמר כי דודסון סיפר לו כי בעבר שימש המקום כבית ספר של חיל האוויר האדום אך כיום הוא משמש כמכללה של הקג"ב. הוליס מבין את חומרת המצב יוצא מבית המלון, וחושב על מסלול בו יכול ללכת על מנת להישאר בחיים משום שהקג"ב בוודאי בעקבותיו. ליד הכניסה לשגרירות שני שומרים רוסים מכים אותו ולאחר שהם עוזבים את המקום הוא נכנס אל השגרירות ומסר על התקרית לשאר הנוכחים. למחרת משחרר הקג"ב הודעה לפיה תייר אמריקאי בשם גרגורי פישר מת בתאונת דרכים בדרך לבית המלון שלו במוסקבה, הוליס וסת הלוי מבינים כי הממשלה הרוסית מנסה לטייח את סיפור חטיפתו של פישר והריגתו והוליס מחליט לחקור את העניין בעזרתה של ליסה. ליסה והוליס משוטטים בעיר ומחליטים לנסוע אל יער האורנים אשר בו טען פישר כי ראה את ג'ק דודסון, ביער הם רואים שלט עליו כתובות המילים: "בית הספר לקסם אישי של גברת איוונובה". הוליס וליסה מבינים כי טענותיו של פישר היו נכונות אך לפני שהם מספיקים לחקור עוד, מגיעים למקום שני שומרי גבול חמושים מטעם הקג"ב. הוליס יורה בשומרים והוא וליסה נמלטים מן המקום על מנת לא להיות מקושרים למעשה.

הוליס וליסה נוסעים לחדר המתים שבו נמצאת גופתו של גרגורי פישר ושם פוגשים בקולונל בורוב אשר מראה להם את הגופה וחוזר על טענות הקג"ב לפיהן גרגורי מת כתוצאה מתאונת דרכים בדרך לבית המלון. הוליס מבקש לראות את המכונית שבה נהג פישר ועוד ראיות אשר יגבו את טענתו של הקולונל בורוב אך זה אינו מסכים בטענה כי אין בסמכותו להציג בפניהם את הראיות וכי הן מאוחסנות במתקן אחר. בורוב מורה על הוליס וליסה לנסוע אל החווה הממשלתית הקרובה משום שאסור לאזרחים וגם לדיפלומטים להסתובב ללא השגחה בשעות הלילה. הוליס מחליט שייסעו לחווה פרטית שלא כהוראת קולונל בורוב ומגיעים לעיירה יבלוניה, הם מבלים את הלילה ביבלוניה, באותו הזמן מתחיל להתפתח רומן בין ליסה להוליס אשר נמצא בהליכי גירושין מאשתו. הוליס מחליט שמשום שהקג"ב בוודאי מחפש אחריהם משום שלא ביצעו את הוראות הקולונל בורוב ולא נסעו לחווה הממשלתית מוטב שייסעו לגגרין בתחילה ומשם ייסעו ברכבת למוסקבה על מנת להטעות את הקג"ב שעוקב אחריהם. לאחר חזרתם למוסקבה נפגש הוליס עם גנרל סוריקוב, סוריקוב נותן להוליס מידע בנוגע לבית הספר לקסם אישי, סוריקוב מספר להוליס כי בבית הספר מתאמנים סוכני קג"ב בידי הטייסים החטופים ממלחמת ווייטנאם על מנת שיכולו להסתנן לארצות הברית ולרגל בעבור הקג"ב, לחיות כאזרחים אמריקאים לכל דבר ועניין ולהעביר מידע רגיש אל השלטונות הרוסים.[3] בתמורה להבטחתו של הוליס שיוציא אותו ואת נכדתו מחוץ לברית המועצות וסוריקוב מבטיח שימצא עוד מידע על בית הספר. בהמשך הספר נפגשים הוליס וליסה עם קולונל בורוב לאחר שמתפתחת מריבה בין הוליס לבורוב הוליס מכה את בורוב, לאחר שבורוב מחליט לעצור את הוליס ואת ליסה הם מצליחים להשתחרר ברגע האחרון בעזרתו של סת הלוי. הממשלה הרוסית מכריזה על הוליס וליסה כאישיות לא רצויה ומכריזה שעליהם לעזוב את אדמות ברית המועצות בתוך חמישה ימים, לאחר מספר ימים מאורגנת מסיבת פרידה לכבודם ואחריה נפגש סם הוליס עם הגנרל סוריקוב במטרה לשמוע את ממצאיו בנוגע לבית הספר לקסם אישי, סוריקוב מספר להוליס על מיקרופילם שבתוכו תצלומים ומידע על כ-3000 סוכני קג"ב אשר למדו בבית הספר לקסם אישי ומרגלים בארצות הברית כאזרחים אמריקאים מן השורה. הוליס מעביר את המיקרופילם לסת הלוי אשר שולח אותו לניתוח על מנת להבין את המידע הנמצא עליו וכיצד הוא יוכל להועיל בהמשך החקירה.

