בעלי חיים בשביה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בעלי חיים בשבייה)
מורפו כחול ב"חוות הפרפרים הקיסרית" שמאחורי ארמון הופבורג, וינה, אוסטריה
יען מטייל בבטחה בין מכוניות המבקרים בספארי ברמת גן

בעלי חיים בשִבְיָה הם בעלי חיים שחיים תחת שליטתם של בני האדם, ותלויים בהם לרווחתם. המושג כולל בתוכו אחזקת חיות בר ואחזקת חיות בית. לפי מונח זה, שביה מתרחשת הן בגני חיות ובמכלאות והן בביתם הפרטי של מחזיקי חיות מחמד.

ניתן להבחין בשלוש קבוצות של בעלי חיים בשביה, שנקבעות על פי המקום בו הם מתגוררים, התנהגותם, היחס אותו הם מקבלים מצד האדם ותפקידם:

  1. גידול בעלי חיים למשק האדם.
  2. חיות מחמד.
  3. גידול חיות בר.

ההיסטוריה של חיות בשביה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביות חיות הוא התיעוד העתיק ביותר של גידול חיות בשביה. התוצאה הישירה של ביות חיות החיות הנרחב שעשו בני האדם לאורך כל ההיסטוריה היא הרגלתם של מינים של חיות בר לשרוד ולעבוד בחברה של בני אדם. מינים מבויתים הם כאלו שהתנהגותם, מעגל החיים שלהם, או מבנה הגוף שלהם השתנה בהתאם להתרבותם ותנאי החיים שלהם בשבי בני האדם, למשך מספר דורות. כנראה שהחיה המבויתת הראשונה היא הכלב, שבוית בערך ב-15000 לפני הספירה על ידי ציידים.

במהלך ההיסטוריה לא רק חיות מבויתות, כגון חיות מחמד וחיות משק, היו בשבי בני אדם, אלא גם חיות בר. בחלק מהמקרים אלו היו ניסיונות כושלים של ביות, אבל חלק היו אצל אנשים אמידים, אצילים ומלכים שאספו חיות, לרוב לשם בידור. בניגוד לביות, הפראות וההתנהגות של חיות הבר נשמרה והוצגה. גני חיות בימינו טוענים לסיבות אחרות של אחזקת חיות תחת השגחת אדם: שימור, חינוך ומחקר[1].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בעלי חיים בשביה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מיכל סמוני-בלנק, מה התועלת בגני חיות?, "גליליאו", 2012