לדלג לתוכן

בלטו (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בלטו
Balto
כרזת הסרט
כרזת הסרט
בימוי סיימון וולס
הופק בידי סטיב היקנר
תסריט קליף רובי
אלנה לסר
דייוויד סטיבן כהן
רוג'ר ס. ה. שולמן
עריכה רני אדוארדס
ניק פלצ'ר
סים אוון-ג'ונס
מדבבים קווין בייקון
ברידג'ט פונדה
פיל קולינס
בוב הוסקינס
מוזיקה דניס מ. האניגן
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה אמבלין אנטרטיינמנט
Amblimation
חברה מפיצה סרטי יוניברסל
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 22 בדצמבר 1995
משך הקרנה 77 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט לכל המשפחה, סרט הרפתקאות עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו balto
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בלטואנגלית: Balto) הוא סרט אנימציה/לייב אקשן אמריקאי שהופץ בשנת 1995, שבוים על ידי סיימון וולס, והופק על ידי סטיב היקנר. הסרט מספר את סיפורו של בלטו הכלב ההאסקי סיבירי. בסרט מדבבים בין היתר: קווין בייקון, ברידג'ט פונדה, פיל קולינס ובוב הוסקינס. הסרט עצמו, ושני סרטי ההמשך שיצאו לווידאו, לא דובבו לעברית.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1995, בעיר ניו יורק, אשה זקנה, נכדתה והכלב בלייז, טיילו בסנטרל פארק, והסתכלו באנדרטה. כאשר ישבו לנוח, האשה ספרה לנכדתה את סיפורו של בלטו אשר התרחש בנום לפני 70 שנה בחורף 1925, כאשר הוביל צוות של כלבי מזחלת במסע ההצלה במזחלות הכלבים באלסקה. הסרט מתחלף מלייב אקשן לאנימציה.

בלטו, כלב זאב צעיר, חי בנום יחד עם אביו המאמץ בוריס, אווז צפון, ושני דובי הקוטב מוק ולוק. בהיותו חצי כלב חצי זאב, בלטו לא זכה להערכה מהכלבים ובני האדם יחד. היחידות שהעריכו אותו הייתה ג'נה, כלבת האסקי אשר בלטו מאוהב בה, והילדה שלה, רוזי. הוא היה מושא ללעג כלפי סטיל, כלב מזחלות אלוף וחסר פחד, אשר חיבב גם הוא את ג'נה.

ערב אחד, כל הילדים, כולל רוזי, חלו בדיפתריה ולרופא לא היה נוגדן. בעקבות מזג האוויר החורפי החמור, לא יכלו להביא מג'ונו תרופות מהאוויר אל הים, והדרך הקרובה היא אל נננה. מזחלת כלבים נאלצה לבחור את הכלבים הטובים ביותר להנהגה על מנת להביא את התרופה. בלטו נרשם וניצח, אולם סטיל חשף על חציו הזאב של בלטו וגרם לפסילתו. הצוות עזב הלילה עם סטיל בראש המזחלת והביא את התרופה בהצלחה, אולם בדרך חזרה, הם נתקעו בבסיס של קרח והיו בחוסר הכרה.

כשהחדשות הגיעו אל נום, בלטו התכונן למצוא אותם יחד עם בוריס, מוק ולוק. בדרכם דוב גריזלי התקיף אותם, אולם ג'נה, אשר עקבה אחריהם, התערבה. הדוב רדף אחרי בלטו מחוץ לאגם הקפוא, שם הדוב נפל למים וטבע, בעוד שמוק ולוק הצילו את בלטו מאותו גורל. אולם, ג'נה נפצעה ולא יכלה להמשיך. בלטו אמר לבוריס ולדובי הקוטב לקחת אותה הביתה בעוד שהוא ממשיך הלאה. ג'נה נתנה לבלטו את הבנדנה שלה ללבוש. בלטו הצליח למצוא את הצוות, אולם סטיל סירב לעזור ותקף את בלטו, כדי ליפול מהצוק. בלטו הנהיג את הצוות, אולם סטיל חיבל בסימנים של בלטו והצוות שוב איבד את הדרך. כאשר ניסה להציל את התרופות שנפלו מהצוק, גם בלטו נפל.

בחזרה לנום, ג'נה הסבירה על המשימה של בלטו לכלבים האחרים בעוד סטיל חזר ושיקר לכולם שכל הכלבים, כולל בלטו, מתו, והביא את הבנדנה של ג'נה כהוכחה מזויפת. אולם ג'נה ידעה שהוא משקר ואמרה שבלטו יחזור עם התרופות. השתמשה בשיטה שבלטו לימד אותה, היא הניחה בקבוקים צבעוניים בפרוורים בעיר והאירה מנורות אשר דמו לזוהר הקוטב, קיוותה שזה יעזור לבלטו לחזור הביתה בשלום. כאשר בלטו חזר להכרתו, הוא היה מוכן להתייאש, לפתע כאשר זאב הגיע ובולט גילה את ארגז התרופות שנמצא בצד, הוא הבין את חציו הזאב המסמל כוח ולא חולשה. בלטו לקח את התרופות בחזרה לצוק אל הצוות. השתמש בחושים המפותחים שלו, בלטו זיהה את שהסמלים שסטיל עשה מזויפים וסינן אותם.

לאחר מקרים רבים, ואיבוד בקבוק אחד, בלטו ושאר הכלבים במזחלת הצליחו להגיע לנום בהצלחה. סטיל נחשף בתור שקרן, והכלבים האחרים עמדו נגדו וכבודו של סטיל נהרס. התאחד עם חבריו, בלטו הפך לגיבור וקיבל את כבודו מפני כל הכלבים והאנשים יחד. הוא ביקר את רוזי הבריאה, והיא הודתה לו על שהציל אותה. בחזרה להווה, האישה, נכדתה ובלייז סוף סוף מצאו את האנדרטה של בלטו והיא הסבירה על המזחלת שבלטו הנהיג את הצוות שלה. האישה, אשר נחשפה בתור רוזי המבוגרת אמרה "תודה לך, בלטו. אני הייתי אבודה לולא אתה", לפני שהלכה עם נכדתה ועם בלייז. הפסל של בלטו עמד בגאווה באור השמש.

שחקנים ומדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מרים מרגוליס - סבתא רוזי, מספרת לנכדתה את סיפורו של בלטו
  • לולה באטס-קאמפבל - נכדתה של רוזי

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קווין בייקון - בלטו, כלב זאב מבוגר מעורב עם האסקי סיבירי.
  • ברידג'ט פונדה - ג'נה, כלבה האסקית-סיבירית, מושא אהבתו של בלטו, כלבתה של רוזי.
  • פיל קולינס - מוק ולוק, צמד דובי קוטב.
  • בוב הוסקינס - בוריס גוסינוף, אווז שלג, אביו המאמץ של בלטו.
  • ג'ולייט ברוור - רוזי, ילדתה של ג'נה, הילדה היחידה אשר ראתה את הטוב שבבלטו, בניגוד לשאר בני האדם.
  • ג'ים קאמינגס - סטיל, יריבו של בלטו

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]