בליץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בליץ'
כריכת הווליום הראשון במנגה
ブリーチ‏
(בליץ')
סוגה אנימה, פעולה, שונן
מאנגה
יוצר טייט קובו
מאייר טייט קובו
הוצאה Shueisha
התפרסם לראשונה במגזין Weekly Shounen Jump
תקופת הפרסום המקורית 5 בינואר 2002 - עד היום
מספר הכרכים שהתפרסמו 63, אשר מכילים 592 פרקים (נכון לאוגוסט 2014)
אנימה
אורך פרק 23 דקות (פרק) / 48 דקות (ספיישל) / 39 דקות (OVA)
במאי נוריוקי אבה (Noriyuki Abe)
סטודיו Studio Pierrot
רשת שידור

TV Tokyo (יפן)
ערוץ הילדים (ישראל)

Adult Swim (ארצות הברית)
תקופת שידור מקורית 5 באוקטובר 2004 - 24 במרץ 2012
מספר העונות

16 עונות

 • עונה 1 (2004) 25 פרקים
 • עונה 2 (2005) 25 פרקים
 • עונה 3 (2006) 23 פרקים
 • עונה 4 (2006) 25 פרקים
 • עונה 5 (2007) 23 פרקים
 • עונה 6 (2008) 31 פרקים
 • עונה 7 (2008) 24 פרקים
 • עונה 8 (2009) 24 פרקים
 • עונה 9 (209) 24 פרקים
 • עונה 10 (2010) 24 פרקים
 • עונה 11 (2010) 24 פרקים
 • עונה 12 (2010) 17 פרקים
 • עונה 13 (2009-2010) 36 פרקים
 • עונה 14 (2010-2011) 51 פרקים
 • עונה 15 (2011) 26 פרקים
 • עונה 16 (2011-2012) 24 פרקים
מספר הפרקים 366
מוצרים נלווים

בְּלִיץ' (קאטאקאנה: ブリーチ; רומאג'י: Bleach) היא סדרת מנגה ואנימה שנכתבה על ידי טיטה קובו (Tite Kubo). בסדרה מסופר על איצ'יגו קורוסאקי, תלמיד תיכון בן 15 בעל היכולת לראות רוחות, המקבל מנערה בשם רוקיה קוצ'יקי כוחות של מלאך מוות (ביפנית: 死神 שִׁינִיגָּאמִי) וחרב מחסלת נשמות (Soul Slayer - החרב של מלאכי המוות).

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אִיצִ'יגּוֹ קוּרוֹסָאקִי הוא נער תיכון בעל יכולת לראות את רוחות המתים. הדבר נובע מכוחו הרוחני הגדול, עקב כך רוחות מנסות לא אחת לתקוף אותו, את ביתו ואת משפחתו. הסדרה מתחילה כשאיצ'יגו פוגש ברוּקִיה קוּצִ'יקִי, מלאכית מוות או חצי אלה (שיניגאמי),שתפקידיהם (לעומת מה שחושבים) הוא להעביר את הנשמות לעולם הבא "סול סוסייטי" וללחום בהולואים - נשמות שהידרדרו והפכו לממפלצות שכל מטרתן הוא זריעת הרס וגזילת נשמות (מלאכי המוות מטהרים אותם) בעקבות קרב לא מוצלח עם הולו, רוקיה נאלצת להעביר אל איצ'יגו חלק גדול מכוחותיה (בסופו של דבר איצ'יגו לוקח את כל הכוחות שלה).

מהרגע שקיבל איצ'יגו את כוחות מלאך המוות (או חצי אל) של רוקיה קוצ'יקי, כוחו הרוחני העצום פרץ את המחסום שבו היה כלוא עד אז, והחל מחלחל אל כל הסובבים לו. אחד מהאנשים שהושפעו מכוחו הרוחני העצום של איצ'יגו הייתה בת כיתתו, אוֹרִיהִימֵה אִינוֹוֵה. כאשר נקלעה לסכנה יום אחד, גילתה שקיבלה כוחות מיוחדים ויכלה להגן על עצמה ועל סובביה. כוחות רוחניים אלו שקיבלה התבטאו בשישה יצורים קטנים ("פיות") שיצרה המתאכסנים בסיכת הראש שאחיה המת נתן לה.

לחברו האחר - סאדו (שנקרא גם צ'אדו), שהיה בעל כוחות פיזיים עצומים גם כך, הופיעה האפשרות להעצים אותם בעזרת כפפת-כוח רוחנית הנוצרת מסביב לידו בשעה שהוא קורא לה. גם כפפה זו הופיעה לו בשעת צרה, כאשר סאדו ניסה להגן על אחותו הקטנה של איצ'יגו מפני הולו. כפפה זו נקראת היד השמאלית של השטן.

אל חבורתם נוסף חבר נוסף - אוּרְיוּ אִישִידַה, שגם הוא בן כיתתם. אישידה הוא קווינסי, בן לגזע עתיק הנלחם בהולואים, שנידון למוות על ידי מועצת מלאכי המוות בטענה שמסדרם פוגע באיזון בין עולם המתים ועולם החיים בדרך בה הוא מטפל בנשמות התועות הללו. אישידה וסבו הם הקוונסים האחרונים שנותרו בחיים, לאחר חיסולם בידי מלאכי המוות. נשקו הוא קשת מיוחדת שמיוצרת מכוחו הרוחני ויוצאת מכף ידו בשעת הצורך. מערכת היחסים בינו לבין איצ'יגו הנה מוזרה למדי עקב העובדה שאיצ'יגו מתפקד כעת כמלאך מוות ובין מלאכי המוות לקווינשים ישנה שנאה רבת שנים.

