ספארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תיירים נוסעים צמוד לפיל אפריקני בספארי בפארק הלאומי קרוגר בדרום אפריקה.
זברות ואיילנדים בספארי ברמת גן.

ספארי הוא מסע תיירותי בעל מאפיינים הרפתקניים לשם צפייה בנופי טבע ובחיות בר בסביבתן הטבעית, ולמען חוויית השהייה בשטחי פרא.

במקור, ספארי פירושו "מסע" בסוואהילי (Safari), ואת שורשיו האטימולוגיים ניתן למצוא בשורש הערבי "ס.פ.ר" (سفر) שהוראתו זהה. מקור המושג ספארי, במשמעותו התיירותית המוכרת כיום, הוא באפריקה הקולוניאלית של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, שבה נהגו הקולוניאלים האירופיים לצאת למסעות חוויה וציד בשטחים הפתוחים עתירי חיות הבר, בליווי מדריך מקומי. סביב סיורי הספארי הקולוניאליים התפתחה תעשייה של ביגוד ואיבזור ייעודיים, שנועדו להקל על האירופאי את ההתמודדות עם תנאי השטח והאקלים של אפריקה ועם צורכי השהייה בטבע. ביגוד הספארי, על פי רוב, קל משקל, נוח, רחב ואוורירי ובצבעי חאקי בהיר.

גם כיום מקובלים סיורי ספארי בשטחי שמורות הטבע וחיות הבר של אפריקה, אך את כלי הנשק והציד מחליפות מצלמות. מאפריקה הועתק למקומות רבים בעולם המושג של סיור ספארי לכדי ענף תיירותי רווח ופופולרי, המציע בארצות רבות סיורי שטח בדרכים לא סלולות של מדבריות, הרים, שמורות טבע ופארקים לאומיים, תוך שימוש ברכבי שטח ייעודיים לנושא. בישראל מוצעים סיורי "ספארי ג'יפים", בעיקר באזורים המדבריים של הנגב, הערבה ומדבר יהודה, ולעיתים גם בגליל וברמת הגולן.

במקומות שונים ברחבי העולם הוקמו פארקי ספארי, שהם מיניאטורה של שמורת חיות בר אפריקנית. פארק ספארי מהווה מעין גן חיות מוגדל עם מינימום כלובים וגדרות, ובו ניתן לסייר ברכב בין חיות הבר בסביבה המדמה ככל הניתן את סביבתן הטבעית.

מאפייני הטיול[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיולי ספארי כיום הם מאטרקציות התיירות הפופולריות ביותר באפריקה שמדרום לסהרה, ועבור מטיילים רבים באפריקה טיול ספארי הוא גולת הכותרת של הטיול ליבשת. טיול ספארי הוא מסע תיירותי בעל מאפיינים הרפתקניים לשם צפייה בנופי טבע ובחיות בר בסביבתן הטבעית, ולמען חוויית השהייה בשטחי פרא. מרבית טיולי הספארי מתקיימים באזורי הסוואנה. ישנם גם טיולי ספארי שונים המתקיימים ביערות/ג'ונגלים. במרבית המדינות ביבשת ישנו לפחות פארק לאומי אחד בו מטיילים יכולים לערוך טיול ספארי. במהלך התקופה הקולוניאלית האטרקציה העיקרית של הספארי הייתה בדרך כלל ציד חיות, אך כיום מרבית המטיילים רק צופים ומצלמים את החיות בסביבתן הטבעית.

חלק מטיולי הספארי מתקיימים באמצעות נסיעה במיניבוסים או ג'יפים במהלך יום שלם בלבד, ואחרים נמשכים לאורך שבוע שלם בעוד שהמשתתפים לנים בלילות בבקתה פרטית סמוכה. בדרך כלל במסגרת הטיול המשתתפים נוסעים ברחבי הסוואנה בעודם מחפשים פילים, אריות, נמרים, קרנפים, או תאו (חיות אלו מכונים באנגלית "the big five"). מרבית טיולי הספארי מהסוג הזה מתקיימים בעיקר באזור דרום אפריקה ובאזור מזרח אפריקה. במרבית הפארקים כיום יש תקנות מחמירות הנוגעות לפעילות המבקרים במהלך הביקור, והמבקרים נדרשים לשלם דמי כניסה וקמפינג. פני השטח ובעלי החיים בפארקים משתנים מפארק לפארק ברחבי היבשת. פארקים בולטים במיוחד לטיולי ספארי כוללים בין היתר את הפארק הלאומי קרוגר בדרום אפריקה, אזור השימור נגורונגורו בטנזניה, דלתת האוקבנגו בבוטסואנה, הפארק הלאומי טסבו בקניה והפארק הלאומי ניירובי בקניה.