לאחר שהוליס וליסה עולים על המטוס אשר נועד לגרשם בחזרה לארצות הברית, הם נוחתים נחיתת חירום באמתלת שווא לפיה המטוס דורש תדלוק ולאחריו יצאו מיד בחזרה לדרכם. הם נוחתים במינסק ומשם נחטפים בידי אנשי הקג"ב במסוק אל בית הספר לקסם אישי, בדרך אל מיקומו של בית הספר מבחין בחורבותיה השרופות של העיר שהייתה פעם יבלוניה אשר נשרפה משום שנתנה מחסה לשני אנשים לא רצויים בברית המועצות. לאחר הגעתם לבית הספר לקסם אישי מבשרים להם כי הם הוכרזו כמתים בתאונת מסוק כך שלא יבואו לחפש אחריהם והם מעונים במשך מספר ימים, לאחר העינויים הם פוגשים בקולונל בורוב אשר נותן להם את אפשרות הבחירה, למות או להישאר בבית הספר וללמד את התלמידים שבו כיצד להפוך לאזרחים אמריקאיים מן השורה. הוליס מבקש מבורוב שבוע שבו יוכלו להסתובב בבית הספר באופן חופשי על מנת שיוכלו לעכל את המידע ולקבל את ההחלטה הנכונה ביותר בעבורם. לאחר הסכמתו של בורוב מסתובבים הוליס וליסה ברחבי בית הספר ולומדים להכיר אותו, את תלמידיו ואת השבויים האמריקנים האחרים שבו אשר מספרים להם כיצד הצליחו להבריח את ג'ק דודסון אל מחוץ לחומות בית הספר. ביום שלמחרת נפגשים ליסה והוליס עם קולונל בורוב אשר מזרז אותם לקבל את ההחלטה עד הערב באותו היום או שיעונו ויוצאו להורג, בנוסף מספר בורוב להוליס כי ג'ק דודסון נתפס בקרבת השגרירות האמריקנית, ליסה והוליס נפגשים בשנית עם בורוב על מנת למסור לו את תשובתם החיובית בנוגע להישארותם בבית הספר ואימון הסוכנים הסובייטיים להסתננות לארצות הברית. בורוב מבהיר בפניהם כי ידרשו לעבור בדיקות פוליגרף תחת השפעת סם אמת על מנת שיוכל להשתמש במידע הזה בעתיד, בנוסף מספר להם בורוב כי בבוקר שלמחרת יוצא להורג ג'ק דודסון שנתפס ואתו עוד 10 מחבריו שעזרו לו לברוח ממתקן הכליאה.