כעבור זמן מה, איצ'יגו מגלה שעל ידי כך שרוקיה נתנה לו את כוחותיה ונשארה איתו בעולם האנושי לעזור לו בלחימתו הולואים, היא הפרה את חוקיהם של המלאכי המוות והביאה על עצמה עונש מוות. היא נלקחה לסול סוסייטי, לאחר שמנעה ממלאכי המוות שרדפו את איצ'יגו להרוג אותו (אבאראי רנג'י וביאקויה קוצ'יקי). איצ'יגו ניצל מפצעיו הרבים בזכות אדם בשם קיסוקֶה אורהרה, דמות אפופת מסתורין אשר בשלב מאוחר יותר מתגלה כמלאך מוות בעברו. הוא נותן לאיצ'יגו ההזדמנות להתאמן אצלו ולשוב ולאגור את כוחות השיניגאמי שלו, שאיבד במהלך המאבק על רוקיה. האימונים שעבר לא היו קלים ואיצ'יגו כמעט והפך להולו בעצמו. בזכות האימון, איצ'יגו גילה את כוחות מלאך המוות שלו. הוא יוצא לדרך עם חבורה של 4 אנשים - אישידה, הוריהימה, צ'אדו וחתול מדבר בשם יורואיצ'י (שאחר כך מתגלה כמלאכית מוות בעברה שהיה לה קשר עם ביאקויה קוצ'יקי). ביחד הם יוצאים לסול סוסייטי, מאוחדים במטרה להציל את רוקיה.

העלילה מסתעפת ומתפתחת למספר כיוונים נוספים. חלק מן הדמויות מקבלות רבדים נוספים וכיווני עלילה חדשים מופיעים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איצִ'יגּוֹ קוּרוֹסָאקִי – הדמות הראשית בסדרה, לאחר שרוקיה נפצעת משום שהצילה אותו הוא לוקח לה את כוחות אל המוות (שיניגאמי)ולוקח על עצמו להחליף אותה בתפקיד. בנוסף לכוחות השיניגאמי של איצ'יגו יש לו כוחות של הולו אשר נמצא בתוכו ומקשה עליו, לבסוף הוא לומד מהוויזרדים איך לשלוט ושהשתמש בכוחות אלה, דבר שמעניק לו כוח חזק מאוד. מאז שנולד משמש כפרויקט המחקר המושלם של אייזן.
 • רוּקיה קוּצִ'יקִי – אלת מוות (שיניגאמי), אחריי שאיצ'יגו לוקח לה את כוחותיה (בלי להתכוון) היא לובשת גוף מלאכותי ועוזרת לו במילוי תפקידו כשיניגאמי. אך בתחילת סאגת האראנקרים, רוקיה מקבלת בחזרה את כוחות השיניגאמי שלה. החרב שלה - סודה נו שירה יוקי - היא חרב קרח שידועה כחרב היפה ביותר שיש. בארק מלחמת הקווינשים, מתברר שרוקיה מעולם לא השתמשה במלוא הכוח של החרב שלה, מכיוון שאם היא הייתה עושה זאת, היא הייתה מתה, בגלל שהיכולת האמיתית של החרב שלה, היא להוריד את טמפרטורת גופה של רוקיה ושל כל מה שהיא נוגעת בו לאפס המוחלט ( 273- מעלות, הטמפרטורה בה האטומים והחלקיקים לא זזים, ושום דבר לא יכול לחיות בה).
 • אוֹרִיהִימֵה אִינוֹאה – נערה תמימה מכיתתו של איצ'יגו, המתלווה אליו במסעו להציל את רוקיה לאחר שהיא מגלה את הכוחות הרוחניים שלה. דמות זו היא אולי המפורסמת ביותר ולא בגלל הסדרה, אלא בגלל הקליפ לשיר להעלאת המורל בו היא מככבת. אינואה לאחר מכן נחטפת על ידי אייזן. היא מאוהבת באיצ'יגו, אך מסתירה זאת.
 • יַסֻטוֹרַה סאדו ("צ'אד") – נער גדול ממדים וחזק מאד. בן כיתתו וחברו של איצ'יגו שמתלווה אליו במסעו להציל את רוקיה לאחר שמגלה את כוחותיו הרוחניים. הכוחות של סאדו הם כוחות של הולו שמגלה זאת בהאקו מונדו. לקראת סוף הסדרה מתברר שכוחותיו של סאדו נובעים מפולברינג, יכולת מיוחדת שיש לאנשים שהותקפו שזמן שהיו בבטן של אמם על ידי הולוא.
 • אוּרִיוֹ אִישִׁידַּה – אחד הקווינשים האחרונים. עקב היותו הקוונשי הצעיר ביותר, הוא זכה לכינוי: "הקווינשי האחרון". אישידה לא מתחבר עם איצ'יגו ולרוב מנסה להימנע מקשר איתו. אישידה מעדיף להימנע מכל קשר עם שיניגאמים בכל אשר הוא אבל הוא תמיד מצליח למצוא תירוצים להצטרף לאיצ'יגו ולאחרים במסעות שלהם. הוא מעמיד פנים שהוא מתעב את איצ'יגו וכל פעם שהוא מציל את חייו, הוא טוען שזה כדי שביום מן הימים הוא יוכל לבעוט לו בתחת.

