בליץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בליץ'
כריכת הווליום הראשון במנגה
ブリーチ
בליץ'
סוגה אנימה, פעולה, שונן
מאנגה
יוצר טייט קובו
מאייר טייט קובו
הוצאה Shueisha
התפרסם לראשונה במגזין Weekly Shounen Jump
תקופת הפרסום המקורית 5 בינואר 2002 - עד היום
מספר הכרכים שהתפרסמו 63, אשר מכילים 592 פרקים (נכון לאוגוסט 2014)
אנימה
אורך פרק 23 דקות (פרק) / 48 דקות (ספיישל) / 39 דקות (OVA)
במאי נוריוקי אבה (Noriyuki Abe)
סטודיו Studio Pierrot
רשת שידור

TV Tokyo (יפן)
ערוץ הילדים (ישראל)
Adult Swim (ארצות הברית)
Cartoon Network (ניו זילנד)

YTV,Neon Alley (קנדה)
תקופת שידור מקורית 5 באוקטובר 2004 - 24 במרץ 2012
מספר העונות

16 עונות

 • עונה 1 (2004) 25 פרקים
 • עונה 2 (2005) 25 פרקים
 • עונה 3 (2006) 23 פרקים
 • עונה 4 (2006) 25 פרקים
 • עונה 5 (2007) 23 פרקים
 • עונה 6 (2008) 31 פרקים
 • עונה 7 (2008) 24 פרקים
 • עונה 8 (2009) 24 פרקים
 • עונה 9 (209) 24 פרקים
 • עונה 10 (2010) 24 פרקים
 • עונה 11 (2010) 24 פרקים
 • עונה 12 (2010) 17 פרקים
 • עונה 13 (2009-2010) 36 פרקים
 • עונה 14 (2010-2011) 51 פרקים
 • עונה 15 (2011) 26 פרקים
 • עונה 16 (2011-2012) 24 פרקים
מספר הפרקים 366
מוצרים נלווים

בְּלִיץ' (קאטאקאנה: ブリーチ; רומאג'י: Bleach) היא סדרת מנגה ואנימה שנכתבה על ידי טיטה קובו (Tite Kubo). בסדרה מסופר על איצ'יגו קורוסאקי, תלמיד תיכון בן 15 בעל היכולת לראות רוחות, המקבל מנערה בשם רוקיה קוצ'יקי כוחות של מלאך מוות (ביפנית: 死神 שִׁינִיגָּאמִי) וחרב מחסלת נשמות (Soul Slayer - החרב של מלאכי המוות).

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אִיצִ'יגּוֹ קוּרוֹסָאקִי הוא נער תיכון בעל יכולת לראות את רוחות המתים. הדבר נובע מכוחו הרוחני הגדול, עקב כך רוחות מנסות לא אחת לתקוף אותו, את ביתו ואת משפחתו. הסדרה מתחילה כשאיצ'יגו פוגש ברוּקִיה קוּצִ'יקִי, מלאכית מוות(שיניגאמי), שתפקידיהם הוא להעביר את הנשמות לעולם הבא "סול סוסייטי" וללחום בהולואים - נשמות שהידרדרו והפכו למפלצות שכל מטרתן הוא זריעת הרס ואכילתם של נשמות החיים והמתים.

מהרגע שקיבל איצ'יגו את כוחות מלאך המוות של רוקיה קוצ'יקי, כוחו הרוחני העצום פרץ את המחסום שבו היה כלוא עד אז, והחל מחלחל אל כל הסובבים לו. אחד מהאנשים שהושפעו מכוחו הרוחני העצום של איצ'יגו הייתה בת כיתתו, אוֹרִיהִימֵה אִינוֹוֵה. כאשר נקלעה לסכנה יום אחד, גילתה שקיבלה כוחות מיוחדים ויכלה להגן על עצמה ועל סובביה. כוחות רוחניים אלו שקיבלה התבטאו בשישה יצורים קטנים ("פיות") שיצרה המתאכסנים בסיכת הראש שאחיה המת נתן לה.

לחברו האחר - סאדו (שנקרא גם צ'אדו), שהיה בעל כוחות פיזיים עצומים גם כך, הופיעה האפשרות להעצים אותם בעזרת כפפת-כוח רוחנית הנוצרת מסביב לידו בשעה שהוא קורא לה. גם כפפה זו הופיעה לו בשעת צרה, כאשר סאדו ניסה להגן על אחותו הקטנה של איצ'יגו מפני הולאו. כפפה זו נקראת היד השמאלית של השטן.