באותו הזמן משתלט סת הלוי ביחד עם מספר חבריו מהשגרירות ומחליפו של הוליס קפטן או'שי על מסוק של ברית המועצות. הם מוציאים את הטייס מן המסוק ומשדרים הודעה אשר גורמת לקג"ב שעוקב אחר המסוק לחשוב כי הוא התרסק לאחר זמן מה הם מגיעים ליעדם, בית הספר לקסם אישי. משום שחטפו מטוס סובייטי הזקיפים מאפשרים לו לנחות במנחת המטוסים בבית הספר. בינתיים במסיבת ליל כל הקדושים בבית הספר לקסם אישי מתחילים לחשוב הטייסים האמריקנים על האפשרות של מרד והריסתו של בית הספר. לאחר שסת הלוי הורג את השומרים הוא מגיע למועדון בו התקיימה מסיבת ליל כל הקדושים ומתחקר את אחד הטייסים האמריקנים בנוגע להוליס ולליסה. לאחר שהלוי מבין היכן הם נמצאים הוא הולך לבקתה שבה הם גרים ביחד ומדבר עם הוליס בנוגע לתוכניתו כיצד להרוס את בית הספר ולהוציא את כל השבויים ממנו. הלוי, ליסה, הוליס וחבריו של הלוי שטסו איתו במסוק מגיעים אל הבניין הראשי, משחררים את ג'ק דודסון והורגים את מרבית השומרים על מנת לצאת מהבניין בקלות. לאחר שהם יוצאים מהמבנה הראשי נוסע הלוי לכיוון הבקתה בה מתגורר בורוב במטרה לקחת גם אותו במסוק על מנת להביאו לדין בארצות הברית. לאחר שהם מגיעים לביתו, מצליח בורוב לקחת את סם הוליס כבן ערובה ומתחקר אותו כיצד הצליח לברוח ומה רצונו. לאחר שהוליס מצליח להשתחרר מאחיזתו של בורוב הם נלחמים ופוצעים אחד את השני, הוליס מעלף את בורוב ולוקח אותו בעזרתם של סת וליסה בחזרה למכונית. סת הלוי מספר להוליס כי הטמין פצצה עם גז עצבים שיהרוג את כל הנוכחים בבית הספר, הוא מסביר לו כי לא ניתן להציל את כל התלמידים והטייסים. בתמורה לשמירה על השקט בנוגע לבית הספר תוכל ממשלת ארצות הברית להחזיק בכל הסוכנים אשר אומנו בבית הספר לקסם אישי ולפתוח בית ספר זהה שבו יאומנו סוכנים אמריקאים על מנת להתחזות לסובייטים. בזמן בריחתם של הוליס והלוי לכיוון המסוק הלוי נורה ונהרג ושאר חבריו שטסו עמו במסוק ביחד עם ליסה, הוליס, בורוב וג'ק דודסון נמלטים מאדמת בית הספר במסוק.

הם מגיעים בקושי לספינה אשר בעזרתה הם נמלטים מברית המועצות, הוליס שולח מכתב לצ'ארלס בנקס ובו מספר לו על מותו של סת הלוי, על כעסו הרב עליו ועל ההחלטה לפתוח בית ספר לקסם אישי אמריקאי והכעס הרב על שרצחו את כל הטייסים האמריקנים, נשותיהם וילדיהם בבית הספר. הספר נגמר כאשר הספינה שטה לכיוון ליברפול והרחק מחופי רוסיה לחוף מבטחים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נלסון דה מיל, "בית הספר לקסם אישי", הוצאת מעריב, 1991, עמוד 49, "לפעמים ביקש לראות את עצמו שוב בפנטום F-4 הישן שלו, כאשר כל דאגותיו התרכזו במיגים וטילים שהופיעו על מסך המכ"ם שלו".
  2. ^ נלסון דה מיל, "בית הספר לקסם אישי", הוצאת מעריב, 1991, עמוד 84, "ביליתי ארבע שנים באקדמיה של חיל האוויר. סיימתי אותה ועברתי לבית-ספר של טייסי קרב. שירתתי בווייטנאם ב-1968 ואחר-כך שוב ב-1972".
  3. ^ נלסון דה מיל, "בית הספר לקסם אישי", הוצאת מעריב, 1991, עמוד 135.