שלוש עשרה יחידות ההגנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • יאמאמוטו גנריוסאי שיגקוני – הגנרל של כל מלאכי המוות. מפקד יחידה 1 ובעליו של חרב האש האולטימטיבית ריוג'ין ג'אקה, נחשב לשיניגאמי הכי חזק בכול הזמנים. הבנקאי שלו, נחשב לכל כך חזק, שאומרים שפעם סול סוסייטי כמעט הושמדה בגללו. נהרג על ידי מלך הקווינשים ג'וה באץ' בארק מלחמת הקווינשים.
 • סואי פונג - המפקדת של יחידה מספר 2. אישה קרה וחסרת רגש. החרב שלה היא בעלת יכולת מיוחדת, כל אדם אשר נדקר ממנה פעמיים באותה הנקודה ימות מיד. סואי פונג מעריצה את יורואיצ'י ורוצה בכל ליבה להתעלות עליה. באנימה נוספו מספר קטעים קומיים אשר מעידים על סואי פונג כמאוהבת ביורואיצ'י.
 • גין איצ'ימארו – אל המוות המכונה "פני שועל". מפקד יחידה 3 לשעבר. לאחר מכן ערק להקו מונדו ביחד עם אייזן והיה חבר ילדות של רנגיקו מטסומוטו. לחרב שלו, שינסו (חנית קדושה) יש היכולת להתמתח ולהתארך ל50 מטר בשיקאי, ועד 13 ק"מ בבנקאי. מת כשניסה להרוג את אייזן.
 • קירא אזורו - סגן יחידה מספר שלוש. החרב שלו, וואביסוקה (פירושה הוא "המתנצל") היא בעלת היכולת להכפיל את מסתו של כל עצם איתו היא מתנגשת. כך שבקרב, קירא יכול להכפיל את משקל הנשק של היריב פי כמה וכמה וכך להפוך את היריב לחסר אונים. בעל נטייה לשתיינות.
 • רטסו (יאצ'ירו) אונוהאנה - מפקדת יחידה מספר ארבע - יחידת הרפואה. אישה חייכנית שלרוב משמשת דמות אימהית. במקור הייתה הראשונה שקיבלה את התואר קנפאצ'י, ולפני שהצטרפה ל 13 יחידות ההגנה, היית הידועה כרוצחת ופושעת גדולה. שמה האמיתי היה יאצ'ירו, וסגניתו של קנפאצ'י נקראת על שמה. מתה על ידי זראקאי קנפאצ'י כאשר הם נלחמו מכיוון שכל עוד היא חייה הוא לא יוכל לקבל באמת את התואר קנפאצ'י.
 • קוטטסו איסאנה - סגנית יחידה מספר ארבע. בעלת בעיות רבות בכל הקשור לגובה המוגזם שלה.
 • הַאנַאטַרוֹ יַמַאדַה – השביעי ברשימה של מפלגה מספר ארבע. הוא אומנם פחדן אבל כאשר רוקיה נחטפה ונכלאה, הוא עזר לאיצ'יגו להציל אותה.
 • סוֹסֻקֶה אָיְזֶן – מפקד יחידה 5 לשעבר, בגד באלי המוות על מנת להוציא לפועל את תוכניתו, הסרת הגבול המפריד בין אלי המוות להולואים, על מנת להשיג כוח ללא גבולות. מנהיגם של האראנקארים. החרב שלו, קיוקה סויגטסו, מסוגלת להשתלט על כל 5 החושים ולהפוך את היריב לחסר אונים. הובס בידי איצ'יגו בסאגת האראנקרים, ושוחרר זמנית מהכלא על מנת להילחם במלחמת הקווינשים.
 • היראקו שינג'י - המפקד הנוכחי של היחידה החמישית. 100 שנה לפני עלילת הסדרה, הוא היה הקפטן של היחידה ואייזן היה סגנו, אבל לבסוף נפל קורבן יחד עם עוד מספר קפטנים וסגנים לניסוי האראנקרים של אייזן והפכו לוויזארדים. ניצל יחד עם הוויזארדים על ידי אורהרה קיסוקה, שהאשמה על האירוע נפלה עליו. לאחר תבוסתו של אייזן חזר לשמש כקפטן של היחידה החמישית. היכולת של החרב שלו, היא לשחרר גז שגורם למי שרואה אותו לראות הכל הפוך ולשמוע הכל הפוך.
 • הינאמורי - סגנית יחידה מספר חמש. לאחר עזיבתו של אייזן, הינאמורי חולה קשות ולא חוזרת להילחם עד אמצע סאגת האראנקרים. חרבה של הינאמורי, טוביומה, היא חרב מסוג אש.
 • קוצ'יקי ביאקויה – ראש משפחת קוצ'יקי ואחיה הגדול המאמץ של רוקיה. מפקד יחידה 6. היכולת של השיקאי שלו, סנבונסאקורה, היא לגרום לחרבו להתפזר לאלף להבים קטנטנים שנראים כמו עלי דובדבן (סאקורה). בבנקאי שלו, הוא הופך את החרב שלו לאלף להבים ענקיים, שכל אחד מהם מתפצל למאה אלף להבים קטנים, ולכן החרב שלו נחשבת לאחת העוצמתיות ביותר.
 • רֵנְגִ'י אַבַּרָאי – חבר ילדות של רוקיה וסגן יחידה מספר 6. בין הסגנים היחידים שהגיעו למצב בנקאי.
 • קומאמורה - מפקד יחידה מספר 7. היה חבר קרוב של טואסן ולא חדל להאמין בו גם לאחר שטואסן עזב. במקור משפחתו הייתה מפחת אנשי זאב, אבל הם קוללו, ולכן יש להם פרווה וראש של כלב. לכן, עד ארק סול סוסייטי לבש קומאמורה מסכה. בבנקאי שלו, נוצר לוחם בשריון ענק מאחוריו, אשר מבצע את אותן תנועות כמוהו. בארק מלחמת הקווינשים, הוא השתמש בטכניקה שנתנה לו כוח רב עוצמה, אבל בתמורה הוא הפך לכלב מלא.
 • איבא - סגן יחידה מספר 7. איבא נאמן לקומאמורה מעומק ליבו ואף יהיה מוכן להקריב את נשמתו בשבילו. קפדן מאוד בכל הקשור לגבריות.
 • שונסאי קיוראקו - מפקד יחידה מספר 8. בתחילת הסדרה, שונסאי מתואר כאדם עצלן, שתיין וסוטה. אבל לאחר מכן הוא מתגלה כלוחם חזק ורציני. היה תלמידו של יאמאמוטו, ולאחר מותו של יאמאמוטו, חדר 46 הפכו את שונסאי למפקד הכללי וקפטן היחידה הראשונה. נלחם עם שתי חרבות. במצב השיקאי שלהן, הן מסוגלות להפוך כל משחק ילדים אפשרי למציאות.
 • נאנאו - סגנית יחידה מספר 8. אישה קפדנית ולחוצה. נאלצת לסבול הטרדות רבות מצד המפקד שלה.
 • טואסן - מפקד יחידה מספר 9 לשעבר. לאחר מכן ערק להאקו מונדו ביחד עם אייזן. עיוור מלידה ומאמין שמה שהוא עושה הינו צדק. נהרג בסוף על ידי אייזן, כשהפסיד לקומאמורה.