שלושת סוגי טיולי הספארי הפופולריים ביותר כיום הם - טיול ספארי באמצעות כלי רכב, טיול ספארי במסגרת הליכה רגלית, וטיול ספארי נייד. באזורים מסוימים באפריקה מתקיימים גם טיולי ספארי באמצעות סירות/קיאקים או באמצעות רכיבה על סוסים או פילים. ישנם גם חברות מסוימות המציעות טיולי ספארי מעל לפארקים באמצעות כדור פורח או מטוסים קלים. טיולי ספארי באמצעות כלי רכב הם ללא ספק סוג טיולי הספארי הפופולריים ביותר ולעיתים גם הטוב ביותר עבור מרבית המטיילים שחווים לראשונה בחייהם טיול ספארי, וזאת משום שטיול ספארי בכלי רכב קל יותר, לעיתים רבות זול יותר, ובדרך כלל מאפשר למטיילים לראות יותר חיות בר. טיול ספארי בכלי רכב בדרך כלל נמשכים יום אחד בלבד, אך ישנם גם טיולי ספארי מהסוג הזה שנמשכים מספר ימים וכוללים לינה באוהל או באכסניה בתוך הפארק. טיולי ספארי באמצעות כלי רכב בעלות נמוכה לעיתים רבות מבוצעים בקבוצות גדולות באמצעות מיניבוסים פתוחים ללא חלונות מאובטחים. ספארי בעלות גבוהה בדרך כלל מבוצע ברכב 4x4 עם קומץ מטיילים נוספים בלבד, בעוד שהלינה מתקיימים באכסניה סמוכה עם בריכת שחייה, וספא. טיולי ספארי במסגרת הליכה רגלית מבוצעים בהליכה שנמשכת מספר שעות או לעיתים אף מספר ימים. טיולי ספארי מהסוג הזה לא יאפשרו לכם לראות חיות רבות ככל הניתן כפי שתוכלו לעשות אם תיקחו חלק בטיול ספארי באמצעות כלי רכב, אף על פי כן, הם מאפשרים למטיילים לעמוד קרוב יותר אל בעלי חיים מסוימים. בטיולי ספארי ניידים המיקום של מתחם האוהלים או מבנה האכסניה משתנה כל העת על ידי החברה שמארגנת את הטיול - לדוגמה, בבוקר תצאו לטיול באמצעות כלי רכב 4x4 או ברגל על מנת לחקור את הפארק, ובמהלך אותן השעות החברה המארגנת מקימה מחנה קטן עם ארוחת צהריים, לאחר מכן תמשיכו בטיול בעוד שחברת הספארי מעבירה את מתחם האוהלים או מבנה האכסניה למיקום אחר בו תשהו באותו הלילה.

טיולי הספארי הבסיסיים ביותר עולים לכל הפחות 70 דולרים ליום, בעוד שחלק מן הפארקים המתוירים ביותר עשויים לעלות בסביבות 100–150 דולרים ליום. טיולי הספארי היקרים ביותר יכולים בקלות גם לעלות בסביבות אלף דולרים ליום. אם המחיר של טיול ספארי מסוים נראה טוב מדיי מכדי להיות אמיתי, בדרך כלל הסיבה לכך היא שיגבו ממכם עמלות נסתרות, ו/או שהחברה המארגנת פועלת ללא רישיון, ו/או שכלי הרכב והציוד של החברה המארגנת ישנים או במצב גרוע, ו/או משך הטיול קצר יחסית, וכו'. משום כך, מומלץ לוודא היטב מבעוד מועד מה כל חברת טיולי ספארי מספקת תמורת העלות שהם גובים ממכם, לבדוק ביקורות על אותה החברה באינטרנט, ולוודא, לפני שתשלמו ותצאו לטיול, שתקבלו מהחברה המארגנת הסכם ובו כתוב מה יספקו לכם תמורת התשלום.

בפארקים מסוימים מאפשרים למטייל לשכור כלי רכב ולנסוע בפארק ללא ליווי או מטיילים אחרים, אך הדבר איננו מומלץ למטיילים שחווים טיול ספארי לראשונה בחייהם.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל, ניתן למצוא ספארי בפארקים חי בר יטבתה, חוות האנטילופות בערבה והספארי ברמת גן אלא שחי בר יטבתה מתמקד במסלול ספארי בנוף הנגב; רוב בעלי החיים בחי בר יטבתה נמצאים בנגב (למעט ערודים או ראמי סהרה). החי בר יטבתה גדול מהספארי פי 12 אך מציע מגוון מועט יותר של מינים וגם מינים שאין בספארי (לדוגמה הפרא, צבי השיטים או צבי הנגב). חוות האנטילופות בערבה היא הקטנה מהשלושה מבחינת שטח אך מציעה מספר מיני אנטילופות גדול יותר משניהם, וגם חיות קטנות כמו ארנבים. הספארי ברמת גן לעומתם, מתמקד במסלול ספארי בנוף של הסוואנה האפריקאית; כל בעלי החיים בשטח הפתוח של הספארי הם בעלי חיים שמוצאם מאפריקה (חוץ מהראם הלבן שהוא היחיד בשטח הפתוח שנמצא בטבע בישראל).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]