אל חבורתם נוסף חבר נוסף - אוּרְיוּ אִישִידַה, שגם הוא בן כיתתם. אישידה הוא קווינשי, בן לגזע עתיק הנלחם בהולואים, שנידון למוות על ידי מועצת מלאכי המוות בטענה שמסדרם פוגע באיזון בין עולם המתים ועולם החיים בדרך בה הוא מטפל בנשמות התועות הללו. אישידה הוא הקווינשי האחרון שנותר בחיים, לאחר חיסולם בידי מלאכי המוות. נשקו הוא קשת מיוחדת שמיוצרת מכוחו הרוחני ויוצאת מכף ידו בשעת הצורך. מערכת היחסים בינו לבין איצ'יגו הנה מוזרה למדי עקב העובדה שאיצ'יגו מתפקד כעת כמלאך מוות ובין מלאכי המוות לקווינשים ישנה שנאה רבת שנים.

כעבור זמן מה, איצ'יגו מגלה שעל ידי כך שרוקיה נתנה לו את כוחותיה ונשארה איתו בעולם האנושי לעזור לו בלחימתו הולואים, היא הפרה את חוקיהם של המלאכי המוות והביאה על עצמה עונש מוות. היא נלקחה לסול סוסייטי, לאחר שמנעה ממלאכי המוות שרדפו את איצ'יגו להרוג אותו (אבאראי רנג'י וביאקויה קוצ'יקי). איצ'יגו ניצל מפצעיו הרבים בזכות אדם בשם קיסוקֶה אורהרה, דמות אפופת מסתורין אשר בשלב מאוחר יותר מתגלה כמלאך מוות בעברו. הוא נותן לאיצ'יגו ההזדמנות להתאמן אצלו ולשוב ולאגור את כוחות השיניגאמי שלו, שאיבד במהלך המאבק על רוקיה. האימונים שעבר לא היו קלים ואיצ'יגו כמעט והפך להולו בעצמו. בזכות האימון, איצ'יגו גילה את כוחות מלאך המוות שלו. הוא יוצא לדרך עם חבורה של 4 אנשים - אישידה, אוריהימה, צ'אדו וחתול מדבר בשם יורואיצ'י (שאחר כך מתגלה כמלאכית מוות בעברה שהיה לה קשר עם ביאקויה קוצ'יקי). ביחד הם יוצאים לסול סוסייטי, מאוחדים במטרה להציל את רוקיה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איצִ'יגּוֹ קוּרוֹסָאקִי – הדמות הראשית בסדרה,בעל כוח רוחני ברמה גבוהה. לאחר שרוקיה נפצעת משום שהצילה אותו הוא לוקח לה את כוחות אל המוות (שיניגאמי) ולוקח על עצמו להחליף אותה בתפקיד, לאחר שקיבל את כוחותיו, קיבל זאנפאקטו, הגדולה בהרבה מהרגיל. שם חרבו הוא זנגטסו (שמשמעו חותך הירח), לאיצי'גו מסכה, הנותנת לו כוחות הולואו, ומאפשרת לו לעבור את מגבלת כוחות השיניגאמים.
 • רוּקיה קוּצִ'יקִי – אלת מוות (שיניגאמי),איבדה את כוחותיה כשיניגאמי, לאחר שנתנה אותם,בלת ברירה, לאיצי'גו. בסופו של דבר, רוקיה מצליחה לקבל את כוחותיה בחזרה.
 • אוֹרִיהִימֵה אִינוֹאה – נערה תמימה מכיתתו של איצ'יגו, המתלווה אליו במסעו להציל את רוקיה. לאינואה כוח לשלוט ב-6 פקודים, המשמשים לה להתקפה, להגנה ולריפוי. ששת הפקודים נמצאים בסיכות שבשערה, ובעת צרה היא קוראת להם, והם מופיעים בצורתם האמתית.
 • אוּרִיוֹ אִישִׁידַּה – הקווינשי האחרון , לקווינשים היכולת ליצור קשת וחצים מאנרגיה רוחנית, ולירות אותם.
 • יאסוטורה סאדו- אחד מחבריו של איצי'גו. הושפע מן כוחו הרוחני של איצ'יגו- היה בעל כוחות פיזיים עצומים גם כך, וניתנה לו האפשרות להעצים אותם בעזרת כפפת-כוח רוחנית הנוצרת מסביב לידו בשעה שהוא קורא לה, הנקראת היד השמאלית של השטן (הכפפה מופיעה על ידו השמאלית).