 • היסגי שוהאי - סגן יחידה מספר 9. היסגי הוא לוחם חזק מאוד על אף שהוא שונא להשתמש בחרב שלו - קאזה שיני - מאחר שהיא מפחידה ומתאימה בעיקר למטרות התנקשות. באנימה נוספו מספר קטעים קומיים אשר מעידים על היסגי כמאוהב במאטסומוטו רנגיקו.
 • טושירו היטסוגאיה – אל המוות הכי צעיר שהפך לקפטן. מפקד יחידה 10. הסגנית שלו היא רנגיקו מַאטסומוטו. חבר ילדות של הינאמורי, סגנית הקפטן של יחידה מספר 5, אשר קוראת לו בשם חיבה - "שירו-צ'אן" (שירו = לבן). היטסוגאיה מחזיק בחרב הקרח הכי חזקה בעולם השיניגאמי, היורינמארו, שמסוגלת לשלוט על קרח ואף על מזג האוויר.
 • רַאנגיקוּ מַאצוּמוֹטוֹ – סגנית יחידה מספר 10. אישה מושכת שנחשבת למושא אהבתן של רוב דמויות הסדרה. נינוחה מאוד ולרוב נוטה לעצבן את המפקד היטסוגאיה. החרב שלה, הינאקו (חתול אפר), יכולה להתפזר לאפר שיחתוך את אויביה.
 • זאראקי קנפצ'י - מפקד יחידה מספר 11. אחד הלוחמים החזקים ביותר ביחידות ההגנה. קנפצ'י אוהב להלחם בכל הזדמנות ויחפש אויבים חזקים ככל שאפשר. קנפצ'י אפילו מיתן את כוחותיו למען האתגר - הוא שם פעמונים על שיערו כדי שלא יוכל להתגנב מאחורי היריב והשתמש ברטייה שאוכלת את כוחו הרוחני. קנפצ'י מעולם לא טרח ללמוד את השם של החרב שלו והוא המפקד היחידי שלא הגיע לבנקאי. כמו כן, בארק מלחמת הקווינשים, לאחר שהרג את אונוהנה, הצליח בפעם הראשונה לדבר עם הזנפאקטו שלו, ולהשיג שיקאי.
 • יאצ'ירו - סגנית יחידה מספר 11. יאצ'ירו היא האדם הצעיר ביותר שאי פעם קיבל תפקיד ביחידות ההגנה. היא חזקה במיוחד אבל כמעט אף פעם לא משתמשת בכוח שלה מכיוון שהיא לא עוזבת את קנפצ'י ונותנת לו להילחם לבדו כפי שהוא רוצה. בעלת נטייה לתת לכולם כינויים מוזרים. היכולת של החרב שלה, היא יצירת מפלצות בלתי נראות שמבצעות את אותן תנועות כמוה, ולכן מבחינה טכנית השיקאי שלה שווה ערך לבנקאי של קומאמורה.
 • מאדארמה איקאקו - השלישי ברשימה של יחידה מספר 11. כמו קנפצ'י, גם הוא מחפש יריבים חזקים ולא מוכן לקבל עזרה בקרב. בשיקאי שלו, חרבו הופכת לחנית שיכולה להתפצל ל3 חלקים, ובבנקאי שלו, היא הופכת ל3 להבי גרזן מחוברים שדומים לנונצ'אקו.
 • יומיצ'יקה אייסגווה - החמישי ברישמה של יחידה מספר 11. חברו הטוב של איקאקו. מעולם לא אומר לאף אחד מה השם האמיתי של חרבו, וגם לא משתמש בו בקרבות אלא בשם אחר, כדי שחרבו לא תראה את צורתה האמתית, מכיוון שחרבו היא מסוג ששואב כוח רוחני (זנפאקטו מסוג קידו), דבר שאסור ביחידה ה-11 ונחשב לפחדני.
 • קרוטסיצ'י מאיורי - המפקד של יחידה מספר 12 - יחידת המדע. מאיורי הוא אדם קר שלא יהסס להקריב את שותפיו כדי לנצח בקרב. מאיורי ניתח והרג את סביו של אישידה ומאז אישידה מחפש נקמה. מאיורי הוא בעל יכולת שליטה ברעלים אשר מטרתם היא בעיקר לגרום ליריב לסבול סבל סתמי.
 • קוטסיצ'י נמו - סגנית יחידה מספר 12. נמו בעצם נבנתה על ידי מאיורי. העובדה שהיא חולקת איתו את שם המשפחה מעידה על כך שכשיצר אותה, החליט להפוך אותה להיות הבת שלו. היא אישה אדישה שלא מביעה כמעט שום רגש.
 • אוקיטאקה ג'ושירו - מפקד יחידה מספר 13. חברו הטוב של קפטן קיוראקו, וכמוהו היה תלמיד של ראש-הקפטנים יאמאמוטו. נלחם עם שתי חרבות. מתואר כשוחר-שלום שמעדיף תמיד למצוא פתרון אחר מאשר מלחמה. בשיקאי שלו, חרבו מסוגלת לספוג אנרגיה ואז לשחרר אותה. כשהיה ילד, הוא היה אמור למות ממחלה, אבל נשאר בחיים בכך שידו הימנית של מלך הרוחות נכנסה אל גופו.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קִיסֻקֶה אוּרָהַרָה – בעל חנות ממתקים שכונתית, מוכר פריטים לאלי מוות בעולם בני האדם. בעבר היה אל מוות בעצמו, מפקד יחידת ההמצאות וחטיבה 12. דמות מסתורית למדי. כאשר צ'אד ואוריהימה מגלים את כוחותיהם הוא עוזר להם לחשוב אם הם רוצים להצטרף לאיצ'יגו ולעזור לו. אוראהרה נחשב לאחד השיניגאמי החזקים ביותר אי פעם, והוא נחשב לחכם כמו אייזן ואפילו יותר. חרבו, בניהימה (נסיכת ארגמן) היא זנפאקטו רבת עוצמה מסוג קידו.
 • שיהואין יורואיצ'י – בהתחלה מתגלה בתור חתול (כולם חושבים שהיא זכר) אימנה את איצ'יגו ועזרה לו להגיע לבנקאי (השלב הסופי של החרב) אוריהימה וסאדו, הקפטנית הקודמת של יחידת הכוחות המיוחדים. בת למשפחת אצולה.
 • קרוסאקי אישין - אביו של איצ'יגו, והקפטן הקודם של היחידה העשירית. כשהגיע לעולם האמתי כדי לחקור מקרה של הולוא, התברר שהולוא זה היה שירו (לבן) אראנקאר מיוחד שאייזן יצר, ושנחשב לאראנקר הכי חזק שאייזן יצר. הוא נלחם בו, והיה מפסיד אלמלא אמו של איצ'יגו, שהייתה קווינשית התערבה והצליחה להרוג את שירו, אבל חלק ממנו הוכנס לתוכה. לאחר מכן, אורהרה הסביר לאישין שהדרך היחידה לגרום לכך שהיא לא תהפוך להולוא, היא שהוא יחבר את הנשמה שלו לשלה, ועקב כך, הוא יאבד את כוחות השיניגאמי, ושירו יחתם. לאחר ששירו השתלב עם זאנגאטסו, הזנפאקטו של איצ'יגו, הפך לאיצ'יגו הלבן ויצא החוצה בקרב נגד ביאקויה, החיבור נשבר והוא קיבל את כוחותיו בחזרה. השם של הזאנפאקטו שלו היא אנגאטסו והיא חרב מקבילה לחרבו של איצ'יגו. כמו כן, גם החרב של אישין יכולה לעשות את הגטסוגה טנשו.

