גרעין רבייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
ראם לבן בחי-בר יטבתה. הראמים בחי-בר מהווים גרעין רבייה ומספר פרטים כבר שוחררו בחזרה לטבע.

גרעין רבייה הוא קבוצה של מספר פרטים של יצורים מאותו המין שמגודלת בשבייה, בגני חיות או מתקנים אחרים, על מנת לשמר מין שנמצא בסכנת הכחדה כללית או באזור מסוים.

גרעין רבייה מורכב ממספר פרטים של יצורים מאותו המין בעלי שוני גנטי. את פרטים אלה מגדלים בתנאים מיטביים, אך תחת השגחה. בכך, מנסים להשיג התרבות מהירה ומוצלחת של פרטים מאוכלוסייה זו. כשגרעין הרבייה מתרחב, מתבסס ומתאקלם, משחררים פרטים "שרדניים" ממנו לטבע. במצב זה, סיכוייה של האוכלוסייה להישמר ולחיות כרגיל גדלים.

גרעיני רבייה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל ישנם מספר גרעיני רבייה לבעלי חיים:

  • החי בר יטבתה — משמש גרעין רבייה בעיקר לבעלי חיים שהיו בארץ עד המאה העשרים, ומיועדים להשבה לטבע בארץ. עד כה שוחררו לטבע מה"חי בר" הפרא, הראם הלבן, והיען. ראם הנבל שוחרר במדבר סהרה (הוא מעולם לא חי בישראל, אך תנאי האקלים בערבה איפשרו את ריבויו).
  • חי בר כרמל — כמו מקבילו בערבה, הוא משמש גרעין רבייה לבע"ח שנכחדו בישראל לא מזמן. ההבדל הוא בבית הגידול — בחי בר בכרמל מרבים את בעלי החיים שחיים בעיקר בחורש הים תיכוני לעומת בעלי החיים המדבריים שחיים בחי־בר ביטבתה. עד כה שוחררו מהחי בר בכרמל היחמור הפרסי ואייל הכרמל, ועופות דורסים שונים כגון הנשר במקראי והעיטם לבן-הזנב.
  • גן החיות התנ"כי בירושלים — בשיתוף עם החי־ברים, משמש גן החיות כגרעין רבייה לבעלי חיים שחיו בא"י במאות הקודמות, ונכחדו ממנה או ששרויים בסכנת הכחדה, למשל יחמור פרסי, ראם לבן, חתול חולות וצב יבשה מדברי. כמו כן מצויים בגן מינים רבים של בעלי חיים בסכנת הכחדה מכל רחבי העולם, במטרה להרבותם ולהשיבם לטבע בארצות מוצאם. גן החיות גם מנהל פרויקט השבה לטבע של אוכלוסיית היחמורים של הגן, במכלאה הנמצאת ליד שטח הגן.
  • הספארי ברמת גן — משמש כגרעין רבייה לבעלי חיים בסכנת הכחדה מכל העולם כגון: הנמרים הפרסים, טיגריסים סומטרים, לטאות כח קומודו, פילים אפריקנים, פילים אסייאנים, ערודים, גמלים דו-דבשתיים, פינגווינים אפריקנים, חתולי חולות, גורילות השפלה המערבית, אורנג אוטן סומטרה, מקוקים שחורים, מקוקי זנב האריה, נשרים, עיטמים, ארה כחולה-צהובה, ארה מרקנה, ובין הידועים: קרנפי רחב שפה הנחה לעדר הגדול ביותר בגני החיות באירופה. כמו כן הספארי נוטל חלק משמעותי בתוכנית ההשבה של מינים שנכחדו מארץ ישראל, כדוגמת הנשרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]