סוגי דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קווינשי -שבט של בני אדם בעלי כוח רוחני גבוה שלמדו להשתמש בכוחם כדי לנקום בהולואים על פגיעתם בבני האדם,הקווינשים הושמדו על ידי השינגאמים, לאחר שהתגלה שכאשר הם הורגים הולואים, הם אינם נרפאים, והולכים לסול סוסייטי, לעומת השינגאמים, אלא מחסלים אותם סופית. אישידה וסבו היו הקווינשים האחרונים, אך כעבור שנים, סבו נרצח, ואישידה נשאר כקווינשי האחרון.
 • נשמות משופרות - הנשמות המשופרות נוצרו בעקבות פרויקט של מלאכי המוות, במטרה להשתמש בגופות בני אדם, עם נשמות אלו, כנשק מפני ההולואים, פרויקט זה בוטל, וכולם למעט אחד הושמדו. לכל נשמה משופרת, יש כוחות מיוחדים. כדי להשתמש בכוחות אלו, עליהם להיות בתוך גוף מסוים,הנקרא גיגאי. גיגאי יכול להיות גוף בן אדם או בעל חיים, חי או מת ואף בובות פרווה.
 • מלאכי המוות (שיניגאמי) - מלאכי המוות בבליץ' הם נשמות בעלות כוח רוחני גבוה. נשקם של מלאכי המוות הוא הזאנפאקֻטוֹ (חרב חותכת נשמות), על קצה קת הזאנפאקטו מוטבעת חותמת, שאותה הם מניחים על מצח של נשמה, שגופה מת, מבצעים קבורת נשמה ושלחים את הנשמה לסול סוסייטי. לשיניגאמים היכולת להשתמש בקידו, המשמש לתקיפה, קשירת/האטת היריב ואף לריפוי.
 • באונטו- הבאונטו הם, בדומה לקווינשי, הם גזע של אנושיים בעלי יכולות מיוחדות, שמבדילות אותם מן השאר. הם מופיעים כגזע היריב והנבזה בסאגת הפילרים של סדרת האנימה בליץ' (הם אינם מופיעים במנגה שעליה מבוססת הסדרה). הבאונטו ניזונים מנשמות אנושיות של אנשים מתים על מנת להשיג חיי נצח, כאשר הם אוכלים נשמות חיות, כוחם מתעצם, כשאר הם החלו לעשות כך, איצ'יגו וחבורתו, יחד עם שיניגאמים נוספים, יצאו להילחם כנגדם, ולהביא סוף לטרור שהם עושים.
 • ויזארדים- ויזארדים או "חיילי המסכות" (Masked Soliders) הם שיניגאמים אשר השיגו כוחות הולאו בדרכים הנחשבות ללא-חוקיות, לאיצ'יגו כוכב הסדרה, כוחות ויזארד. בקרבות, הויזארדים מזמנים את המסכה שלהם כדי להרחיב את יכולות השיניגאמים שלהם. פעולה אשר מעניקה להם גדילה במהירות, בסיבולת ובכוח שלהם. לחלקם כוחות הולואים.
 • אראנקארים- אראנקאר הוא הולאו אשר הסיר את מסכתו וקיבל כוחות שיניגאמי. השם "אראנקאר" הינו פועל בספרדית שמשמעותו "לתלוש", כהתייחסות להסרת המסכה של האראנקאר. אראנקארים והולואים נבדלים אחד מן השני בשתי דרכים מרכזיות: המיקום של החור שלהם, והיעלמותה הכמעט מוחלטת של מסכת ההולאו. כאשר הולאו נהפך לאראנקאר, סיכוייו לקבל צורה אנושית עולים, ביחד עם האינטליגנציה שלו. רובם נוצר על ידי אייזן סוסקה, והם משרתיו. הם מחולקים על פי כוחם.

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה נכתבת ומאוירת על ידי טייט קובו. הסדרה פורסמה לראשונה באוגוסט 2001 בגיליון של "Weekly Shōnen Jump". פרקי הסדרה עובדו לכרכים שונים אשר יצאו לאור על ידי המוציא לאור היפני "Shueisha". הכרך הראשון פורסם ב-5 בינואר 2002. נכון לאוגוסט 2014 יצאו לאור 63 כרכים בסדרה.

הגרסה האנגלית של המאנגה מופקת על ידי חברת "Viz Media".