סוגי דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קווינשי - הם שבט של בני אדם בעלי כוח רוחני גבוה שלמדו להשתמש בכוחם כדי לנקום בהולואים על פגיעתם בבני האדם. הנשק שבו משתמשים הקווינשים למלחמה בהולואים הוא קשתות וחצים העשויים מכוח רוחני, הקווינשים מסוגלים לשאוב את הכוח הרוחני מסביבתם. בניגוד למלאכי מוות, שנשקם מטהר את נשמת ההולו מפשעיו ושולח אותו לסול סוסייטי, החצים של הקווינשים משמידים את הנשמה לחלוטין. בעקבות כך יותר נשמות יצאו לעולם בני האדם מאשר חזרו ממנו, ונוצר חוסר איזון בין עולם הנשמות לעולם בני-האדם, שאיים להחריב את שני העולמות. מלאכי המוות ניסו לשכנע את הקווינשים לאפשר להם לטהר את ההולואים, אך הקווינשים הצמאים לנקמה סירבו. בעקבות זאת יצאו מלאכי המוות למלחמה בקווינשים, עד שנותרו רק מתי מעט. אישידה וסבו הם הקווינשים האחרונים שנותרו בעולם האמתי, כשלמעשה כל אלה ששרדו את המלחמה חיו באימפריה שנמצאה בתוך הצללים של סול סוסייטי.
 • נשמות משופרות - הנשמות המשופרות נוצרו בעקבות פרויקט של מלאכי המוות. הנשמות נוצרו כגלולות ונועדו להיות מוחדרות לתוך גופות מתים שישמשו כחיילים בקרבות מול הולואים. לכל נשמה היה כוח מיוחד שנועד לסייע לה בקרבות. לאחר שהחכמים החליטו שהפרויקט אינו אנושי (הומני) כל הנשמות המיוצרות הושמדו! למעט כמה נשמות ששרדו. כיום קיומן של הנשמות המשופרות נחשב בלתי חוקי ומי שמחזיק בהן נחשב כפושע.
 • מלאכי המוות (שיניגאמי) - מלאכי המוות בבליץ' הם נשמות בעלות כח רוחני גבוה. נשקם של מלאכי המוות הוא הזאנפאקֻטוֹ (חרב חותכת נשמות). לכל מלאך מוות יש חרב כזו, שהיא השתקפות של נשמתו. החרב שואבת את כוחה מנשמתו של מלאך המוות ומעניקה לו בתמורה כוחות מיוחדים. כדי להפוך למלאך מוות, על הנשמה להיות בעלת כוח רוחני גבוה, מה שיאפשר לה להתקבל ל"אקדמיית מלאכי המוות". לאחר שש שנים באקדמיה, היא יכול להגיש מועמדות לאחת או יותר מ-13 יחידות משמר החצר (גּוֹטֵי 13). תפקידי מלאכי המוות הם:
 1. לשלוח נשמות אבודות לסול סוסייטי
 2. לטהר הולואים מפשעיהם ולשלוח אותם לסול סוסייטי או לגיהנום, אם הם פשעו לפני מותם
 3. לנתב את תנועת הנשמות אל ומסול סוסייטי

רוב מלאכי המוות גרים בסֵירֵיטֵי (חצר הנשמות הטהורות), שהיא עיר פנימית בתוך רוּקוֹנגאי.

סגנונות הלחימה של שיניגאמי הם:

 1. זאנג'וטסו (טכניקות החרב): אומנות הקנדו\סייף והשימוש בזאנפאקטו, כולל בשיקאי והבנקאי. המאסטרים הטובים ביותר לזאנג'וטסו הם אייזן, ימאמוטו, קנפאצ'י, אונוהאנה, איצ'יגו, אוראהרה ואישין.
 2. האקודה (קרב מגע): יכולות הלחימה הפיזיות של השיניגאמי. המאסטרים הטובים ביותר להאקודה הם אייזן, ימאמוטו, יורואיצ'י, סוי פון, אישין ואוראהרה.
 3. הוהו (אומנות הצעדים): מכונה גם שונפו (צעד בזק), טכניקות שמאפשרות לשיניגאמי לזוז במהירות. המאסטרים הטובים ביותר לשונפו הם אייזן, יאמאמוטו, ביאקויה, סוי פון והמהירה מכולם יורואיצ'י, שקיבלה את הכינוי "אלת הבזק יורואיצ'י".
 4. קידו (אומנויות השדים): קסמים מיוחדים ששיניגאמי יכולים להשתמש בהם בעזרת הכוח הרוחני שלהם. הקידו נחלקים לשני סוגים: האדו (גל הרס) ובאקודו (דרך קשירה), ובכל אחד מהם הם ממוספרים מ 1–100, כשאחד הוא החלש ביותר ומאה הוא החזק ביותר. המאסטרים הגדולים ביותר לקידו הם אייזן, יאמאמוטו, אורהרה, טאסאיי, אישין, אונואהנה וביאקויה.
 • הולואים - הולואים הן רוחות רעות, שנוצרות באחת משתי דרכים: נשמה שנאכלה על ידי הולו אחר הופכת בעצמה להולו; נשמה אבודה שחמקה ממלאכי המוות ולא נשלחה לסול סוסייטי תהפוך להולו במוקדם או במאוחר. אחד מתפקידיהם של מלאכי המוות הוא לטהר את ההולואים בעזרת הזאנפאקֻטוֹ ולשלוח את הנשמה האבודה שבתוכם לסול סוסייטי. יש שני סוגים של הולאים:
 1. רגילים: הולו רגיל הוא יצור שמודרך על ידי רעב בלתי נשלט לטרוף נשמות. יצור כזה ירדוף קודם כל אחרי מי שהיו חשובים לו בחייו. ככל שהוא חי יותר זמן, ההולו מתחיל להזדקק לנשמות חזקות יותר והוא מתחיל לתקוף בני אנוש חיים ולבסוף מלאכי מוות והולואים אחרים.
 2. מנוס: מנוס נוצר כאשר קבוצה של הולואים שניסו לאכול אלו את אלו מתאחים לכדי יצור אחד. ובאמצע התהליך הפכו למנוס. יש שלוש דרגות של מנוס:
1. גיליאן: הדרגה הנמוכה ביותר של מנוס, ידוע גם בתור מנוס גרנד. יצורים אלו מיתמרים לגובה של גורד שחקים. ברובם הם לבושים בגלימה שחורה ומרכיבים מסיכה בעלת אף ארוך ומחודד. הגיליאן הם "החיילים הפשוטים" של המנוס, הם בעלי עוצמה רבה אך הם איטיים, מגושמים וחסרי תבונה. בקרב כל גיליאן ישנם אלפי זהויות ודרך כלל אף אחת מהן אינה חזקה מספיק כדי לשלוט על השאר. אם ישנה זהות כזאת הדבר יתבטא במסיכה מסוג שונה, רק לגיליאן כזה יש סיכוי להפוך לאדג'וקא.
2. אדג'וקא: הדרגה השנייה של המנוס. האדג'וקא הוא זריז, חזק וחכם בהרבה מהגיליאן והוא גם קטן בהרבה. אדג'וקא חלשים יוצרים חבורות ציד ומנהלים קרבות נגד חבורות אחרות אדג'וקא כדי שיוכלו לשמור על השליטה בנשמות ההולואים האחרות שבקרבם. אם הם מפסיקים לאכול אג'וקא אחרים הם יהפכו בחזרה לגיליאן ולא יוכלו להתפתח שנית. אדג'וקא שאפילו חלק קטן ממנו נאכל בידי אדג'וקא אחר לעולם לא יוכל להתפתח לואסטו-לורד, אך הוא גם לא ישתנה לגיליאן. לאדג'וקא יש הכוח לפקד על צבאות הגיליאנים.
3. ואסטו לורד: הדרגה השלישית והאחרונה של המנוס. אדג'וקא בעלי כוח רוחני חזק במיוחד, שמצליחים לאכול מספיק אדג'וקא אחרים, יכולים להתקדם לרמה זו. עד עתה לא ידועה צורתו של הואסטו לורד, אך נראה שהוא בגודל הקרוב לאנושי. היטסוגאיה טושירו (קפטן יחידה מספר 10) טען שעם 10 ואסטו לורדים בתור אספאדה אייזן סוסקה יוכל להשמיד את סרייטי.
3. אַרָאנקאר: האראנקארים הם הולואים (רובם מנוס מדרגות שונות) שקיבלו כוח של מלאכי מוות. אראנקארים אמיתיים נוצרו על ידי כך שהורידו את המסכה שלהם בכוחות עצמם או איבדו אותה בדרך טבעית. אבל אחרי שאייזן סוסקה הגיע להקו מונדו הוא השתמש בתהליך מלאכותי על מנת ליצור אראנקארים שיהיו חזקים יותר מאלו שמתרחשים באופן טבעי. לאראנקאר יש זאנפאקֻטוֹ כמו של מלאכי מוות. כאשר הם משחררים את כוחה הם זוכים בגרסה רבת עוצמה של צורת ההולו שלהם.