סדרת האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2004 ועד 2012 שודרה ביפן סדרת האנימה של בליץ' אשר מבוססת על סדרת המאנגה של בליץ'. הסדרה בוימה על ידי נוריוקי אבה והופקהעל ידי סטודיו פיירו ורשת הטלוויזיה היפנית "TV Tokyo". העלילה של האנימה עוקבת כמעט אחד לאחד אחרי העלילה של המאנגה עליה היא מבוססת, מלבד שינויים מינוריים. סדרת האנימה שודרה לראשונה ביפן בערוץ "TV Tokyo" ב-5 באוקטובר 2004. הפקת הסדרה הופסקה ב-27 במרץ 2012 עם 366 פרקים בסדרה לאורך 16 עונות.

בהמשך, חברת "Viz Media" רכשה את זכויות השידור וההפצה של הזיכיון בשווקים הזרים. הגרסה האנגלית של סדרת האנימה הופקה על ידי חברת "Studiopolis" ושודרה לראשונה בערוץ Cartoon Network ב-8 בספטמבר 2006 כול הסדרה דובבה לאנגלית.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לאקרנים שלושה סרטי קולנוע במקביל לשידור סדרת האנימה אשר הרחיבו את עלילת סדרת האנימה ומאופיינים באנימציה ברמה גבוהה מזו של סדרת האנימה. כל הסרטים בוימו על ידי נוריוקי אבה, הבמאי של סדרת האנימה של בליץ'.

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור תאריך היציאה המקורי לאקרנים ביפן
1 בליץ': זיכרונות של אף אחד Bleach: Memories of Nobody קבוצה המכונה "Dark Ones" אשר גורשה מקהילת הנפשות מנסה כעת להשמיד גם את עולם הנפשות וגם את העולם האמיתי ובעקבות כך החבורה מתאחדת על מנת להלחם בהם. 16 בדצמבר 2006
2 בליץ': מרד אבק היהלום Bleach: The DiamondDust Rebellion חפץ יקר בשם "חותם המלך" אשר שייך למלך של קהילת הנפשות נגנב על ידי קבוצה מסתורית. היטסוגאיה טושירו, קפטן קבוצה 10, אשר היה אחראי על החפץ כאשר נגנב יוצא להחזיר את החפץ ולנקות את שמו. 22 בדצמבר 2007
3 בליץ': עמעום לשחור, אני קורא בשמך Bleach: Fade to Black, I Call Your Name חברי קהילת הנפשות לוקים באמנזיה אשר גורמת להם לשכוח את איצ'יגו ואת רוקיה. איצ'יגו מגיע לקהילת הנפשות על מנת להבין מה קרה ומגלה כי רוקיה שכחה לא רק אותו אלא את הזהות של עצמה גם כן. 13 בדצמבר 2008
4 בליץ' OVA 1 - זיכרונות בגשם Bleach OVA 1 - Memories in the Rain הספיישל מתחיל בקרב שמתחולל בין איצ'יגו לבין גראנד פישר ואז עובר לפלאשבק שבו איצ'יגו נראה כילד קטן. הוא מבחין בילדה קטנה שעומדת ליפול לנהר ובאותו רגע הוא רץ אליה כדי להצילה, באותו זמן אימו של איצ'יגו צורחת והקטע עובר ליום שלפני הקרב של איצ'יגו והגראנד פישר, בבית הספר. 2004
5 בליץ' OVA 2 - החרב החתומה המשתוללת The Sealed Sword Frenzy שיניגאמי בשם באיישין (Baishin) שנכלא על ידי קהילת הנשמות לפני ארבע מאות שנים, השתחרר מכלאו לאחר הזמן הרב ששהה בו. יום אחד, קורוסאקי איצ'יגו ובאיישין נפגשים, ונראה כי באיישין רודף אחריו. איצ'יגו ושיניגאמי נוספים המגיעים אל עולם החיים על מנת ללכוד את באיישין, יוצאים יחד בחיפושים אחר באיישין, על מנת לשים קץ לחורבן שהוא זורע. 2009

מחזמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת סדרת המאנגה של בליץ' עובדה לחמישה מחזמרים. המחזמר הראשון של בליץ' הוצג מ-17 באוגוסט עד 28 באוגוסט 2005 בטוקיו.

המחזמרים בויימו על ידי טאקויה היראמיצו כאשר התסריט נכתה על ידי נאושי אוקומורה והמוזיקה הולחנה על ידי המחזאי שואיצ'י טאמה.

קלפי משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלפי המשחק הם קלפי אספנות המבוססים על הסדרה. משחק הקלפים של בליץ' יצא לראשונה לשווקים ביפן בשנת 2004, ובהמשך בארצות הברית בשנת 2007. המשחק מיועד לשני שחקנים בלבד.