אספאדה - 10 אראנקארים החזקים ביותר מהצבא של אייזן

 • הוַאיְזָארדִים - הואיזארדים הם שיניגאמים שקיבלו כוח לא חוקיים של הולואים. הוויזארדים נהפכו להולואים שלא ברצונם, אלא על ידי אייזן, שהשתמש בסוג של חומר מדבק כדי להגדיל את השינוי. קיסוקה אוראהרה וטסאיי ניסו להציל אותם בעזרת ההוגיוקו, אך לשווא. הסנטרל 46 החליט להאשים את טסאיי ואוראהרה במה שנעשה לוויזארדים, יורואיצ'י מצילה את השניים ומשלחת אותם לעולם החיים. אוראהרה הכין להם גיגאיים, והם נשארו בהם עד היום. כמו אצל איצ'יגו, גם אצל הוויזארדים נראה כי הופיעה מסכה לפני שכל גופם שינה את צורתו.
 • באונטו - הבאונטו הם, בדומה לקווינסי, גזע של אנושיים בעלי יכולות מיוחדות, שמבדילות אותם מן השאר. הם מופיעים כגזע היריב והנבזה בסאגת הפילרים של סדרת האנימה בליץ' (הם אינם מופיעים במנגה שעליה מבוססת הסדרה). הם נוצרו בעקבות תאונה במהלך ניסוי בסול סוסייטי ונמלטו לעולם האנושי. הבאונטו בשונה מבדי האדם אינם יכולים להתרבות, הם ממשיכים להתקיים בעולם על ידי אכילת נשמות של אנשים מתים. באונטו שאוכלים נשמות אנשים חיים הופכים חזקים יותר, צורתם החיצונית מזדקנת כתופעת לוואי. בימי הביניים הם נקראו ערפדים.

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה נכתבת ומאויירת על ידי טייט קובו. הסדרה פורסמה לראשונה באוגוסט 2001 בגיליון של "Weekly Shōnen Jump". פרקי הסדרה עובדו לכרכים שונים אשר יצאו לאור על ידי המוציא לאור היפני "Shueisha". הכרך הראשון פורסם ב-5 בינואר 2002. נכון לאוגוסט 2014 יצאו לאור 63 כרכים בסדרה.

הגרסה האנגלית של המאנגה מופקת על ידי חברת "Viz Media".

סדרת האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2004 ועד היום משודרת ביפן סדרת האנימה של בליץ' אשר מבוססת על סדרת המאנגה של בליץ'. הסדרה מבויימת על ידי נוריוקי אבה ומופקת על ידי סטודיו פיירו ורשת הטלוויזיה היפנית "TV Tokyo". העלילה של האנימה עוקבת כמעט אחד לאחד אחרי העלילה של המאנגה עליה היא מבוססת, מלבד שינויים מינוריים. סדרת האנימה שודרה לראשונה ביפן בערוץ "TV Tokyo" ב-5 באוקטובר 2004. הפקת הסדרה הופסקה ב-27 במרץ 2012 עם 366 פרקים בסדרה לאורך 16 עונות.

בהמשך, חברת "Viz Media" רכשה את זכויות השידור וההפצה של הזיכיון בשווקים הזרים. הגרסה האנגלית של סדרת האנימה הופקה על ידי חברת "Studiopolis" ושודרה לראשונה בערוץ Cartoon Network ב-8 בספטמבר 2006 כול הסדרה דובבה לאנגלית.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לאקרנים שלושה סרטי קולנוע במקביל לשידור סדרת האנימה אשר הרחיבו את עלילת סדרת האנימה ומאופיינים באנימציה ברמה גבוהה מזו של סדרת האנימה. כל הסרטים בוימו על ידי נוריוקי אבה, הבמאי של סדרת האנימה של בליץ'.

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור תאריך היציאה המקורי לאקרנים ביפן
1 בליץ': זיכרונות של אף אחד Bleach: Memories of Nobody קבוצה המכונה "Dark Ones" אשר גורשה מקהילת הנפשות מנסה כעת להשמיד גם את עולם הנפשות וגם את העולם האמיתי ובעקבות כך החבורה מתאחדת על מנת להלחם בהם. 16 בדצמבר 2006
2 בליץ': מרד אבק היהלום Bleach: The DiamondDust Rebellion חפץ יקר בשם "חותם המלך" אשר שייך למלך של קהילת הנפשות נגנב על ידי קבוצה מסתורית. היטסוגאיה טושירו, קפטן קבוצה 10, אשר היה אחראי על החפץ כאשר נגנב יוצא להחזיר את החפץ ולנקות את שמו. 22 בדצמבר 2007
3 בליץ': עמעום לשחור, אני קורא בשמך Bleach: Fade to Black, I Call Your Name חברי קהילת הנפשות לוקים באמנזיה אשר גורמת להם לשכוח את איצ'יגו ואת רוקיה. איצ'יגו מגיע לקהילת הנפשות על מנת להבין מה קרה ומגלה כי רוקיה שכחה לא רק אותו אלא את הזהות של עצמה גם כן. 13 בדצמבר 2008
4 בליץ' OVA 1 - זיכרונות בגשם Bleach OVA 1 - Memories in the Rain הספיישל מתחיל בקרב שמתחולל בין איצ'יגו לבין גראנד פישר ואז עובר לפלאשבק שבו איצ'יגו נראה כילד קטן. הוא מבחין בילדה קטנה שעומדת ליפול לנהר ובאותו רגע הוא רץ אליה כדי להצילה, באותו זמן אימו של איצ'יגו צורחת והקטע עובר ליום שלפני הקרב של איצ'יגו והגראנד פישר, בבית הספר. 2004
5 בליץ' OVA 2 - החרב החתומה המשתוללת The Sealed Sword Frenzy שיניגאמי בשם באיישין (Baishin) שנכלא על ידי קהילת הנשמות לפני ארבע מאות שנים, השתחרר מכלאו לאחר הזמן הרב ששהה בו. יום אחד, קורוסאקי איצ'יגו ובאיישין נפגשים, ונראה כי באיישין רודף אחריו. איצ'יגו ושיניגאמי נוספים המגיעים אל עולם החיים על מנת ללכוד את באיישין, יוצאים יחד בחיפושים אחר באיישין, על מנת לשים קץ לחורבן שהוא זורע. 2009

מחזמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת סדרת המאנגה של בליץ' עובדה לחמישה מחזמרים. המחזמר הראשון של בליץ' הוצג מ-17 באוגוסט עד 28 באוגוסט 2005 בטוקיו.

המחזמרים בויימו על ידי טאקויה היראמיצו כאשר התסריט נכתה על ידי נאושי אוקומורה והמוזיקה הולחנה על ידי המחזאי שואיצ'י טאמה.

קלפי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלפי המשחק הם קלפי אספנות המבוססים על הסדרה. משחק הקלפים של בליץ' יצא לראשונה לשווקים ביפן בשנת 2004, ובהמשך בארצות הברית בשנת 2007. המשחק מיועד לשני שחקנים בלבד.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לשווקים מספר רב של משחקי וידאו המבוססים על עלילת הסדרה. המשחקים יצאו לקונסולת משחקים וקונסולות ניידות שונות. רוב משחקי הווידאו של בליץ' אשר נוצרו עד היום הם משחקי תפקידים או משחקי לחימה בהם השחקן משחק באחת הדמויות הראשיות בסדרה.

משחק הווידאו הראשון היה המשחק "Bleach: Hanatareshi Yabou" אשר יצא במקור לשווקים ביפן עבור קונסולת המשחקים פלייסטיישן 2 ב-16 בפברואר 2005.

תקליטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו 11 תקליטורים אשר הכילו את הפסוקלים של סדרת האנימה והסרטים של בליץ'.

שירי פתיחה וסיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה, שירי הפתיח והסיום הם בעצם שירים של להקות יפניות שקוצרו ועובדו במקצת ועליהם הולבשה אנימציה הקשורה לסדרה, כל כמה זמן, השיר עצמו לא משתנה, אך חלקים מן הפתיח מתשנים עקב השינויים העדכניים בעלילה.

 • שירי הפתיחה:
 1. "Asterisk" מאת Orange Range (פרקים 1–25)
 2. "D-tecnolife" מאת UVERworld (פרקים 26–52)
 3. "Ichirin no Hana" מאת High and Mighty Color (פרקים 52–74)
 4. "Tonight" מאת Beat Crusaders (פרקים 75–97)
 5. "Rolling Star" מאת Yui (פרקים 98 - 120)
 6. "ALONES" מאת Aqua Timez (פרקים 121–143)
 7. "After Dark" מאת ASIAN KUNG-FU GENERATION (פרקים 144–167)
 8. ChuBura" מאת Kelun (פרקים 168–201)
 9. "Velonica" מאת Aqua Timez
 10. "Shoujo S" מאת SCANDAL
 11. "Anima Rossa" מאת Porno Graffitti
 12. "chAnge" מאת Miwa
 13. "Ranbu no Melody" מאת Sid
 14. "Blue" מאת ViViD
 15. "HARUKAZE" מאת SCANDAL
 1. "Life is Like a Boat" מאת Rie Fu (פרקים 1–13)
 2. "!Thank You" מאת Home Made Kazoku (פרקים 14–25)
 3. "ほうき星) "Houkiboushi = "כוכב שביט") מאת Younha (פרקים 26–38)
 4. "Happy People" מאת Skoop on Somebody (פרקים 39–51)
 5. "Life" מאת Yui (פרקים 52–63)
 6. "My Pace" מאת SunSet Swish (פרקים 64–74)
 7. "Hanabi" מאת Ikimono Gakari (פרקים 75–86)
 8. "Movin'" מאת Takacha (פרקים 87 - 97)
 9. "Baby it's You" מאת June (פרקים 98 - 109)
 10. "Sakura Biyori" מאת Mai Hoshimura (פרקים 110–120)
 11. "Tsumasaki" מאת Ore Ska Band (פרקים 121–131)
 12. "Daidai" מאת chatmonchy (פרקים 132–143)
 13. "Tane wo maku hibi" מאת Kousuke Atari (פרקים 144–154)
 14. Kansha(gratitude( מאת RSP (פרקים 155–167)
 15. "Orange" מאת LIL'B (פרקים 168–187)
 16. "Gallop" מאת Pe'zmoku
 17. "Hitohira no Hanabira" מאת Stereopony
 18. "Sky Chord" מאת Shion Tsuji
 19. "Kimi wo Mamotte, Kimi wo Aishitte" מאת Sambomaster
 20. "Mad Surfer" מאת Kenichi Asai
 21. "Sakurabito" מאת SunSet Swish
 22. "Tabidatsu kimi e" מאת RSP
 23. "Stay Beautiful" מאת Diggy-mo'
 24. "echoes" מאת universe
 25. "Last Moment" מאת SPYAIR
 26. "Song For..." מאת ROOKIEZ is PUNK'D
 27. "Aoi Tori" מאת fumika
 28. "Haruka Kanata" מאת UNLIMITS
 29. "Re:Pray" מאת Aimer
 30. "MASK" מאת Aqua Timez

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בליץ' בוויקישיתוף