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לשווקים מספר רב של משחקי וידאו המבוססים על עלילת הסדרה. המשחקים יצאו לקונסולת משחקים וקונסולות ניידות שונות. רוב משחקי הווידאו של בליץ' אשר נוצרו עד היום הם משחקי תפקידים או משחקי לחימה בהם השחקן משחק באחת הדמויות הראשיות בסדרה.

משחק הווידאו הראשון היה המשחק "Bleach: Hanatareshi Yabou" אשר יצא במקור לשווקים ביפן עבור קונסולת המשחקים פלייסטיישן 2 ב-16 בפברואר 2005.

תקליטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו 11 תקליטורים אשר הכילו את הפסקולים של סדרת האנימה והסרטים של בליץ'.

שירי פתיחה וסיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה, שירי הפתיח והסיום הם בעצם שירים של להקות יפניות שקוצרו ועובדו במקצת ועליהם הולבשה אנימציה הקשורה לסדרה, כל כמה זמן, השיר עצמו לא משתנה, אך חלקים מן הפתיח מתשנים עקב השינויים העדכניים בעלילה.

 • שירי הפתיחה:
 1. "Asterisk" מאת Orange Range (פרקים 1–25)
 2. "D-tecnolife" מאת UVERworld (פרקים 26–52)
 3. "Ichirin no Hana" מאת High and Mighty Color (פרקים 52–74)
 4. ",Tonight,Tonight,Tonight" מאת Beat Crusaders (פרקים 75–97)
 5. "Rolling Star" מאת Yui (פרקים 98 - 120)
 6. "ALONES" מאת Aqua Timez (פרקים 121–143)
 7. "After Dark" מאת ASIAN KUNG-FU GENERATION (פרקים 144–167)
 8. ChuBura" מאת Kelun (פרקים 168–189)
 9. "Velonica" מאת Aqua Timez (פרקים 190-214)
 10. "Shoujo S" מאת SCANDAL (פרקים 215-242)
 11. "Anima Rossa" מאת Porno Graffitti (פרקים 243-265)
 12. "change" מאת Miwa (פרקים 266-291)
 13. "Ranbu no Melody" מאת Sid (פרקים 292-316)
 14. "Blue" מאת ViViD (פרקים 317-342)
 15. "HARUKAZE" מאת SCANDAL (פרקים 343-366)
 1. "Life is Like a Boat" מאת Rie Fu (פרקים 1–13)
 2. "!Thank You" מאת Home Made Kazoku (פרקים 14–25)
 3. "ほうき星) "Houkiboushi = "כוכב שביט") מאת Younha (פרקים 26–38)
 4. "Happy People" מאת Skoop on Somebody (פרקים 39–51)
 5. "Life" מאת Yui (פרקים 52–63)
 6. "My Pace" מאת SunSet Swish (פרקים 64–74)
 7. "Hanabi" מאת Ikimono Gakari (פרקים 75–86)
 8. "Movin'" מאת Takacha (פרקים 87 - 97)
 9. "Baby it's You" מאת June (פרקים 98 - 109)
 10. "Sakura Biyori" מאת Mai Hoshimura (פרקים 110–120)
 11. "Tsumasaki" מאת Ore Ska Band (פרקים 121–131)
 12. "Daidai" מאת chatmonchy (פרקים 132–143)
 13. "Tane wo maku hibi" מאת Kousuke Atari (פרקים 144–154)
 14. Kansha(gratitude( מאת RSP (פרקים 155–167)
 15. "Orange" מאת LIL'B (פרקים 168–187)
 16. "Gallop" מאת Pe'zmoku
 17. "Hitohira no Hanabira" מאת Stereopony
 18. "Sky Chord" מאת Shion Tsuji
 19. "Kimi wo Mamotte, Kimi wo Aishitte" מאת Sambomaster
 20. "Mad Surfer" מאת Kenichi Asai
 21. "Sakurabito" מאת SunSet Swish
 22. "Tabidatsu kimi e" מאת RSP
 23. "Stay Beautiful" מאת Diggy-mo'
 24. "echoes" מאת universe
 25. "Last Moment" מאת SPYAIR
 26. "Song For..." מאת ROOKIEZ is PUNK'D
 27. "Aoi Tori" מאת fumika
 28. "Haruka Kanata" מאת UNLIMITS
 29. "Re:Pray" מאת Aimer
 30. "MASK" מאת Aqua Timez

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בליץ' בוויקישיתוף